Wszywka alkoholowa uważana jest za jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z uzależnieniem od alkoholu. To często wykonywamy zabieg w leczeniu uzależnień. Jej głównym zadaniem jest wywołanie wstrętu, awersji do spożywania trunków procentowych. Zaszywanie alkoholika (Wrocław i okolice) odbywa się w gabinecie lekarskim. Zabieg wykonuje specjalista przeszkolony w tym zakresie. Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytanie związane z wszywką alkoholową. Co wszywają alkoholikom? Na czym polega zaszycie się?

Jak przygotować się do wszywki alkoholowej?

Przed wykonaniem zabiegu wszywki alkoholowej każdy pacjent poddawany jest wywiadowi. Lekarz zadaje pytania, na które należy odpowiedzieć szczerze, zgodnie z prawdą. Na podstawie odpowiedzi specjalista jest w stanie poznać i określić potrzeby oraz preferencje osoby uzależnionej. W trakcie rozmowy oceniany jest stopień uzależnienia oraz eliminowane ewentualne przeciwwskazania do wykonania zaszycia się osób uzależnionych.

Pacjent, który zdecyduje się na podskórne wszycie Esperalu, nie może być pod wpływem alkoholu. Napojów procentowych nie wolno spożywać co najmniej 24 godziny przed planowanym zabiegiem. Zaszycie osoby będącej pod wpływem alkoholu jest niebezpieczne dla jej zdrowia i życia. Coraz częściej przed zabiegiem wykonywany jest specjalny detoks, którego zadaniem jest przygotowanie organizmu do wykonania wszywki. Dzięki temu zarówno lekarz, jak i pacjent mają gwarancję, że nie wystąpią żadne skutki uboczne.

Jak przestać pić wódkę?

Co wszywa się alkoholikom?

Co wszywają alkoholikom (we Wrocławiu i nie tylko)? Jednym z najczęściej stosowanych środków farmakologicznych w leczeniu choroby alkoholowej jest Esperal, czyli Disulfiram WZF. Ma on postać tabletek, które wszywane są bezpośrednio pod skórę (pod łopatką lub na pośladku). Wówczas też substancja czynna zawarta w leku stopniowo uwalnia się do krwiobiegu. Jeżeli pacjent po zaszyciu napije się alkoholu, musi być świadomym tego, że szybko odczuje nieprzyjemne dolegliwości (porównywane do mocnego kaca). Esperal w formie implantu wszywkowego powstał po to, aby wywołać awersję do alkoholu. To sprawdzony sposób na leczenie alkoholizmu i wspieranie leczenia uzależnienia od alkoholu. Czas działania wszywki alkoholowej szacuje się średnio na ok. 8 miesięcy.

Jak wygląda wszywka dla alkoholika?

Wszywka dla alkoholika ma postać tabletek z substancją czynną. Umieszcza się je podpowięziowo pod skórą pacjenta. Taką wszywkę można usunąć w każdej chwili, gdy wystąpi taka potrzeba. Po tym, jak substancja czynna całkowicie uwolni się do krwiobiegu, można wykonać ponowne zaszycie się – o ile występuje taka potrzeba.

Esperal jest dostępny na receptę. Klinika leczenia uzależnień korzysta wyłącznie z wysokiej jakości leków. Nie ma mowy o tym, aby pod skórę pacjenta wszyto coś innego, gdy ten zdecyduje się na zabieg w profesjonalnym gabinecie. Osoba, która poddaje się zaszyciu, musi podpisać zgodę, że jest świadoma ewentualnych skutków ubocznych, gdy nie będzie stosowała się do zaleceń lekarza.

W leczeniu uzależnienia najczęściej 1 tabletka Esperalu zalecana jest na 10 kg masy ciała. Dobór ilości środka zależny jest jednak od kilku innych czynników i ostateczną decyzję o tym podejmuje lekarz prowadzący.

Ból wątroby – jak wygląda, jak rozpoznać, alkoholowy ból wątroby, marskość wątroby

Co zamiast wszywki alkoholowej? Czy istnieje zamiennik dla Esperalu?

Leczenie uzależnienia poprzez zaszywanie alkoholika (Wrocław i inne miasta) ma za zadanie wywołać niechęć do alkoholu, nawet przy spożyciu ograniczonej ilości alkoholu i tym samym pomaga skutecznie walczyć z nałogiem. W Polsce zarejestrowane jest kilka leków wykorzystywanych podczas farmakologicznego leczenia uzależnienia od alkoholu.

Naltex a picie alkoholu

· Naltrexon (Naltex, Adepend) stosowany jest jako element całościowego planu leczenia alkoholizmu. Wspomaga utrzymanie abstynencji oraz zmniejsza potrzebę sięgania po alkohol. Najczęściej stosowany jest u pacjentów, u których występuje „silny głód alkoholowy” oraz miały miejsce epizody bardzo intensywnego picia. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie ciągom picia. Badania wykazują dużą skuteczność w ograniczeniu dni i ilości spożywanego alkoholu. Naltrexon przeznaczony jest do użytku doustnego. Można przyjmować go codziennie lub okazjonalnie, w zależności od zaleceń lekarza.

