Alkohol wielu osobom kojarzy się z zabawą, sposobem na spędzanie wolnego czasu i odprężenie. Okazjonalne picie piwa, wódki czy drinków wydaje się wielu osobom czymś naturalnym. Jak jednak rozpoznać, kiedy zaczyna się alkoholizm? Kiedy występuje problem alkoholowy? Jak rozpoznać, że ktoś nam bliski ma problem z uzależnieniem? Jak przestać pić i cieszyć się trzeźwym życiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Jak zachowuje się człowiek uzależniony od alkoholu? Jak poznać, że jest się alkoholikiem? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań w głowach osób, które mają problem z alkoholem lub problem ten występuje w ich najbliższym otoczeniu. Alkoholizm to uzależnienie, choroba, która nieleczona może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Pierwsze objawy choroby alkoholowej mogą być trudne do zauważenia. Wyróżnia się cztery fazy uzależnienia:

· I faza wstępna (prealkoholowa) – picie ma charakter okazjonalny, dla przyjemności i odprężenia.

· II faza ostrzegawcza – dochodzi do tzw. urywania filmu, osoba skupia coraz większą uwagę na alkoholu. Jest to dla niej środek na poprawę nastroju, dlatego też szuka okazji do picia.

· III faza krytyczna – pojawia się tzw. głód alkoholowy. Osoba pijąca traci kontrolę nad nałogiem, zaczyna zaniedbywać rodzinę i pracę. Spada także jej samoocena.

· IV faza chroniczna – tutaj mamy już do czynienia z ciągiem alkoholowym. Pojawia się delirium, inne choroby, osoba uzależniona upija się w samotności, nie odczuwa wyrzutów sumienia. Następuje stopniowe wyniszczanie organizmu.

Im wcześniej wykryty alkoholizm, tym łatwiej jest walczyć z uzależnieniem. Objawy choroby mogą przyjmować różny stopień nasilenia, poszczególne fazy mogą nieco inaczej przebiegać u różnych osób. Alkoholizm uznawany jest za chorobę cywilizacyjną. Towarzyszą jej symptomy psychiczne oraz fizyczne. Główne objawy alkoholizmu to:

· wymioty,

· biegunka,

· nudności,

· problemy ze snem,

· nadmierna potliwość ciała,

· drżenie ciała,

· przyspieszona akcja serca,

· utrata zdolności logicznego myślenia,

· egoizm, egocentryzm,

· zaburzenia pamięci,

· wahania nastroju,

· zachowania agresywne,

· stany depresyjne,

· w zaawansowanej fazie może dojść do zapalenia, stłuszczenia lub marskości wątroby,

· alkoholizm może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy rozwoju nowotworów.

Objawy alkoholizmu pojawiają się najczęściej wraz z zespołem abstynencyjnym po odstawieniu używki.

Jak przestać pić alkohol – domowe sposoby

Wiele osób próbuje przestać pić alkohol na własną rękę. Nie ma jednak pewnych sposobów, które w każdym przypadku będą skuteczne. Nie da się jednak ukryć, że pierwszym krokiem w walce z alkoholizmem jest uświadomienie sobie, że jest się chorym. Że jest to choroba przewlekła, która może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Da się zyskać nad nią pewną kontrolę, jednak rzadko kiedy udaje się to bez pomocy specjalistów. Skutecznym sposobem walki z problemem alkoholowym jest połączenie silnej woli pacjenta, terapii oraz farmakologii.

Jakie są domowe sposoby walki z alkoholizmem?

· znalezienie hobby, które zajmuje wolny czas,

· uprawianie sportów,

· zmiana otoczenia i środowiska,

· zmiana nawyków żywieniowych,

· unikanie miejsc, które kojarzą się z alkoholem,

· pomocne może okazać się picie niektórych ziół.

Nie ma czegoś takiego jak gen alkoholizmu. W walce z chorobą alkoholową ważne jest poznanie jej przyczyn, a nie samo radzenie sobie ze skutkami uzależnienia.

Jak przestać pić bez terapii?

Jak wyjść z alkoholizmu bez terapii? Czy alkoholik może sam przestać pić? Alkoholizm to choroba, która wyniszcza psychicznie i fizycznie. Negatywnie oddziałuje na życie nie tylko osoby uzależnionej, ale również jej otoczenia – rodziny oraz znajomych. Często alkoholik „karmi” najbliższych pustymi obietnicami, zapewniając, że nie będzie pił.

