Problem alkoholowy jest wśród ludzi od lat. Wielu zmierzyło się z nim raz a dobrze, niektórzy wciąż walczą. Próbując wielu sposobów, człowiek który jest alkoholikiem, w końcu poddaje się przepadając w otchłań uzależnienia. Sporo osób udaje się na terapię, inni próbują siły swojej własnej woli a dla innych motywacją są rodzina i bliscy przyjaciele. Dla ludzi, którzy pomimo wielu prób nie pokonali swojego nałogu, powstało jeszcze jedno rozwiązanie. Wszywka alkoholowa, znana również jako Esperal, to najnowsze i najbardziej popularne podejście do terapii implantologicznej alkoholizmu. Jeśli chodzi o uzależnienie, istnieją różne sposoby radzenia sobie z problemem. Jednym z najlepszych i najbardziej udanych podejść do leczenia jest użycie implantu Esperal w przypadku alkoholizmu. Wiele badań klinicznych pokazuje, jak użyteczny jest ten implant, ponieważ tworzy rutynę dla pacjenta, w której alkohol powoduje poważny „dyskomfort” i tym samym staje się implantem pomocnym w walce z uzależnieniem od alkoholu.
Spis treści
Czy można wyjąć Wszywkę alkoholową?
Często ludzie którzy zdecydowali się na implant Esperalu, przekonują się, że nie byli gotowi na taką mocną i niewygodną odsłonę swojej walki, często żałując tego, że taki zabieg doszedł do skutku. Wszywka alkoholowa, niestety nie sprawia, że nie ma się ochoty na alkohol, jak wielu może myśleć. Skutki wypicia alkoholu podczas posiadania takiej wszywki pod skórą mogą się skończyć niesamowicie nieprzyjemnymi objawami takimi jak: ogromny ból głowy, nudności, zamazany obraz widzenia i inne. Pewnie wielu się zastanawia w takim momencie – czy da się w ogóle wyjąć wszywkę alkoholową. Dla osób które chcą pozbyć się Esperalu, jest taka możliwość. Mocno nie zalecana jest próba pozbycia się jej samemu w domowych warunkach. Najbezpieczniej jest udać się do specjalistycznego gabinetu lekarskiego. Tam, osoba która jest w tym doświadczona, zrobi to w taki sposób by mieć pewność, że żadna pozostałość z tabletki nie została w organizmie pacjenta. Wielu może myśleć, że taka wszywka po wyciągnięciu nie ma prawa działać dłużej, często sięgając od razu po alkohol. Jest to jednak wielki błąd ponieważ organizm regularnie „korzystał” z Esperalu i jeszcze przez pewien czas po zabiegu, skutki mogą być takie same jakie były kiedy mieliśmy wszywkę w swoim ciele.
Ile kosztuje usunięcie wszywki alkoholowej?
Wszywka może pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu, jej działanie trwa nawet do 12 miesięcy. Należy pamiętać, że powinno to iść w parze z terapią a pacjent powinien być pewny i zdecydowany swojej zmiany. Czasami jednak, ludzie nie są gotowi na taki wielki krok i nie potrafią unieść na swoich barkach konsekwencji posiadania wszywki pod skórą, a co za tym idzie, skutków spożywania napojów alkoholowych podczas jej posiadania. Wszywkę można jak najbardziej usunąć ale nie jest to dobra decyzja dla każdego pod względem pieniężnym. Niestety usunięcie wszywki jest dość kosztownym zabiegiem. Pomimo, że cały zabieg wydaje się być nieskomplikowany, decyzja w sprawie wyjęcia Esperalu powinna być dobrze przemyślana ponieważ może to znacznie obciążyć finansowo. Taki zabieg może kosztować od około 200 PLN do nawet 1000 PLN. Cena oczywiście zależy od kliniki oraz miejsca w którym zdecydujemy się go wykonać. Zabieg usunięcia leku trwa dość szybko, bo około 20 – 30 minut, jest on wykonywany pod znieczuleniem.
Kiedy można pić po usunięciu wszywki?
