Alkoholizm to nie tylko podstępna, ale i niebezpieczna choroba. Może prowadzić do negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia, jak i życia człowieka. Choroba alkoholowa polega na nadużywaniu napojów z zawartością alkoholu, w tym wódki, whisky, wina czy piwa. Problem uzależnienia dotyczy wielu osób, bez względu na wiek, płeć, rolę społeczną czy zawód. Jak wygląda uzależnienie? Jak przestać pić wódkę lub inny alkohol? Jak walczyć z chorobą alkoholową? Chociaż nie ma uniwersalnych odpowiedzi na te pytania, postaramy się nieco przybliżyć temat walki z uzależnieniem od alkoholu.

Czym jest uzależnienie od alkoholu?

Co to jest nałóg alkoholowy? Możemy spotkać się z innymi terminami odnoszącymi się do tego pojęcia m.in.: alkoholizm, uzależnienie od alkoholu, zespół uzależnienia od alkoholu czy też choroba alkoholowa. Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm oficjalnie za chorobę postępującą i śmiertelną. Uzyskała ona numer w powszechnie obowiązującej klasyfikacji znanych na świecie schorzeń (ICD – 10, F10.2).

Alkoholizm to fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu etylowego. U osoby chorej występuje potrzeba picia dla poprawy samopoczucia i nastroju. Rozwój choroby alkoholowej warunkowany jest czynnikami o podłożu: psychologicznym, socjalnym, środowiskowym oraz genetycznym. Nadużywanie napojów alkoholowych wpływa zarówno na samą osobę pijącą, jak i jej otoczenie. Wraz z postępem choroby wzrasta tolerancja na alkohol, a uzależniony traci kontrolę nad tym, kiedy zaprzestać picia. W przypadku odstawienia napojów procentowych pojawia się tzw. alkoholowy zespół abstynencyjny.

Alkohol spożywany w nadmiernej ilości może prowadzić do wzrostu agresji, oddziaływać na działanie mózgu oraz ograniczyć świadome podejmowanie decyzji. Alkoholizm wpływa na pogorszenie się kontaktów z rodziną i otoczeniem. Negatywnie oddziałuje na sytuację ekonomiczną i społeczną osoby uzależnionej. To choroba pierwotna, która jest przyczyną innych schorzeń o podłożu somatycznym i psychicznym.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że w Polsce z alkoholizmem boryka się ok. 900 tys. osób. Często problemem jest uchwycenie granicy pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym.

Uzależnienie od alkoholu ma cztery fazy. Czas ich trwania jest indywidualny. Oto fazy choroby alkoholowej:

1. Faza pierwsza (prealkoholowa, wstępna) – na tym etapie choroba praktycznie nie różni się od okazjonalnego spożywania alkoholu. Czynnikiem ryzyka jest odkrycie, że napoje procentowe działają bardzo odprężająco, a ich spożywanie niesie za sobą ogromną przyjemność. Osoba chora zaczyna szukać okazji do napicia się, traktuje alkohol jako środek na rozładowanie napięcia. Wzrasta tolerancja na używkę.

2. Faza druga (ostrzegawcza) – pojawia się wraz z tzw. urwaniem się filmu. Takiej luce w pamięci nie towarzyszy utrata przytomności. Kolejnego dnia osoba nie pamięta, co się wówczas wydarzyło.

3. Faza trzecia (krytyczna) – następuje utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu. Zdarzają się krótkie okresy abstynencji, ale zaraz po nich następuje powrót do picia. Wokół używki zaczyna toczyć się życie osoby uzależnionej. Rodzina, praca i zainteresowania przestają być ważne. Pojawia się uczucie pustki, bezradności.

4. Faza czwarta (chroniczna, przewlekła) – osoba chora nie zachowuje żadnych pozorów trzeźwości, pije niemal bez przerwy. Nie ma wyrzutów sumienia, nie szuka wymówek. Organizm jest intensywnie wyniszczany przez stałe przebywanie w stanie nietrzeźwości. Każda próba odstawienia alkoholu kończy się dotkliwymi objawami zespołu abstynencyjnego. Może wystąpić psychoza alkoholowa.

Kiedy zaczyna się uzależnienie od alkoholu?

Ile trzeba pić, aby się uzależnić? Jak rozgraniczyć picie towarzyskie z nadmiernym spożywaniem alkoholu? Kiedy można mówić o problemie alkoholowym? Są to te pytania, na które nie ma jednoznaczne odpowiedzi. Powyżej omówione pokrótce fazy alkoholizmu mogą nieco pomóc w określeniu, jak bardzo zaawansowana jest choroba alkoholowa. Każdy organizm inaczej reaguje na użytki. Nie ma żadnych badań, w których określono, ile trzeba wypić, aby stwierdzić, że jest to już uzależnienie.