· Nalmefen (Selincro) wykazuje identyczne działanie do Naltrexonu. Rozwiązanie to zalecane jest osobom, które nie są zdecydowane na pełną abstynencję. Najczęściej pacjenci przyjmują ten lek w dni oczekiwanego spożycia alkoholu. Stosowany jest w dość kontrowersyjnej „idei picia kontrolowanego”, która nie ma najwyższej skuteczności w walce z uzależnieniem od alkoholu.

· Akamprozat (Campral) występuje pod postacią tabletek powlekanych. Głównym zadaniem leku jest zmniejszenie głodu alkoholowego, wydłużenie okresu abstynencji oraz zapobieganie powrotom do picia. Leczenie z wykorzystaniem tego środka należy wprowadzić bezpośrednio po detoksykacji lub zaprzestaniu picia. Lek ten nie wchodzi w interakcję z alkoholem. Należy go przyjmować trzy razy dziennie po dwie tabletki, co może być nieco uciążliwe dla pacjentów. Jest to rozwiązanie rzadko stosowane.

· Disulfiram (Anticol, Esperal) wykorzystywany jest w awersyjnej metodzie leczenia alkoholizmu. Pacjent, który przyjmuje ten lek, nie może spożywać alkoholu nawet w niewielkich ilościach. W przeciwnym wypadku może dojść do silnego zatrucia. Preparat ten posiada udowodnioną skuteczność z minimalizowaniu spożywania alkoholu przez osoby uzależnione. Najczęściej Disulfiram stosowany jest w formie wszywki alkoholowej, jednak możliwe jest także podawanie doustne. Pacjent musi być świadomy wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych, jeżeli złamie zakaz picia alkoholu.

Najczęściej stosowanym lekiem jest Esperal (Disulfiram WZF). Warto mieć jednak świadomość, że istnieją inne preparaty. Są one stosowane w przypadku, gdy np. występują istotne przeciwskazania czy nadwrażliwość na którykolwiek ze składników innego leku. Jak zaszyć alkoholika (we Wrocławiu i nie tylko) skutecznie? Najlepiej sięgnąć po sprawdzony w działaniu Esperal.

Jak długo być trzeźwym przed wszywką?

Wszywka alkoholowa wykonywana jest wyłącznie u osób trzeźwych – od ostatniego spożycia napojów wysokoprocentowych musi minąć optymalnie 24 godziny. Przed zabiegiem może zostać wykonany test na trzeźwość. Nawet najmniejsza obecność alkoholu we krwi skutkuje pojawieniem się dotkliwych skutków ubocznych – o tym w dalszej części tego wpisu. Zbagatelizowanie zaleceń lekarza odnośnie zarzucenia picia wiąże się z ogromnym wyczerpaniem organizmu.

Jak wywołać wstręt do alkoholu?

Niektóre osoby są świadome swojego problemu alkoholowego. Starają się na własną rękę uporać z uzależnieniem. Dlatego też często zastanawiają się, jak wywołać wstręt do alkoholu, aby skutecznie zarzucić picie. Co zrobić, żeby nie pić? Jak przestać pić? Jak leczyć alkoholizm samemu? To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się w ich głowach.

Świadomość problemu jest pierwszym krokiem do skutecznego wyjścia z uzależnienia. Jeżeli sam alkoholik nie widzi problemu, to rodzina zastanawia się, jak mu pomóc pożegnać nałóg. Co zrobić, aby alkoholik przestał pić? Jak przestać pić alkohol bez terapii?

Istnieje kilka domowych sposobów na walkę z uzależnieniem. Są one uznawane za niekonwencjonalne metody leczenia alkoholizmu. W niektórych przypadkach wykazują dość dużą skuteczność. Jak pomóc osobom uzależnionym? Oto kilka sposobów, które mogą być pomocne:

· znalezienie hobby, które pochłonie znaczną część wolnego czasu,

· uprawianie sportu, aby zmęczyć się fizycznie,

· zmiana środowiska, odcięcie się od osób, które spożywają alkohol,

· unikanie miejsc, które kojarzą się z piciem alkoholu,

· wyrzucenie alkoholu z mieszkania, aby butelki nie stanowiły bodźca do napicia się,

· medytowanie,

· rozmowa z osobami bliskimi, dzielenie się z nimi swoimi przemyśleniami oraz obawami,

· uczęszczanie do grupy AA (Anonimowych Alkoholików), terapia 12 kroków AA,

· odwiedzanie forów internetowych, które zrzeszają osoby z podobnym problemem.

Domowe sposoby nie zawsze mogą być na tyle skuteczne, aby zapomnieć o problemie. Zatem co podać alkoholikowi, aby ten przestał pić? Najpopularniejszą metodą, która wykazuje wysoką skuteczność, jest wszywka alkoholowa. Z jej pomocą można wywołać wstręt do alkoholu. Takie działanie wymaga jednak świadomej zgody pacjenta oraz jego samozaparcia.

