Disulfiram to substancja czynna, którą można spotkać w jednym z najpopularniejszych leków stosowanym w leczeniu alkoholizmu. To coraz chętniej wybierany środek w terapii awersyjnej. Reaguje on ze spożytym alkoholem, powodując szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych, które są wynikiem zatrucia alkoholowego. Esperal pomógł w zachowaniu trzeźwego życia tysiącom ludzi. Wykazuje najwyższą skuteczność w połączeniu z innymi formami terapii. Sam w sobie pełni funkcję motywatora do utrzymania abstynencji.

Jak wygląda wszywka alkoholowa?

Esperal, znany pod nazwą disulfiram, to środek stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wszywka alkoholowa występuje pod postacią implantu wszczepianego pod skórę. Stąd też jej nazwa. Disulfiram blokuje metabolizm alkoholu etylowego w wątrobie, co skutkuje wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Lek ten ma działanie awersyjne – wywołuje niechęć przed sięgnięciem po napoje procentowe. Wszywka alkoholowa ma postać tabletek. Disulfiram dostępny jest także w formie preparatu doustnego. Ta postać nie jest jednak uważana za tak skuteczną, jak implant.

Ile tabletek Esperalu się wszywa? Standardowo 1 tabletka przypada na 10 kilogramów masy ciała pacjenta. Lek aplikowany jest w okolicy pośladka lub łopatki. Substancja czynna uwalnia się przez 8-12 miesięcy. Zabieg po tym czasie może zostać ponownie powtórzony. Może być wykonany jedynie u osób, które są świadome działania preparatu oraz konsekwencji, które grożą, gdy pacjent złamie zakaz picia alkoholu.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Disulfiram to substancja czynna zawarta we wszywce alkoholowej. Jego głównym działaniem jest zatrzymanie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten odpowiada za przekształcanie aldehydu octowego do kwasu octowego, który jest mniej szkodliwy dla ludzkiego organizmu. W przypadku osób, które nie są zaszyte, efekty zatrucia alkoholowego występują zazwyczaj jedynie po spożyciu bardzo dużych ilości napojów procentowych. U pacjentów zaszytych nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że przez kilka godzin utrzymują się nieprzyjemne dolegliwości.

Esperal jest neutralny dla człowieka. Uaktywnia się dopiero, gdy do organizmu dostarczony zostanie alkohol – blokując jego trawienie. Zatem w żaden sposób nie wpływa na samopoczucie i odczucia osób trzeźwych.

Osoba zaszyta musi nie tylko zrezygnować z picia alkoholu, ale powinna także ograniczyć stosowanie niektórych produktów. Mogą one wywołać negatywną reakcję organizmu. Są to m.in. płyny do płukania jamy ustnej z alkoholem, ocet, sosy na jego bazie, syropy przeciwkaszlowe, środki rozgrzewające, płyn po goleniu, perfumy i inne kosmetyki czy leki na bazie alkoholu. Niewskazane jest także spożywanie cukierków czy ciast, które mogą zawierać alkohol.

Wszywka alkoholowa to lek awersyjny. Jej zadaniem jest wywołanie niechęci, odrazy do napojów procentowych. Osoba zaszyta zostaje uświadomiona, co czeka ją po połączeniu Esperalu z alkoholem. Wówczas też trunki, które kojarzyły się z działaniem relaksującym, zaczynają być wiązane z negatywnym oddziaływaniem.

Kiedy wykonać wszywkę alkoholową?

Decyzja o wykonaniu zaszycia Esperalem musi być przemyślana. Nie można jej podejmować pod wpływem przymusu ze strony bliskich czy impulsu. Zabieg przyniesie zamierzone efekty tylko wtedy, gdy pacjent będzie współpracował i stosował się do wszystkich zaleceń lekarskich. Osoba decydująca się na wszywkę alkoholową musi być świadoma skutków, które mogą wystąpić po napiciu się alkoholu. Dlatego też często ta metoda leczenia alkoholizmu łączona jest z innymi sposobami walki z nałogiem.

Kiedy można się zaszyć Esperalem? Gdy osoba uzależniona samodzielnie podejmie decyzję o konieczności zmierzenia się z nałogiem. Naciski ze strony otoczenia, próby szantażu czy przekupstwa na nic się nie zdadzą, a mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Można alkoholika motywować, namawiać do zmian, ale nie wolno zmuszać go do poddania się zabiegowi. Chory może w każdej chwili zdecydować się na usunięcie wszywki czy też zaryzykować i próbować ją przepić.