Wydawać by się mogło, że usunięcie wszywki z ciała jest jednoznaczne z możliwością powrotu do spożywania alkoholu. Najczęstsze błędy wśród pacjentów opierają się na tym niesłusznym przekonaniu. Aby móc ponownie pić alkohol, należy najpierw odczekać by substancja zawarta we wszywce została całkowicie wydalona z organizmu. Każdy człowiek jest inny, a co za tym idzie, również jego organizm. Każdy organizm radzi Sobie i pracuje inaczej, nie ma więc jednoznacznego okresu po którym można z powrotem wrócić do spożywania napojów alkoholowych. Najlepszym krokiem aby zasięgnąć rady w tej sprawie jest porozmawianie ze swoim lekarzem, który specjalizuje się w tego typu terapii. On będzie mógł najlepiej określić kiedy substancja zostanie całkowicie wydalona. Najczęstszym stwierdzeniem w tej kwestii jest okres kilkunastu dni, jednakże jest to kwestia sporna i nie należy sprawdzać tego zbyt pochopnie. Powrót do alkoholu podczas jeszcze działającej substancji w organizmie może mieć przykre i niebezpieczne skutki dla zdrowia. Należy więc z tą decyzją poczekać jakiś czas, a najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.
Czy wszywka jest za darmo?
Wszywka alkoholowa jest swojego rodzaju lekiem w walce z alkoholem. Wiele leków jest refundowanych na rzecz NFZ, jednak Esperal nie jest jednym z nim. Niektóre kliniki oferują bardzo przystępne ceny jeżeli chodzi o zabieg wszycia tabletki. Nie jest to jednak za darmo. Często typ wszywanego esperalu różni się cenowo, jak również i zabieg. Często w cenę wchodzą konsultacje, ściągnięcie lub wybór rozpuszczalnych szwów, darmowe kontrole i wiele innych usług. To wszystko zależy jaką klinikę wybierzemy do wykonania zabiegu. Jedna z tańszych opcji obejmuje cenę około 600 PLN, inne, przykładowo opcja premium, może kosztować nawet i 1000 PLN, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że im droższa opcja tym mamy dostęp do lepszego pakietu.
Co można dać alkoholikowi żeby przestał pić?
Jest wiele opcji dzięki którym można pozbyć się problemu uzależnienia od alkoholu. Wiele z nich pomaga ludziom w kwestii mentalnej – by zmienić perspektywę i punkt widzenia danego problemu, inne natomiast pomagają od strony cielesnej. Na rynku powstało kilka alternatyw jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne nałogu picia alkoholu. Przed podjęciem decyzji wyboru jednej z nich należy się najpierw zastanowić, czy takie leczenie jest konieczne oraz które najbardziej pasuje do danego pacjenta.
Jeden z najpopularniejszych środków walki z alkoholem jest Disulfiram (inaczej wszywka, Esperal). Może być stosowany w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu (zwanych również przewlekłym alkoholizmem) i działa poprzez blokowanie enzymu biorącego udział w rozkładaniu alkoholu. Połączenie disulfiramu z alkoholem powoduje bardzo nieprzyjemne skutki uboczne, które mogą powstrzymać osobę uzależnioną od picia. Akamprozat jest to z kolei lek który pomaga podczas początkowej abstynencji, tak by skutki odstawienia nie były tak ciężkie. Dzięki Akamprozatowi łatwiej jest całkowicie rzucić picie alkoholu. Naltrekson jest lekiem stosowanym w leczeniu wspomaganym lekami w leczeniu zarówno zaburzeń związanych z używaniem opioidów, jak i alkoholu. Występuje w postaci tabletek lub płynu stosowanego dożylnie. Naltrekson blokuje euforyczne i uspokajające działanie substancji takich jak heroina, morfina, kodeina i alkohol. Nalmefen również może pomóc przy terapii uzależnienia od alkoholu. Nalmefen jest wskazany w celu zmniejszenia spożycia alkoholu u dorosłych pacjentów uzależnionych od alkoholu, którzy mają wysoki poziom ryzyka picia, bez fizycznych objawów odstawienia oraz dla osób, które nie wymagają natychmiastowej detoksykacji.