Samodzielna walka z nałogiem bez terapii może być trudna. Niestety, w wielu przypadkach z czasem osoba uzależniona ponownie sięga po używkę. Często jest to związane z tym, że nie jest w stanie uporać się z własnymi uczuciami, emocjami i ciągle towarzyszy jej chęć napicia się. Gdy alkohol przejmuje kontrolę nad życiem, bez terapii i pomocy z zewnątrz może się nie obejść. Życie w trzeźwości to nie lada wyzwanie dla osoby, dla której alkohol był codziennością. Zwykle bowiem sięgała ona po napoje procentowe w trudnych sytuacjach, stanach lękowych, depresji, przy problemach w związku czy pracy. To był jej sposób na radzenie sobie z trudnościami.

Jak wyjść z alkoholizmu na własną rękę? Z pewnością nie jest to łatwe. Zdecydowanie skuteczniejszym sposobem jest poszukanie pomocy. Terapia (indywidualna i grupowa) oraz środki farmakologiczne (np. Esperal) pomogły tysiącom osób w walce z uzależnieniem.

Co czuje alkoholik, gdy nie pije?

Osoba uzależniona, która z dnia na dzień odstawi alkohol, odczuwa zmiany w nastroju oraz zachowaniu. Pojawia się wówczas uczucie smutku, poczucie winy, wstyd, a nawet bezradność. Najgorszy moment jest wtedy, gdy alkoholik zaczyna uświadamiać sobie, jakie straty poniósł na polu rodzinnym, zawodowym, społecznym i ekonomicznym – co było skutkiem jego picia.

Niepijący alkoholik w ciągu 48 godzin po odstawieniu napojów procentowych zaczyna odczuwać symptomy tzw. Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Zespół odstawienny ma związek z tym, że organizm człowieka przyzwyczaił się do stałych dawek alkoholu, które nagle zostały mu zabrane. Gdy stężenie alkoholu spada, ciało doznaje swoistego typu szoku. Wówczas mogą pojawić się:

· spadek samopoczucia,

· lęki,

· drżenie rąk i nóg,

· poczucie rozdrażnienia,

· skoki ciśnienia,

· nudności,

· wymioty,

· biegunka,

· bóle i zawroty głowy,

· a nawet halucynacje, omamy, drgawki lub psychozy alkoholowe.

Alkoholicy wracają do picia właśnie dlatego, że nie są w stanie poradzić sobie z pojawiającymi się objawami AZA. Napoje procentowe kojarzą im się z ulgą. Tym samym wpadają w błędne koło uzależnienia.

Jak przestać pić piwo?

Zdecydowana większość Polaków pije piwo. Niektórzy sięgają po nie okazjonalnie, inni natomiast nie wyobrażają sobie wieczora bez puszki czy butelki w ręku. Zazwyczaj argumentują, że jest to ich sposób na rozluźnienie, odprężenie czy zapomnienie o codziennych problemach. Po piwo sięgamy zdecydowanie częściej niż wódkę.

Co się stanie, gdy pije się codziennie piwo? Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju uzależnienia. Nawet niskoprocentowy alkohol może wpędzić w nałóg. Z czasem okazuje się, że dana osoba nie jest w stanie odmówić sobie codziennego kufla bursztynowego napoju. Wówczas konieczna może okazać się specjalistyczna pomoc.

Poza uzależnieniem od alkoholu codzienne picie piwa może prowadzić m.in. do tycia, uszkodzenia trzustki i wątroby, odwodnienia organizmu, zwiększenia podatności na zespół jelita drażliwego czy też do zaburzeń mikroflory jelita grubego.

Jak przestać pić piwo codziennie? Pierwszym krokiem może być detoks alkoholowy, który pozytywnie wpłynie na samopoczucie osoby wychodzącej z nałogu. Pomocne jest znalezienie zajęcia, któremu można poświęcić wolny czas. Wówczas głowa zajęta jest innymi myślami niż picie. Podobnie jest z uprawianiem sportów. Rozwiązaniem problemu może być także wszywka alkoholowa Esperal. Gdzie się zaszyć, aby przestać pić piwo? W profesjonalnej klinice, która ma w swej ofercie tego typu zabiegi.

Jak przestać pić wódkę?

Wielu pacjentów przyznaje, że problemem nie jest samo zaprzestanie picia, lecz to, jak później żyć bez alkoholu. Odpowiedzią na to, jak przestać pić wódkę, jest przede wszystkim znalezienie sobie zajęcia, które wypełni wolny czas. Bez względu na rodzaj spożywanego alkoholu zazwyczaj problemem okazuje się to, że wiele osób sięga po alkohol… z nudów. Aby „zabić” wolny czas, rozluźnić się po całym dniu pracy czy też zapomnieć o problemach dnia codziennego.