Pierwsze objawy choroby alkoholowej są trudne do zaobserwowania. Alkoholik nie dopuszcza do siebie świadomości, że może być uzależniony. Podejrzenia powinno wzbudzić częste upijanie się oraz doprowadzanie się do stanu, gdy dochodzi do tzw. urwania filmu. Niestety, wciąż wiele osób nie widzi problemu w codziennym piciu drinków, piwa czy wódki, argumentując to, że robi tak, aby się zrelaksować po ciężkim dniu. Alkohol etylowy to substancja silnie uzależniająca, która spożywana regularnie – nawet w niewielkich ilościach – prowadzi do choroby alkoholowej. Każda potrzeba systematycznego spożywania alkoholu to uzależnienie. Nie ma bezpiecznych dawek napojów procentowych, które może przyjąć organizm człowieka, aby się nie uzależnić. Nie ma limitów, które uchronią przed uzależnieniem od wódki. Każdy, kto regularnie sięga po alkohol, powinien liczyć się z ryzykiem rozwoju choroby alkoholowej.

Czy to już uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od wódki lub innego alkoholu może objawiać się m.in.:

· głodem alkoholowym, czyli silną potrzebą spożycia alkoholu,

· brak kontroli w piciu alkoholu,

· picie w celu łagodzenia symptomów alkoholowego zespołu abstynencyjnego,

· zwiększona tolerancja na alkohol,

· szukanie okazji do picia,

· zaniedbywanie obowiązków, stawianie alkoholu na pierwszym miejscu,

· picie alkoholu pomimo świadomości, że szkodzi on zdrowiu i przyczynia się do przebiegu innych chorób występujących u danej osoby,

· drżenie mięśniowe,

· nudności,

· wymioty,

· biegunka,

· problemy ze snem,

· wzmożona potliwość,

· drażliwość,

· stany lękowe.

Osoba, u której występuje podejrzenie choroby alkoholowej, może wykonać tzw. test na uzależnienie. Polega on na odpowiedzi na kilka pytań. Na ich podstawie można uzyskać informację, czy występuje problem z uzależnieniem. To jednak psycholog lub psychoterapeuta uzależnień może ostatecznie potwierdzić czy też wykluczyć diagnozę.

Jak przestać pić wódkę lub inny alkohol?

Jak obrzydzić sobie wódkę? Jak przestać pić piwo lub inny alkohol? Czasami osoby, które zauważają u siebie problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu, zastanawiają się, czy mogą go sobie jakoś obrzydzić. Ich zdaniem takie sytuacja pomogłaby w zaprzestaniu spożywania napojów procentowych.

Jakie tabletki można kupić, aby przestać pić? Czy są tabletki na rzucenie alkoholu? Istnieją pewne środki farmakologiczne, które mogą pomóc w walce z nałogiem. Jednym z preparatów jest Anticol, który należy przyjmować doustnie. Lek ten dostępny jest na receptę. Lekarz określa, w jakich sytuacjach i jak należy go dawkować. Lepszym rozwiązaniem wydaje się wszywka alkoholowa Esperal. Środek aplikowany jest pod skórę pacjenta i nie spoczywa na nim odpowiedzialność systematycznego przyjmowania leku.

Oba preparaty w połączeniu z alkoholem skutkują wystąpieniem objawów, które przypominają silnego kaca. Dlatego też podczas farmakoterapii zakazane jest spożywanie napojów procentowych nawet w niewielkich ilościach. Pacjent nie może pić wódki, piwa, wina, whisky itp. Obrzydzenie do alkoholu ma wystąpić wraz ze świadomością, jakie symptomy mogą pojawić się po złamaniu zakazu spożywania napojów procentowych. Wszywka alkoholowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z chorobą alkoholową.

Co wódka robi z organizmem?

Co jest złego w piciu alkoholu? Czy alkohol niszczy zdrowie? Nadmierne spożywanie napojów procentowych może prowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych – psychicznych i fizycznych, takich jak:

· obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego,

· obniżona zdolność osądu, zanik krytycznego i precyzyjnego myślenia,

· zaburzenia reakcji wzrokowej i słuchowej,

· zaburzenia precyzji ruchów,

· zaburzenie logicznego rozumowania,

· upośledzenie uczuciowości wyższej,

· pojawiają się prymitywne zachowania,

· stan ogólnego rozbicia,

· zaburzenia pamięci,

· problemy z koncentracją,

· większa drażliwość,

· agresywne zachowania,

· otępienie alkoholowe,

· psychoza Korsakowa,

· psychozy alkoholowe,

· paranoja alkoholowa,

· majaczenie alkoholowe,

· halucynoza alkoholowa,

· zespół depresyjny,

· zmniejszenie materii szarej w mózgu,

· otępienie i senność,

· utrata przytomności,

· zaburzenia akcji serca,

· gwałtowne rozszerzenie i zwężenie naczyń krwionośnych,

· niewydolność krążenia,

· nadciśnienie tętnicze,

· udar,

· duszności,

· napady padaczkowe,

· zaburzenia widzenia,

· zmiany osobowości,

· otępienie alkoholowe,

· przekrwienie śluzówki, stany nieżytowe i nadżerki w jamie ustnej,

· zgaga, zaburzenia przełykowe, krwotok z przełyku,

· wymioty i nudności,

· nieżyt żołądka, w tym przewlekły nieżyt żołądka,

· choroba wrzodowa,

· uszkodzenie miąższu wątroby,

· ostre lub przewlekłe alkoholowe zapalenie wątroby,

· stłuszczenie wątroby,

· marskość wątroby,

· żylaki przełyku,

· krwotok z przewodu pokarmowego,

· zapalenie trzustki,

· przewlekła niewydolność trzustki,

· rak przełyku, jamy ustnej, krtani, piersi, wątroby lub jelita grubego,

· obniżona zdolność odczuwania zmian temperatury,

· utrata masy ciała,

· utrata apetytu,

· niedobory witamin i minerałów,

· zaburzenie wchłaniania podstawowych substancji dostarczanych organizmowi,

· FASD – Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (dotyczy kobiet pijących w ciąży).

Czy piwo też może uzależnić?

Wiele osób zastanawia się, czy piwo, podobnie jak wódka może uzależnić. Ten złocisty trunek z uwagi na zawartość alkoholu etylowego również może spowodować chorobę alkoholową. Alkohol osłabia organizm człowieka, zwiększając ryzyko zachorowania na wiele przewlekłych chorób. Regularne spożywanie piwa może prowadzić do pogorszenia się ogólnej kondycji fizycznej, złego samopoczucia oraz utraty zdrowia psychicznego. Jak przestać pić piwo lub wódkę?

Jak leczyć uzależnienie od wódki?

Jak leczyć alkoholizm? Pomocny w rozpoczęciu tej walki może być detoks alkoholowy. Polega on na usunięciu z organizmu toksycznych substancji. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie wszywki alkoholowej Esperal. Jej zadaniem jest z kolei wywołanie wstrętu do alkoholu. Ważnym elementem leczenia uzależnienia od wódki lub innego alkoholu jest terapia – zarówno indywidualna, jak i grupowa. Dobrowolne leczenie odwykowe zwiększa szanse na skuteczne zarzucenie nałogu.

Jak walczyć z ochotą na napicie się?

Jak walczyć z ochotą na wódkę? Głód alkoholowy to silna potrzeba napicia się napojów procentowych. Jest to jeden z objawów alkoholizmu. Trudno jest go znieść zwłaszcza w początkowym okresie abstynencji. Jak zmniejszyć ochotę na alkohol? Jak skutecznie walczyć z pokusą sięgnięcia po wódkę, drinka, whisky, piwo czy wino?

· Ważne jest unikanie miejsc, osób i sytuacji, które przywodzą na myśl picie alkoholu.

· Nie wolno skusić się na wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu. Niewskazane jest także picie piwa bezalkoholowego.

· Nie powinno się szukać korzyści zdrowotnych w piciu alkoholu (np. wódka z pieprzem jako sposób na walkę z przeziębieniem).

· Należy unikać sytuacji, które wywołują silne emocje, głównie negatywne. Wówczas może pojawić się chęć ucieczki w alkohol, który kojarzy się z zapominaniem o problemach i troskach.

· Gdy pojawi się głód alkoholowy, należy nawadniać organizm, pijąc wodę.

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak skutecznie pomóc alkoholikowi? Co zrobić, gdy niekoniecznie zdaje on sobie sprawę z istnienia problemu? Można spróbować rozmawiać z nim. Konieczne jest zastosowanie się do pewnych zasad, w tym:

· rozmowa powinna odbywać się wyłącznie z „trzeźwym” alkoholikiem,

· należy otwarcie mówić o tym, że jego zachowanie negatywnie wpływa na jego otoczenie, na nas,

· nie należy krytykować i pouczać, alkoholik może odnieść wrażenie, że jest „do niczego”,

· wskazany jest życzliwy ton konwersacji,

· warto sugerować udanie się do kliniki leczenia uzależnień po fachową pomoc,

· konsekwentne działanie to połowa sukcesu,

· pomocna może okazać się terapia dla współuzależnionych, która pokaże, jak rozmawiać z osobą uzależnioną.

Czy da się samemu wyjść z uzależnienia?

Czy można samemu przestać pić alkohol? Samodzielne wyjście z uzależnienia może być dużym wyzwaniem. Podstawą jest oczywiście uzmysłowienie sobie problemu. Wskazana jest terapia farmakologiczna (wszywka Esperal) oraz psychoterapia. Dobrym rozwiązaniem są także spotkania grupy AA (Anonimowych Alkoholików).