Wszywka alkoholowa to jeden z farmakologicznych sposobów leczenia uzależnienia od alkoholu. Z jej pomocą można wytrwać w abstynencji, ciesząc się urokami życia w trzeźwości. To bezpieczna, skuteczna metoda pożegnania się z nałogiem. Jest również w pełni dyskretna, a sam zabieg przebiega szybko – dzięki temu wszywka alkoholowa jest coraz popularniejsza. Co warto wiedzieć o Esperalu? Jak długo działa? Czy można przepić wszywkę alkoholową? To pytania, które z pewnością towarzyszą każdej osobie zainteresowanej tą tematyką.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa znana jest również pod innymi nazwami: Esperal, disulfiram, disulfiram WZF oraz implant wszywkowy. Jest to farmakologiczna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu. Wszywka alkoholowa występuje pod postacią tabletek, które aplikowane są podskórnie. Dzięki temu stopniowo się uwalniają, działając przez kilka-kilkanaście miesięcy. Disulfiram to substancja czynna zawarta w leku. Jej głównym zadaniem jest hamowanie metabolizmu alkoholu w wątrobie. To natomiast skutkuje tym, że w organizmie zaczyna odkładać się aldehyd octowy, który nie jest przekształcany w kwas octowy. W konsekwencji spożycia alkoholu etylowego dochodzi do zatrucia aldehydem octowym.

Wszywka alkoholowa uważana jest za jeden z elementów terapii antyalkoholowej. To lek awersyjny, czyli taki, który ma za zadanie wywołać niechęć, odrzucić od spożywania alkoholu. W przypadku złamania abstynencji pojawiają się silne dolegliwości, których źródłem jest zatrucie alkoholowe.

Co się stanie, jak wypiję alkohol po wszywce?

Czy idzie przepić wszywkę? To chyba jedno z tych pytań, które pojawiają się w głowach osób po zabiegu zaszycia Esperalu. Nie oszukujmy się – każdy może mieć chwilę zwątpienia i pomyśleć o tym, aby się napić. Zwłaszcza na początku swojej walki o utrzymanie życia w trzeźwości. Pacjenci przed wykonaniem zabiegu informowani są przez lekarza prowadzącego, że połączenie disulfiramu z alkoholem może wywołać niebezpieczne, groźne dla zdrowia i życia skutki. Stąd też konieczność podpisania świadomej zgody na wykonanie implantacji.

Osoby po zaszyciu, które złamią się i wypiją alkohol, muszą liczyć się z wieloma negatywnymi działaniami niepożądanymi. Wśród nich wymienić można m.in.:

· ból głowy,

· zawroty głowy,

· nudności i wymioty,

· omdlenia, utrata przytomności,

· osłabienie organizmu,

· nadmierna potliwość,

· rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje zaczerwienienie skóry, w tym głównie twarzy,

· nierówna akcja serca,

· skoki ciśnienia,

· drgawki,

· zawał,

· zaburzenia krążenia i neurologiczne,

· stany lękowe,

· psychozy alkoholowe,

· majaczenie,

· halucynacje,

· zaburzenia oddychania,

· ostra niewydolność oddechowa,

· marskość wątroby,

· ostre zapalenie trzustki.

Powyższe objawy mogą utrzymywać się nawet kilka godzin. Ich wystąpienie pogłębiają inne choroby, w tym m.in. niewydolność nerek, wątroby, choroby układu oddechowego, serca cukrzyca lub padaczka.

Ból wątroby – jak wygląda, jak rozpoznać, alkoholowy ból wątroby, marskość wątroby

Ile kosztuje wszywka dla alkoholika?

Wszywka dla alkoholika nie jest dużym wydatkiem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak dużo osoba uzależniona wydaje na zakup używki. Często też alkoholizm prowadzi do znacznych strat materialnych, a nawet utraty pracy. Koszt zaszycia się Esperalem to ok. 700-800 złotych.