Jak wyjść z uzależnienia od alkoholu, w tym nadmiernego spożywania wódki? Warto poszukać zajęcia, które pochłonie tak samo jako ciągi alkoholowe. Coś angażującego, co zaprzątnie i zajmie myśli. Dobrym rozwiązaniem jest także zdecydowanie się na detoks alkoholowy. Osoby, które są zdecydowane na walkę z nałogiem, powinny rozważyć wykonanie wszywki alkoholowej z Esperalu. Dodatkowym wsparciem będzie terapia oraz spotkania AA.

Jak skończyć z piciem alkoholu?

Niektórzy, zanim trafią do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień, próbują samodzielnie walczyć z nałogiem. Najważniejsza jest sama świadomość problemu alkoholowego. Wysoką skutecznością odznacza się terapia pod okiem specjalistów. Pomaga nie tylko zrozumieć źródło problemu, ale przede wszystkim uzmysłowić sobie, że życie wolne od nałogu może dawać dużo szczęścia i satysfakcji. Najważniejszy jest pierwszy krok. Chociaż na drodze pojawi się jeszcze wiele wyzwań, warto dla siebie, swojej rodziny i najbliższych skończyć z piciem alkoholu. Proszenie o pomoc to nie wstyd czy przejaw słabości. To odwaga i podjęcie rękawicy w walce z nałogiem.

Czy alkoholikiem jest się do końca życia?

Alkoholizm to choroba nieuleczalna. Jeżeli terapia zostanie odpowiednio poprowadzona, a pacjent będzie zdyscyplinowany, nauczy się, jak żyć w trzeźwości. Wyjście z nałogu pozwoli powrócić do normalnego życia, rozwijać się zawodowo, cieszyć kontaktami społecznymi, poznawać świat, znaleźć hobby oraz czerpać z życia pełnymi garściami. Niepijący alkoholik musi nadal pracować nad sobą, aby nie poddać się, gdy pojawią się jakiekolwiek przeciwności losu.

Osoba, która zerwała z nałogiem, nie powinna ponownie po niego sięgać. Powszechne jest twierdzenie, że alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Czasami po miesiącach czy latach abstynencji nawet jeden kieliszek może wyzwolić lawinę i sprawić, że powrócimy do picia. Nie warto ulegać pokusie, by nie zaprzepaścić wypracowanych efektów.

Jak przekonać alkoholika, aby nie pił?

Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu? To pytanie rodzi się w głowach tych, których najbliżsi nadużywają napojów procentowych. Oto kilka podpowiedzi, jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu.

· Motywowanie do podjęcia leczenia. Zaproponowanie wspólnej wizyty w ośrodku leczenia uzależnień lub u terapeuty uzależnień.

· Nie wolno kryć nieobecności alkoholika w pracy oraz spłacać jego długów itp. Parasol ochronny nad osobą uzależnioną w żaden sposób nie zmotywuje jej do zaprzestania nadużywania używki.

· Należy być konsekwentnym wobec alkoholika. Jeżeli żona mówi, że od niego odejdzie, powinna to zrobić, a nie kończyć wyłącznie na groźbach.

· Można pomóc w nauce, jak radzić sobie z problemami, które wywołują chęć sięgnięcia po alkohol.

· Warto zdecydować się na terapię dla współuzależnionych, aby nauczyć się jak radzić sobie z osobą uzależnioną oraz zadbać o dobro własne i dzieci.

· Osobę uzależnioną można zgłosić do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych przy urzędzie gminy. Może ona poprowadzić sprawę tak, że sąd orzeknie wobec osoby uzależnionej zobowiązanie do leczenia odwykowego.

Jak wyciągnąć męża z alkoholizmu?

Co zrobić, gdy ma się męża alkoholika? Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia zwiększa szanse na powrót do normalnego życia, wolnego od nałogu. Kobiety często borykają się z trudnościami, jak rozpoznać alkoholizm u męża. W jaki sposób udzielić mu pomocy? Pierwsze, co powinno zaniepokoić to fakt, że mężczyzna zaczyna częściej „zaglądać do kieliszka”, każdy dzień kończy z piwem w ręku. Zmianie ulegają również nawyki. Napicie się staje się ważniejsze niż hobby, czas spędzany z rodziną czy praca. Jeżeli zastanawiasz się, jak wyciągnąć męża z alkoholizmu, zapoznaj się z powyższymi radami.

Alkoholizm to choroba, która negatywnie wpływa na życie osoby uzależnionej oraz jej najbliższych. Szukając odpowiedzi na pytanie, jak przestać pić, można znaleźć wiele cennych rad. Domowe sposoby nie zawsze okażą się owocne. Największą skuteczność ma połączenie terapii, leczenia farmakologicznego (np. wszywka Esperal) oraz samozaparcia i pomocy najbliższych.