Jednym z częściej stosowanych rozwiązań w terapii uzależnienia od alkoholu jest zastrzyk antyalkoholowy. Jego przyjęcie powoduje u pacjenta niechęć do dalszego spożywania alkoholu, ponieważ ma on świadomość, że jego ewentualne spożycie może doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jest to skuteczne metoda wspierająca terapię antyalkoholową u pacjentów w różnym wieku, tak kobiet, jak i mężczyzn. Wszywka alkoholowa to farmakologiczne leczenie alkoholizmu.
Spis treści
- Ile kosztuje zastrzyk dla alkoholika?
- Ile trzyma zastrzyk antyalkoholowy?
- Na czym polega zastrzyk dla alkoholika?
- Zastrzyk antyalkoholowy gdzie zrobić?
- Czy wszczepienie tabletek Esperal jest bezpieczne?
- Ile kosztuje zastrzyk żeby nie pić alkoholu?
- Czy zastrzyk antyalkoholowy jest skuteczny?
- Czy wszywka antyalkoholowa boli?
- Co można dać alkoholikowi żeby przestał pić?
- Co zaszywają alkoholikom?
- Czy wszywkę można usunąć?
Ile kosztuje zastrzyk dla alkoholika?
Koszt zastrzyku dla alkoholika zaczyna się od kilkuset złotych i jest jedną ze skuteczniejszej metody leczenia alkoholizmu. W cenie takiej usługi zawarty jest zarówno koszt samego specyfiku, wykonanego znieczulenia, jak i obsługi lekarskiej zabiegu, Po wykonaniu takiej usługi pacjent otrzymuje także stosowny dokument, zaświadczający o wykonaniu zabiegu.
Przez słowa “zastrzyk alkoholowy” rozumie się wykonanie wszycia leku Esperal w postaci tabletek, to częsta metoda w leczeniu alkoholizmu. Obecnie w naszym kraju nie istnieje żadna legalna metoda wykonania zastrzyku w postaci płynnej. Zastrzyk na alkoholizm to skuteczna forma leczenia alkoholizmu, robi się zastrzyk zeby nie pic i odczuwać negatywne skutki po sięgnięciu po jedną choćby puszkę piwa.
Ile trzyma zastrzyk antyalkoholowy?
Esperal jest lekiem o przedłużonym uwalnianiu. Konkretny czas skuteczności wszywki zależy od uzgodnionej z lekarzem dawki leku – nie dla każdego pacjenta jest ona taka sama. Niemniej jednak, chociaż producent leku określa czas jego działania na około 8-10 miesięcy, zdarza się często, że zastrzyk przeciwalkoholowy działa ponad rok. Z reguły po 8-9 miesiącach można jednak powtórzyć zabieg wszycia Esperalu jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Na czym polega zastrzyk dla alkoholika?
W niektórych krajach dostępne są zastrzyki antyalkoholowe dla osób uzależnionych Zawierają one substancję czynną o nazwie Naltrekson. W Polsce jednak wykonywanie takich zastrzyków (podobnie, jak w większości krajów Unii Europejskiej) jest jednak nielegalne.
Jedyny zastrzyk alkoholowy jaki można uzyskać w naszym kraju to wszycie leku Esperal.
Jego działanie – jest to zabieg mikrochirurgiczny polegający na implantacji w organizmie pacjenta tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Zawierają one substancję czynną (disulfiram), która wchłaniając się wywiera bardzo negatywny wpływ na proces i działanie metabolizmu alkoholu etylowego w ludzkim organizmie. Zastrzyk ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego też jest całkowicie bezbolesny.
Zastrzyk antyalkoholowy gdzie zrobić?
Zastrzyk antyalkoholowy gdzie zrobić – zapraszamy do naszej kliniki przy ulicy Bartłomieja Strachowskiego 32 we Wrocławiu, Krzyki Ołtaszyn. Kontakt telefoniczny bądź za pomocą formularza.
Czy wszczepienie tabletek Esperal jest bezpieczne?
Wszywka alkoholowa Esperal same w sobie są neutralne dla ludzkiego organizmu i nie powodują jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych. Niemniej jednak, po spożyciu alkoholu może dojść do reakcji disulfiramowej. Na zabieg należy przyjść bez obecności alkoholu we krwi – trzeba być trzeźwym.
Jej objawy pojawiają się zazwyczaj od kilku minut do kilku godzin po spożyciu alkoholu i w większości przypadków przypominają typowe, choć wzmocnione, objawy kaca. Mowa tu więc o wymiotach, biegunce, pulsującym bólu głowy, drżeniu, kołatanie serca, czy też osłabieniu organizmu oraz nadmierne pocenie. Oprócz tego wystąpić mogą kołatania serca, bóle w klatce piersiowej i uczucie poważnego niepokoju. W niektórych przypadkach rozwinąć się może marskość wątroby, a także inne poważne choroby – dojść może również do zawału serca. Z tego też powodu przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są między innymi nadwrażliwość na disulfiram i choroby układu krążenia.
Ile kosztuje zastrzyk żeby nie pić alkoholu?