Osoby, które są zdecydowane na wykonanie wszywki alkoholowej, mogą wybrać jeden z dwóch wariantów:

· wszywka standard, która obejmuje kwalifikację do zabiegu, implantację wszywki, zastosowanie nierozpuszczalnych szwów, ich usunięcie oraz darmową kontrolę – 699 złotych,

· wszywka plus, która obejmuje kwalifikację do zabiegu, implantację wszywki, zastosowanie rozpuszczalnych szwów, antybiotyk oraz darmową kontrolę – 799 złotych.

Czy wszywka alkoholowa może zabić?

Przepicie Esperalu to rzecz, której zdecydowanie lepiej nie sprawdzać na własnej skórze. Jest to sprawa dość indywidualna, każdy organizm reaguje w inny sposób. U niektórych osób może się to skończyć objawami silnego kaca, natomiast u innych zdecydowanie gorzej. Przepicie wszywki alkoholowej w skrajnych przypadkach może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi lub nawet śmiercią. Tragiczne skutki mogą wystąpić zwłaszcza wtedy, gdy pacjent cierpi na choroby współistniejące.

Zabieg wszywki alkoholowej nie może być wykonany u osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na substancję czynną, stan po niedawnym udarze lub zawale mięśnia sercowego, chorobę niedokrwienną, a także ciążę. Ponadto zaszycie jest niemożliwe u pacjentów, którzy są nietrzeźwi. Esperal jest preparatem, który sam w sobie jest neutralny i tym samym bezpieczny dla organizmu człowieka. Groźne w skutkach jest łączenie go z alkoholem. Osoby, które próbowały przepić wszywkę, często wskazują, że wówczas towarzyszyło im przejmujące odczuwanie strachu przed śmiercią.

Jak wygląda zaszycie się?

Zabieg wymaga wykonania niewielkiego nacięcia skóry, a następnie umieszczenia pod nią tabletek z preparatem (1 tabletka na 10 kg masy ciała). Wszywka alkoholowa zazwyczaj umieszczana jest pod łopatką lub na pośladku – to miejsca zapewniające pełną dyskrecję. Chirurg może zastosować szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Substancja czynna stopniowo uwalniana jest do krwiobiegu. Esperal działa ok. 8-12 miesięcy. Zabieg może być wykonany u osób, które przez co najmniej 12-24 godzin nie piły. Całość trwa ok. 30 minut, a samo wszycie poprzedzone jest konsultacją z lekarzem. Podczas rozmowy określane są potrzeby i preferencje pacjenta, jego stan zdrowia, stopień uzależnienia, a także wykluczane są ewentualne przeciwwskazania. Do zaszycia konieczna jest świadoma zgoda osoby decydującej się na zabieg. Musi zostać ona poinformowana o zagrożeniach wynikających ze spożycia alkoholu po zaszyciu.

Czy zaszycie się boli? Nie, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Esperal jest całkowicie bezpieczny i neutralny dla organizmu. Uaktywnia się dopiero w połączeniu z alkoholem.

Czy organizm może odrzucić wszywkę alkoholową? W niektórych przypadkach może dojść do odrzucenia Esperalu. Jest to związane z tym, że organizm może potraktować tabletki niczym ciało obce. Wówczas w ranie powstanie wysięk i będzie sączyć się z niej ropa. Są to jednak rzadkie sytuacje. Konieczna jest kontrola u chirurga, który przeprowadził zabieg. Najczęściej tabletki są usuwane, a implantacja Esperalu wykonana ponownie.

Jakie są przeciwwskazania do zaszycia się? Wśród nich wymienić można m.in. nadwrażliwość na disulfiram i inne substancje zawarte w leku, nietrzeźwość, stosowanie preparatów zawierających alkohol w ciągu ostatnich 12 godzin, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, przebyta niewydolność obwodowa krążenia, zaburzenia psychiczne, psychozy oraz próby samobójcze.

Co daje zaszycie się?

Esperal – opinie o tym środku w dużej mierze są pozytywne. Jest to preparat uznawany przez świat medycyny za pomocny w walce z uzależnieniem od alkoholu. W niektórych przypadkach disulfiram zagwarantował stałą abstynencję. Wiele osób oswoiło się z myślą, że alkohol nie jest im potrzebny do życia i zaprzestało myśleć o sięgnięciu po niego, nawet w trudnych, stresujących dla nich sytuacjach. Najlepsze efekty można osiągnąć po połączeniu wszywki alkoholowej z innymi metodami leczenia (np. terapia indywidualna, grupowa, spotkania Anonimowych Alkoholików).

Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna? Esperal to środek, który zyskał sympatię osób walczących z chorobą alkoholową. Traktowany jest jako pomoc we wsparciu silnej woli. Po zaszyciu pacjent zyskuje dodatkową motywację, aby nie sięgnąć po alkohol. Ma to związek z wizją pojawienia się nieprzyjemnych objawów po spożyciu napojów procentowych, które są wynikiem zatrucia organizmu. Warto jednak pamiętać, że disulfiram sam w sobie alkoholizmu nie leczy – to lek awersyjny. Zaszycie się jest długoterminowe, ponieważ Esperal działa 8-12 miesięcy. Po upływie tego czasu można zdecydować się na ponowny zabieg. Leczenie z jego użyciem ma sens, o ile osoba uzależniona chce świadomie zerwać z nałogiem i jest to jej decyzja.

Zaletą wszywki alkoholowej jest przystępna cena. Zabieg nie jest refundowany na NFZ, jednak w przeliczeniu na jeden miesiąc takiej terapii będzie to koszt niespełna 100 złotych. W skali miesiąca alkoholicy wydają zdecydowanie więcej na napoje procentowe.

Ile nie pić po wszywce alkoholowej?

Leczenie Esperalem uniemożliwia picie alkoholu. Wszywka alkoholowa działa 8-12 miesięcy i w tym czasie obowiązuje konieczność utrzymania całkowitej abstynencji. Przez ten okres substancja czynna stopniowo uwalnia się do organizmu. Nawet niewielka dawka napojów procentowych może skutkować wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Esperal można zaszyć wielokrotnie. Nie ma sensu zaszywać się wyłącznie po to, aby odliczać dni do możliwości napicia się alkoholu. Wszywka alkoholowa to szansa na to, aby powrócić do normalnego, trzeźwego życia.

Ile trwa zabieg wszywki?

Zabieg zaszycia wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Całość trwa około 30 minut. Po wszyciu pacjent może powrócić do swoich codziennych zajęć. Esperal jest niewidoczny, co pozwala zachować pełną dyskrecję.

Czego nie można po wszywce?

Czego nie można jeść po Esperalu? To jedno z pytań, które towarzyszy osobom myślącym o wykonaniu wszywki alkoholowej. Podstawową zasadą jest konieczność zachowania abstynencji. Dlatego też po zaszyciu nie wolno pić napojów procentowych: wódki, whisky, wina, piwa, drinków – bez różnicy. Nawet najmniejsza dawka alkoholu etylowego niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Ponadto zabronione jest spożywanie i używanie takich produktów jak:

· słodycze z zawartością alkoholu (czekoladki, cukierki),

· ocet oraz przetwory, które go zawierają (np. ogórki konserwowe),

· potrawy z dodatkiem alkoholu,

· płyny do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu,

· niektóre kremy i maści (w tym rozgrzewające),

· syropy na kaszel,

· inne leki na bazie alkoholu,

· perfumy,

· płyny po goleniu z zawartością alkoholu,

· płyny antybakteryjne,

· piwo bezalkoholowe (ma to związek z tzw. uzależnieniem psychicznym).

Czy wszywki są bezpieczne?

Disulfiram to substancja czynna, która działa w krwiobiegu przez kilka miesięcy. W tym czasie jest w pełni bezpieczna dla człowieka, nie wykazuje żadnych działań niepożądanych. Jej obecność nie wpływa na działanie innych preparatów farmakologicznych. Jest neutralna, nietoksyczna, uaktywnia się dopiero, gdy do organizmu zostanie dostarczony alkohol. Dlatego też najważniejszą zasadą bezpieczeństwa w przypadku osób zaszytych Esperalem jest zachowanie pełnej abstynencji oraz trzymanie się zaleceń lekarza wykonującego zabieg.