Wszywka alkoholowa wykonywana jest wyłącznie u pacjentów, którzy podpiszą świadomą zgodę. Przed zabiegiem są oni informowani o konsekwencjach związanych z brakiem zachowania abstynencji.

Kiedy wszyć Esperal? Zabieg można wykonać wyłącznie u osób trzeźwych. Poprzedzony jest wnikliwym wywiadem z lekarzem – należy być szczerym, aby odpowiednio dobrać dawkę leku oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Na wszywkę alkoholową powinny decydować się wyłącznie osoby pewne swojej decyzji, chcące walczyć z uzależnieniem od alkoholu. Szczególnie pierwsze dni po zaszyciu mogą być trudne, dlatego wskazane jest tutaj wsparcie najbliższych, motywowanie i utwierdzanie, że osoba uzależniona podjęła dobrą decyzję.

Dla kogo Esperal?

Dla kogo przeznaczony jest Esperal? Wszywka alkoholowa to rozwiązanie przeznaczone dla osób świadomych swojego problemu z alkoholem i zdecydowanych na zmiany. Sprawdzi się u pacjentów, którzy mają trudności z motywacją, aby codziennie przyjmować tabletki (disulfiram występuje także w wersji doustnej) i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że będą szukać wymówek, aby nie zażyć preparatu.

Esperal to lek, który działa przez 8-12 miesięcy. Uznawany jest zatem za rozwiązanie długoterminowe. Pozostając przez taki okres w trzeźwości, można przemyśleć swoje zachowanie i jeszcze bardziej zapragnąć życia w abstynencji. To sposób na zahartowanie swojej silnej woli.

Kiedy nie można zastosować wszywki alkoholowej?

Czy wszywka alkoholowa ma przeciwwskazania? Istnieją pewne sytuacje, w których przeprowadzenie zabiegu może okazać się niemożliwe. Są to m.in.:

· nadwrażliwość na disulfiram lub inny ze składników leku,

· niektóre choroby serca, w tym niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, przebyta w przeszłości niewydolność obwodowa krążenia,

· nadciśnienie tętnicze,

· choroby psychiczne,

· psychozy (nie dotyczy psychoz alkoholowych),

· skłonność do podejmowania prób samobójczych,

· ciąża,

· stan nietrzeźwości.

Szczególnie uważać powinni pacjenci, którzy zmagają się z cukrzycą, padaczką lub chorobami układu oddechowego. Wypicie alkoholu w ich przypadku zaostrza przebieg tych schorzeń.

O przepisaniu leku decyduje lekarz. Stąd też konieczność przeprowadzenia wywiadu lekarskiego przed wykonaniem zabiegu wszywki alkoholowej.

Czy zostaje blizna po wszywce alkoholowej?

Esperal to lek uznawany za doskonałe wsparcie w leczeniu choroby alkoholowej. Dla wielu osób jest to jedyny sposób na to, aby skutecznie zacząć walczyć z alkoholizmem. Zaletą wszywki alkoholowej jest także pełna dyskrecja. Tabletki są niewidoczne dla osób postronnych, a blizna po Esperalu pozostaje niewielka – aby ją zauważyć, trzeba się dobrze przyjrzeć z bardzo bliskiej odległości. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny.

Ból wątroby – jak wygląda, jak rozpoznać, alkoholowy ból wątroby, marskość wątroby

Czy wszywka alkoholowa ma skutki uboczne?

Esperal z reguły sam w sobie nie daje żadnych skutków ubocznych. Pojawiają się one, gdy wszywka zostanie połączona z alkoholem.

Po zabiegu wszywki w nielicznych przypadkach mogą wystąpić m.in. senność, uczucie zmęczenia, nudności, bóle głowy, metaliczny, czosnkowy posmak w ustach oraz reakcje alergiczne na skórze. Bezpośrednio po wszyciu może pojawić się opuchlizna, ropienie lub zaczerwienienie. Symptomy te zazwyczaj dość szybko ustępują i pacjent zapomina o wykonanej wszywce.

Osoby, które zdecydują się połączyć Esperal z alkoholem, powinny spodziewać się wystąpienia m.in.:

· mdłości i wymiotów,

· zawrotów i bólów głowy,

· uczucia gorąca,

· nadmiernej potliwości,

· zaburzeń rytmu serca, kołatania serca,

· zaburzeń równowagi,

· drgawek,

· duszności i problemów z oddychaniem,

· zaczerwienia skóry, w tym głównie twarzy,

· zmniejszenia napięcia mięśniowego,

· napadów lęku,

· napadów padaczki alkoholowej.

Powyższe objawy mogą pojawić się po 10 minutach po spożyciu nawet niewielkiej dawki alkoholu. Utrzymują się przez 4-10 godzin.

Co zamiast wszywki alkoholowej?

Esperal to wszywka alkoholowa. Zawarta w niej substancja czynna hamuje proces metabolizmu alkoholu, co skutkuje objawami zatrucia alkoholowego, gdy pacjent się złamie i postanowi napić. Wszycie substancji sprawia, że osoba zaszyta nie musi pamiętać o systematycznym przyjmowaniu leku. Dzięki temu też nie ma ryzyka, że będzie świadomie omijała przyjęcie leku, aby się napić.

Alternatywą dla Esperalu jest Anticol. Są to tabletki doustne, w których substancją czynną także jest disulfiram. Środek po zażyciu trafia do żołądka, rozpuszcza się, a następnie przenika do krwi i jest trawiony w wątrobie. Konieczne jest jednak pamiętanie o systematycznym zażywaniu preparatu. Taka forma leku wymaga silnej woli oraz wewnętrznej motywacji pacjenta. W przypadku osób uzależnionych może być o to trudno.

Co lepsze – wszywka czy tabletki? Wybór formy leku uzależniony jest głównie od potrzeb i preferencji pacjenta. Esperal jest wygodną metodą, dzięki której można skutecznie zapomnieć o konieczności codziennego przyjmowania tabletek. Pacjent zapomina o wszywce alkoholowej. Anticol ma postać doustną, przez co konieczne jest pamiętanie o systematycznym zażywaniu preparatu. Takie rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku m.in. odrzucania implantu. Wówczas jednak pacjent musi wykazać odpowiednio dużo silnej woli, aby pamiętać o przyjmowaniu leku.

Ile razy można mieć wszyty Esperal?

Jednorazowa dawka Esperalu ustalana jest przez lekarza – indywidualnie na podstawie wywiadu z pacjentem, jego oczekiwań, potrzeb, stopnia uzależnienia od alkoholu oraz uwarunkowań fizycznych. Zabieg można powtarzać wielokrotnie po zakończeniu działania wszywki. Najczęściej kolejne zaszycie wykonywane jest po 8-12 miesiącach.

Czy warto się zaszyć na alkohol?

Czy wszywka ma sens? To jedno z tych pytań, które towarzyszą osobom zastanawiającym się nad wykonaniem zaszycia Esperalem. W zdecydowanej większości przypadków disulfiram pomógł zagwarantować stałą abstynencję. Wiele osób po długiej abstynencji zauważyło, że napoje procentowe nie są im potrzebne do szczęścia. Nauczyły inaczej radzić sobie z trudnymi emocjami, zamiast sięgać po alkohol. Najlepsze efekty terapeutyczne osiągane są u osób, które połączyły Esperal z inną metodą leczenia uzależnień – terapią lub mitingami AA.

Wszywka alkoholowa jak najbardziej ma sens, o ile dana osoba jest zdecydowana na walkę z nałogiem. To motywator, który zachęca do utrzymania abstynencji. Pamiętajmy jednak o tym, że disulfiram sam w sobie nie leczy choroby alkoholowej. Jest to lek awersyjny, czyli taki, w którym wizja skutków wystąpienia zatrucia alkoholowego i towarzyszących mu objawów zniechęca do sięgnięcia po alkohol.

Wszywka alkoholowa to terapia długoterminowa, którą można wielokrotnie powtarzać. Za jej stosowaniem przemawia także przystępna cena. W przeliczeniu na jeden miesiąc jest to wydatek rzędu niespełna 100 złotych. To dużo mniej niż kwota, którą alkoholicy są w stanie wydać w tym samym czasie na alkohol.