Cena zastrzyku antyalkoholowego we Wrocławskiej klinice Alkotherapy wynosi 499 złotych. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny i bezbolesny, dzięki wykorzystaniu znieczulenia. Oczywiście, przed jego wykonaniem konieczna jest poważna rozmowa między pacjentem, a naszym zespołem lekarskim. Wszywka przeciwalkoholowa jest bowiem rozwiązaniem, które przeznaczone jest dla osób zdecydowanych — konsekwencje powrotu do nałogu mogą być bardzo poważne i pacjenci zdecydowanie powinni o tym wiedzieć, zanim wybiorę tę metodę leczenia.
Czy zastrzyk antyalkoholowy jest skuteczny?
Tak — szacuje się, że obecnie zastrzyk antyalkoholowy, czy też tak zwana wszywka alkoholowa esperal jest najskuteczniejszą metodą walki z alkoholizmem. Oczywiście, dla zmaksymalizowania efektów terapii nawet po wykonaniu wszywki warto kontynuować inne jej metody – na przykład detoks alkoholowy, czy też spotkania z psychoterapeutą. Chociaż wszywka antyalkoholowa jest bardzo skuteczną metodą terapii antyalkoholowej, nadal wymaga ona pełnego zaangażowania ze strony pacjenta.
Aby Esperal okazał się skutecznym lekiem przeciwalkoholowym, konieczna jest świadomość i dobra wola pacjenta. Przymusowa terapia nie ma tutaj sensu. Leczenie alkoholizmu powinno być świadome i za zgodą pacjenta. Najprawdopodobniej bowiem niekontrolowany uzależniony wróci do alkoholu, który tym razem okazać się może nawet bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Czy wszywka antyalkoholowa boli?
Nie — bolesne nie jest ani zaszycie wszywki w organizmie, ani życie po wykonanym zabiegu. Wszywka alkoholowa w żaden sposób nie umożliwia wykonywania codziennych, normalnych czynności. Po jej wszyciu możemy więc powrócić do ulubionych hobby i normalnie kontynuować nasze wszelkie przyzwyczajenia (poza spożywaniem alkoholu, rzecz jasna).
Co można dać alkoholikowi żeby przestał pić?
Istnieje wiele sposobów na to, by wspomóc alkoholika w walce z nałogiem. Bardzo ważną formą terapii są bez wątpienia zajęcia z psychologiem – uzależniony uświadomi sobie dzięki nim, że nie jest sam ze swoim problemem. Niebagatelne znaczenie ma też wsparcie rodziny i bliskich znajomych. Oczywiście, niekiedy konieczne okazuje się wdrożenie leczenia odwykowego.
Uzupełnieniem i dopełnieniem powyżej opisywanych przykładów jest zastrzyk antyalkoholowy, czyli wszycie uzależnionemu określonej ilości tabletek leku Esperal. Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja, jeśli chodzi o to, co można fizycznie podać alkoholikowi, by przestał pić. Istnieją co prawda tabletki doustne o podobnym działaniu (Anticol) ale mają one sporo minusów. Przede wszystkim – należy przyjmować je codziennie, inaczej nie będą skuteczne. Nie każdy uzależniony ma na tyle samozaparcia i wielu z nich szukać będzie okazji by “zapomnieć” o konieczności przyjęcia leku.
Substancja czynna preparatu Esperal, czyli disulfiram jest swoistym straszakiem przeciwko dalszemu spożywaniu alkoholu – osoba uzależniona ma bowiem na uwadze potencjalne konsekwencje wypicia choćby niewielkiej jego ilości po wszyciu tegoż specyfiku. Sprawia to, że w połączeniu z innymi wcześniej opisywanymi metodami terapii, zastrzyk antyalkoholowy jest jedną z najlepszych metod leczenia.
Co zaszywają alkoholikom?
U osoby zmagającej się z problemem alkoholizmu wszyta może być specjalna wszywka, znana także jako zastrzyk przeciwalkoholowy. Są to tabletki do implementacji zawierające disulfiram – silną substancję czynną o przedłużonym uwalnianiu, która zapobiega metabolizacji alkoholu w organizmie.
Oznacza to, że nawet w przypadku spożycia alkoholu, disulfiram nie dopuści do powstania stanu upojenia alkoholowego, tak pożądanego przez uzależnionych. Będzie natomiast łączyło się z wieloma poważnymi skutkami ubocznymi (co tłumaczone jest uzależnionym przed jakimkolwiek zabiegiem). Sprawia to, że sama obecność wszywki przeciwalkoholowej w organizmie jest wystarczającym motywatorem do całkowitego rzucenia picia dla wielu uzależnionych.
Czy wszywkę można usunąć?
Usunięcie wszywki możliwe jest tylko w kontrolowanych warunkach i wymaga interwencji chirurgicznej. Zabieg taki jest, rzecz jasna, praktycznie odwrotnością zastrzyku przeciwalkoholowego, niemniej jest możliwy. Absolutnie nie wolno jednak podejmować takiej próby samodzielnie – tabletki Esperal umieszczone są bardzo głęboko, a próba samodzielnego ich usunięcia skończyć się może koniecznością natychmiastowej interwencji lekarskiej.