Wszywka alkoholowa to najskuteczniejsze rozwiązanie w walce z alkoholizmem. Stosowanie tej metody jest możliwe wyłącznie pod nadzorem lekarza, a lek stosowany w terapii można wykupić wyłącznie na podstawie posiadanej recepty.

Pod pojęciem wszywki rozumie się implant wszywkowy, który stanowią tabletki z lekiem. Implant jest aplikowany pod skórę pacjenta przez lekarza. Podczas terapii zaaplikowany lek powoduje hamowanie metabolizmu alkoholu. W wyniku czego aldehyd octowy nie może zostać rozłożony do formy kwasu octowego. Pojawia się zatem pytanie, jakie skutki nieść za sobą będzie tzw. przepicie wszywki?

Czym grozi przepicie wszywki?

Zalegający w organizmie trujący aldehyd octowy powoduje szereg negatywnych dla samopoczucia czynników. Zawarta substancja czynna w implancie uniemożliwia organizmowi redukcję aldehydu octowego do kwasu octowego, przez co skutki picia alkoholu mogą być odczuwalne ze zdwojoną siłą oraz w wydłużonym czasie od spożycia alkoholu, niż miałoby to miejsce w przypadku osób pozbawionych wszywki.

Najczęstszymi sutkami przepicia wszywki są ból oraz zawroty głowy, osłabienie organizmu, zaburzenie rytmu serca, nudności i wymioty, niewydolność krążeniowa oraz występujące czerwone plamy na skórze zwłaszcza w okolicach twarzy.

Takie skutki mają za zadanie zniechęcić alkoholików do ponownego sięgnięcia po alkohol. Skutki w zależności od, ilości wypitego alkoholu utrzymują się od 4 do nawet 10 godziny od spożycia. Takie działanie powoduje bardzo złe samopoczucie alkoholika oraz skłania go do walki z nałogiem.

Jak się człowiek czuje po wszywce?

Zaimplementowanie wszywki bardzo często wiąże się z poczuciem ulgi oraz nadziei na efektywną pracę nad uzależnieniem. Po kilku dniach abstynencji może jednak pojawić się tzw. głód alkoholowy, który odpowiedzialny będzie za pogorszenie się samopoczucia pacjenta. Jednak umieszczenie wszywki w organizmie pacjenta, nie powinno powodować negatywnych reakcji organizmu. Wyjątkami są krótkotrwałe skutki uboczne lub reakcje alergiczne, które zazwyczaj szybko mijają pod warunkiem konsultacji z lekarzem oraz dobrania odpowiednich leków na złagodzenie podrażnień.

Czy idzie przepić wszywkę?

Sama próba przepicia wszywki jest niezwykle niebezpiecznym przedsięwzięciem. Długotrwale utrzymujące się skutki zatrucia aldehydem octowym mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie bez powodu, głównym zaleceniem lekarza po implementacji leku jest abstynencja.

Jednak przepicie esperalu (wszywki) nie jest możliwe. Lek charakteryzuje się działaniem przez kilka miesięcy, a każde spożycie alkoholu wiąże się z szeroką gamą skutków ubocznych. Picie alkoholu jest jednak szczególnie niebezpieczne i wiąże się to z szeregiem katastrofalnych skutków dla organizmu.

Czy wszywka może się nie przyjąć?

Wszywka alkoholowa może się nie przyjąć i spowodować reakcję alergiczną organizmu. Jest to jednak mało prawdopodobny scenariusz. Lekarz sugerując zastosowanie wszywki opiera swoją decyzję na odpowiednio przeprowadzonych badaniach stanu zdrowia pacjenta.

Wszywka może również nie dawać oznak działania. Jest to charakterystyczne dla osób opornych na disulfiram – lek będący składnikiem implantu. W takim przypadku farmaceutyk zadziała na organizm pacjenta w bardzo słabym stopniu lub nie zadziała wcale.

