Esperal Wrocław

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba. Podobnie jak inne schorzenia wymaga kompleksowego leczenia. Skuteczność podjętej terapii uzależniona jest jednak od nastawienia pacjenta. Jednym ze sposobów leczenia jest lek Esperal (Wrocław i okolice). Zaszywa się go pod skórą. Jest to dyskretna metoda walki z alkoholizmem

Problem alkoholowy dotyczy ok. 12 proc. społeczeństwa. Nałóg został uznany za chorobę cywilizacyjną, która dotyka różne osoby – bez względu na wiek, status społeczny czy płeć. Niszczy nie tylko życie nadużywającego alkoholu, ale również jego najbliższych. Alkoholizmu nie wolno bagatelizować. Jeżeli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z tą chorobą, warto rozważyć leczenie Esperalem. Dowiedz się, na czym polega oraz jaką ma skuteczność.

esperal wrocław
wszywka alkoholowa
family doctor 033

Co to jest esperal?

Esperal to tabletka, której substancją czynną jest Disulfiram. Można również spotkać się z nazwą „tabletki dla alkoholika”. Lek ten wszywa się podskórnie. Traktowany jest jako rodzaj terapii awersyjnej. To jedyny dostępny na rynku preparat przeznaczony do farmakologicznego leczenia choroby alkoholowej. Od lat pomaga tysiącom ludzi skutecznie walczyć z uzależnieniem. 

Disulfiram to związek chemiczny, który ma wpływ na metabolizm alkoholu etylowego w organizmie człowieka. Wchłania się do krwi stopniowo. W normalnych warunkach jest całkowicie obojętny. Problem pojawia się, gdy pacjent wbrew zaleceniom lekarza, spożyje alkohol. Wówczas w wątrobie odkłada się aldehyd octowy, który wywołuje wiele niepożądanych objawów.

Jak działa esperal?

Esperal (we Wrocławiu i innych lokalizacjach) blokuje cykl metaboliczny alkoholu. Po spożyciu trunku pojawiają się objawy zatrucia alkoholowego. Lek ten ma za zadanie wywołać negatywne odczucia psychosomatyczne, co ma zniechęcić pacjenta do sięgnięcia po alkohol. Esperal działa natychmiastowo. Od razu po zabiegu substancja czynna przenika do krwiobiegu. 

Esperal uznaje się za jeden z elementów dłuższej i złożonej terapii. Jego głównym zadaniem jest pomoc pacjentowi, by ten zachował trzeźwość. Dzięki niemu walka z nałogiem jest prostsza.

stop drinking
wroclaw esperal

Na czym polega wszycie leku esperal?

Wszycie Esperalu to nieinwazyjny, szybki zabieg. Wykonuje się go w sterylnych warunkach za pomocą jednorazowych narzędzi chirurgicznych. Dlatego też należy wybierać wyłącznie sprawdzone placówki, w których oferowana jest wszywka. 

Zabieg poprzedza wykonanie badań oraz wywiad lekarski. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz jest w stanie podjąć decyzję, czy nie występują żadne przeciwwskazania, a następnie zakwalifikować pacjenta do wykonania zabiegu. 

Bezpośrednio przed wykonaniem wszywki pacjent otrzymuje zastrzyk znieczulający (znieczulenie miejscowe). Dzięki temu cały proces jest całkowicie bezbolesny i komfortowy. Najczęściej tabletka wszywana jest w okolicach lewego pośladka (rzadziej ramienia lub łopatki). Jest to miejsce na tyle dyskretne, że nikt postronny nie zorientuje się, że dana osoba poddała się zabiegowi. Nacięcie na skórze jest niewielkie. Następnie rana zaszywana jest z wykorzystaniem szwów. Jeżeli są to szwy nierozpuszczalne, konieczne jest ponowna wizyta po 10-14 dniach, aby je zdjąć. 

Wykonanie wszywki trwa maksymalnie 30 minut. W naszej placówce przyjmują wyłącznie specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Każdy zabieg przeprowadzany jest z należytą starannością. Czas działania Esperalu uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta – jest to jednak nie krócej niż osiem miesięcy. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po wcześniejszej konsultacji. 

Zabieg zaszycia nie wymaga hospitalizacji. Bezpośrednio po nim pacjent może powrócić do swoich obowiązków. 

 

Jaka jest skuteczność leczenia esperalem?

Esperal uznawany jest za skuteczny środek w walce z alkoholizmem. Ważne jest jednak nie samo przeprowadzenie zabiegu, a kwestia podejścia pacjenta do problemu. Wszyty lek ma go dodatkowo zmotywować do pracy nad sobą, a wizja nieprzyjemnych skutków po spożyciu alkoholu zniechęcić do sięgnięcia po trunek. 

Skuteczność leczenia Esperalem wzrasta wraz ze:

  • szczerą chęcią wyjścia pacjenta z nałogu, 
  • gotowością do zmian w życiu i pragnieniem zerwania z nałogiem, 
  • świadomością wystąpienia negatywnych skutków po spożyciu alkoholu, 
  • stosowaniem się do wszelkich zaleceń lekarskich, 
  • stosowaniem innych metod leczenia uzależnienia, np. psychoterapii lub spotkań grup AA. 

Wyjście z nałogu alkoholowego wymaga od pacjenta silnej motywacji oraz zmiany swoich nawyków. Wszycie Esperalu pomaga w walce z nałogiem, jednak samo w sobie nie rozwiązuje problemu. Alkoholizm to trudna i złożona choroba, która wymaga ogromu pracy nad sobą. Wykonanie wszywki alkoholowej to zdecydowany krok ku lepszemu życiu.