Czy wszywka alkoholowa naprawdę działa?

Gdy już wiemy, na czym polega zaszycie się (Wrocław i nie tylko), warto znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wszywka alkoholowa naprawdę działa. Po zaszyciu do krwiobiegu uwalniany jest disulfiram. Jest to substancja, która blokuje działanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, biorącego udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. Alkohol wówczas nie jest rozkładany w organizmie, dlatego też po jego spożyciu pojawiają się nieprzyjemne odczucia. Mogą one wystąpić już po 10 minutach po spożyciu napoju procentowego.

Zaszyty pacjent, który wypije alkohol, zaczyna odczuwać m.in. ból głowy, nudności, wymioty, zawroty, lęk, duszności, pocenie się, kołatanie serca, a nawet drgawki. Są to objawy typowe dla tzw. kaca. Dolegliwości te utrzymują się średnio 4-10 godzin w zależności od ilości spożytego napoju procentowego.

Zamysłem osób, które opracowały Esperal, jest to, aby sama wizja wystąpienia objawów niepożądanych zniechęciła pacjenta do sięgnięcia po alkohol. Z tego też względu wszywka alkoholowa nazywana jest terapią awersyjną. Dlatego też metoda ta powinna być stosowana wyłącznie u osób świadomych, które podjęły decyzję o zaprzestaniu picia oraz chcą utrzymać abstynencję. Warto pamiętać o tym, że wszywka sama w sobie nie powoduje żadnych symptomów. Pojawiają się one dopiero po spożyciu alkoholu.

Kiedy wszywka alkoholowa zaczyna działać? Od razu po zaszyciu substancja czynna Esperalu przedostaje się do krwiobiegu. Związek ten jest w pełni neutralny dla organizmu. Uaktywnia się dopiero wtedy, gdy osoba zaszyta sięgnie po alkohol.

Czy zabieg wszywki alkoholowej boli?

Zabieg wszywki alkoholowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry, przez które wprowadza tabletki. Po implantacji zaszywa miejsce poddawane zabiegowi. W przypadku szwów nierozpuszczalnych konieczne jest umówienie się na kolejną wizytę – szwy zdejmowane są po 7-10 dniach.

Czy od wszywki alkoholowej można umrzeć?

Zaszywanie alkoholika (Wrocław i inne lokalizacje) odbywa się wyłącznie w przypadku świadomych pacjentów. Ma to związek z tym, że połączenie Esperalu z alkoholem jest niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia osoby zaszytej.

Zestawienie wszywki alkoholowej z napojami procentowymi w skrajnych przypadkach może grozić m.in.:

· zaburzeniami w gospodarce elektrolitowej organizmu,

· uszkodzeniami wielonarządowymi,

· zawałem serca,

· a nawet śmiercią osoby zaszytej.

Konsekwencje przepicia wszywki alkoholowej mogą skończyć się tragicznie. Reakcja każdego organizmu jest indywidualna. U jednych pacjentów mogą wystąpić silne objawy tzw. kaca, u innych natomiast może skończyć się to naprawdę fatalnie.

Czego nie można po wszywce alkoholowej?

Podczas terapii wszywką alkoholową należy unikać niektórych produktów. Są to:

· alkohol – zarówno wysokoprocentowe, jak i niskoprocentowe trunki,

· słodycze z alkoholem,

· płyn do płukania jamy ustnej, jeżeli zawiera alkohol,

· niektóre maści i kremy na bazie alkoholu,

· syropy przeciwkaszlowe,

· leki na bazie alkoholu,

· kosmetyki na bazie alkoholu,

· piwo bezalkoholowe (nie z uwagi na zawartość alkoholu, ale sam aspekt psychologiczny).

Osoby, które poddały się zabiegowi wszywki alkoholowej, powinny baczniej zwracać uwagę na składy kupowanych produktów spożywczych i kosmetyków. Nawet śladowe ilości alkoholu powinny je dyskwalifikować.

Czy to możliwe, że Esperal nie zadziała?

Istnieją pewne sytuacje, w których wszywka alkoholowa może nie zadziałać. Są one jednak bardzo rzadkie. Esperal może nie być skuteczny, gdy:

· pacjent jest odporny na disulfiram,

· pojawi się torbiel wokół leku (jest to efekt reakcji obronnej organizmu, Esperal uznawany jest za ciało obce),

· funkcjonowanie wątroby jest zaburzone,

· pacjent skłamie w wywiadzie z lekarzem (ilość leku dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, gdy będzie za mała, może nie działać prawidłowo).

Wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem, który wyleczy z nałogu alkoholowego. Terapię Esperalem należy traktować jako „wspomagacz”. Najważniejsze jest nastawienie pacjenta, który postanowił wyjść z uzależnienia. Kompleksowa terapia alkoholizmu to połączenie wszywki alkoholowej, psychoterapii, spotkań AA oraz silnej woli osoby uzależnionej. Dzięki temu pacjent może odzyskać równowagę fizyczną oraz psychiczną. Jest to niezwykle ważne w przypadku walki z uzależnieniem od alkoholu.