Kolejnym powodem, dlaczego wszywka nie daje oznak, mogą być tworzące się cysty wokół leku, które są naturalną reakcją obronną organizmu na ciało obce. W takiej sytuacji tworzące się wokół wszywki torbiele uniemożliwiają uwalnianie jej substancji czynnych do krwiobiegu.

Brak procesów metabolicznych zachodzących w wątrobie również jest jednym z powodów dlaczego wszywka może się nie przyjąć i nie dawać pożądanych efektów. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wyniszczenia wątroby, która na skutek długotrwałego uzależnienia przestaje działać. W przypadku braku pracy wątroby, wszywka również nie będzie pracować w organizmie pacjenta.

Co się dzieje po zaszyciu?

Po przysłowiowym zaszyciu lekarz prowadzący przedstawi pacjentowi szereg zaleceń, do których ten powinien się zastosować. Implementacja wszywki nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji (jeśli nie zatwierdzi tak lekarz prowadzący) i można udać się od razu do domu.

Koniecznym po zaszyciu jest odstawienie alkoholu, gdyż ten pobudzi substancje czynne zawarte w implancie do działania na niekorzyść samopoczucia uzależnionego. Dodatkowo podczas terapii wszywką należy unikać potraw zawierających w swoim składzie alkohol, niektórych maści i kremów (szczególnie tych o rozgrzewających właściwościach), syropów przeciwkaszlowych, płynów do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu.

Czy wszywka zabija?

Celem zastosowania wszywki jest poprawa jakości życia i walka z nałogiem. Odradza się jednak to rozwiązanie osobom, które nie są zdecydowane na takie rozwiązanie i wiedzą, że nie wyeliminuje to ich problemu ze spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu.

Dolegliwości spowodowane zlekceważeniem zakazu spożywania alkoholu potrafią znacznie pogorszyć komfort życia, a także stan zdrowia pacjenta. Poza wymiotami, drgawkami i objawami zatrucia aldehydem alkoholowym wymienionymi wyżej, u osób niestosujących się do zalecenia abstynencji może dojść do paraliżu ciała, zapalenia narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci.

Wszywka sama w sobie nie zabija. Jednak doprowadzić do śmierci może nadmierne spożycie alkoholu, który w odpowiedzi substancji czynnej zawartej we wszywce nie zostanie rozłożony przez organizm i spowoduje zaleganie w nim toksycznych związków.

Czego nie można po wszywce?

Implementacja wszywki nie ogranicza czynności codziennych. Osoba, która poddała się terapii może wykonywać wszystkie prace domowe i fizyczne. Działanie wszywki nie ogranicza sprawności manualnej, ruchowej, ani umysłowej.

Jedyną rzeczą której nie można jest spożywanie alkoholu oraz używanie substancji, które w składzie posiadają alkohol. Spowoduje to uruchomienie szeregu negatywnych skutków ubocznych od zawrotów głowy do wymiotów, czy nawet utraty przytomności.

Ile kosztuje usunięcie esperalu?

Usunięcie wszywki alkoholowej jest całkowicie możliwe i zależy od woli pacjenta. W zależności od lokalizacji gabinetu lekarskiego usunięcie esperalu wiąże się z wydatkiem wahającym się w okolicach od 250 zł do 700 zł. Wszystko zależy od wybranego gabinetu lekarskiego lub placówki medycznej oraz ich lokalizacji. Ceny usunięcia wszywki będą dużo niższe w mniejszych miejscowościach niż w dużych aglomeracjach. Warto jednak rozważyć usunięcie esperalu i odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego decyduje się na ten krok?

Wszywka alkoholowa jest rewolucyjnym zastosowaniem w leczeniu nałogu alkoholowego. Dzięki występującym skutkom ubocznym po spożyciu alkoholu, znacznie zniechęca uzależnionego do kolejnego wybryku. Nie mniej, wiąże się ona z mocnym postanowieniem pracy nad sobą. Przez okres terapii należy powstrzymywać się od spożycia alkoholu dzięki czemu, pacjenta nie tylko ominą negatywne skutki spożycia alkoholu, ale również pozwoli to na wypracowanie pewnego przyzwyczajenia do abstynencji.