 

Czy Esperal jest refundowany na NFZ?

Pacjenci często zastanawiają się, czy wykonanie zaszycia Esperalem możliwe jest na NFZ. Niestety, zabieg nie jest refundowany. Można go wykonać wyłącznie w prywatnej placówce za opłatą. Nie jest to wysoki koszt. Należy jednak zdecydować się za zabieg w profesjonalnej klinice, aby mieć gwarancję jakości i bezpieczeństwa

Dlaczego warto wybrać naszą placówkę?

AlkoTherapy we Wrocławiu to centrum leczenia alkoholizmu, w którym przyjmują wyłącznie specjaliści w swojej dziedzinie. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta, profesjonalizm oraz gwarancję bezpieczeństwa. Wykonujemy zabiegi w sterylnych warunkach wyłącznie z zastosowaniem oryginalnego preparatu Esperal. Dbamy o dobre samopoczucie, komfort i dyskrecję naszych pacjentów. Gwarantujemy szybkie terminy przyjęć. 

 

Decyzja o walce z nałogiem powinna wynikać ze szczerej chęci zmian samego pacjenta. Nie można nikogo zmusić do leczenia. Esperal to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z uzależnieniem od alkoholu. To droga ku temu, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem. 

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych Wrocław

Zastrzyk dla alkoholika – co warto wiedzieć?

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Niestety, nie każdy może wykonać zabieg wszycia Esperalu. Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą to uniemożliwić. Każdy przypadek należy indywidualnie skonsultować z lekarzem. Ograniczeniami mogą być m.in.:

  • choroba niedokrwienna serca,
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • niewydolność serca, 
  • inne choroby serca, 
  • zarostowe zapalenie tętnic, 
  • zapalenie nerwu wzrokowego, 
  • stan po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego lub udarze, 
  • zaburzenia psychiczne, 
  • psychozy, 
  • nadwrażliwość na Disulfiram lub inne substancje zawarte w leku,
  • zażywanie niektórych leków, 
  • nietrzeźwość. 

Pacjent powinien poinformować również o innych chorobach, na które cierpi.

Kiedy zdecydować się na leczenie Esperalem?

Nie ma żadnych ogólnych wytycznych, kiedy osoba zmagająca się z problemem alkoholowym powinna zdecydować się na zabieg wszycia alkoholowego. Esperal najczęściej stosuje się w przypadkach silnej motywacji do zmian i walki z uzależnieniem. Chęć zmian i determinacja osoby zmagającej się z nałogiem są najczęstszym impulsem do wykonania zabiegu Esperalem. 

Esperal (we Wrocławiu i nie tylko) stanowi także uzupełnienie innych metod leczenia alkoholizmu. Najczęściej wszywka wykonywana jest w zestawieniu z odtruwaniem organizmu (detoksem) oraz psychoterapią. Podstawą jej działania jest świadomość pacjenta, jakie negatywne skutki mogą pojawić się po spożyciu, chociażby niewielkiej ilości alkoholu.  

Na leczenie Esperalem może zdecydować się każda osoba powyżej 18. roku życia, która chce zmian, jest świadoma istnienia problemu oraz została poinformowana o skutkach ewentualnego złamania zaleceń lekarskich. Z tej formy pomocy skorzystały już tysiące osób. Dla wielu z nich był to jedyny skuteczny sposób na pokonanie alkoholizmu

Jak przygotować się do zabiegu wszywki Esperal? 

Przed zabiegiem należy zachować abstynencję przez co najmniej 24-48 godziny. Przerwanie ciągu alkoholowego może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi objawami (tzw. zespół absencyjny), dlatego też często zalecane jest wykonanie detoksu. Pozwala on nie tylko lepiej przygotować się do zabiegu, ale przede wszystkim korzystnie wpływa na samopoczucie pacjenta. 

Bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu pacjent musi podpisać zgodę. W dokumencie zawarte są informacje dotyczące tego, że jest on świadomych skutków, jakie mogą pojawić się po spożyciu alkoholu.

Wzór takiego dokumentu można pobrać w tym miejscu.

Co się stanie, gdy po zaszyciu Esperalem pacjent spożyje alkohol?

Nawet najmniejsza ilość spożytego napoju procentowego może grozić dotkliwymi i nieprzyjemnymi skutkami. Wśród zagrożeń wymienia się m.in.: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, duszności, problemy z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia krwi, stany lękowe, rozdrażnienie, ogólne zdenerwowanie, zaburzenia świadomości, drgawki, nadmierna potliwość, podwyższona temperatura ciała, uczucie gorąca, problemy ze snem,  metaliczny posmak w ustach, marskość wątroby, ostre zapalenie trzustki, pogłębienie chorób przewlekłych, a nawet utrata wzroku (chwilowa lub stała ślepota).

Wszycie leku Esperal jest zabiegiem, który wymusza na pacjencie długotrwałą abstynencję. Wiąże się to z całkowitym zakazem picia alkoholu przez co najmniej 8 miesięcy. 

Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich po zabiegu, którym jest wszycie Esperalu (Wrocław i okolice). Wizja nieprzyjemnych konsekwencji powinna powstrzymywać od picia i być dodatkową motywacją do walki z uzależnieniem. 

Jeżeli pacjent pomimo zaleceń lekarza, wypije alkohol, powinien szybko poszukać fachowej pomocy. Jego stan może ulec pogorszeniu i zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Esperal sam w sobie jest neutralny dla organizmu. Uciążliwe objawy pojawiają się wyłącznie w połączeniu go z alkoholem – już po 5-10 minutach od wypicia. Mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin.