Samodzielne zaprzestanie picia alkoholu to wyzwanie, z którym stara się zmierzyć wiele osób. Niestety, nie wszystkim się to udaje. Zarzucenie nałogu bez terapii nie jest zadaniem łatwym. Istnieją pewne rozwiązania, po które warto sięgnąć, aby pomóc sobie w starciu w tej nierównej walce. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa Esperal – jako odpowiedź na pytanie, jak przestać pić alkohol bez terapii i nie tylko.

Jak samemu rzucić alkohol?

Czy alkoholik poradzi sobie sam z nałogiem? Osoby, u których ktoś z członków rodziny ma problem z napojami procentowymi, często obwiniają siebie o taki stan. Nie należy jednak szukać źródła problemu w sobie. Alkoholizm to choroba, którą trzeba leczyć. Samo odstawienie alkoholu nie jest najtrudniejsze. Zdaniem osób, które miały niegdyś problem z uzależnieniem, najgorszym momentem jest zachowanie abstynencji. Zwłaszcza na początku chęć sięgnięcia po kieliszek wódki lub puszkę piwa jest bardzo silna. Otoczenie cieszy się z abstynencji, jednak dla samej osoby uzależnionej jest to naprawdę ciężki okres. Trzeźwość często przynosi poczucie winy, pojawia się świadomość skutków, które nastąpiły w wyniku nałogowego picia. Łatwo jest wówczas ponownie sięgnąć po używkę, mając poczucie niepowodzenia.

Warto skorzystać z jednej z wielu form pomocy osobom uzależnionym. Wysoką skuteczność walki z nałogiem wykazują m.in.:

· grupy wsparcia,

· spotkania z innymi uzależnionymi, którzy walczą z nałogiem,

· indywidualna lub grupowa terapia,

· leczenie farmakologiczne, w tym wszywka alkoholowa Esperal.

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Alkoholizm to uzależnienie. Często towarzyszy mu depresja, stany lękowe lub nadmierny stres. Używka oddziałuje bezpośrednio na mózg, powodując niepożądane zachowania. Osoba, która jest w stanie upojenia, najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze swojego zachowania. Często też, na skutek tzw. urwanego filmu, nie jest w stanie odtworzyć minionych wydarzeń. Gdy nadchodzi czas wytrzeźwienia, pojawiają się wyrzuty sumienia. Wówczas alkoholik zastanawia się, czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii?

Z reguły osoby uzależnione, które podjęły decyzję o walce z nałogiem, robią to dla kogoś – dla rodziny, dzieci czy partnera. Taka motywacja dodaje sił do działania i sprawia, że pożegnanie uzależnienia jest łatwiejsze. Przestać pić można także dla samego siebie.

Dlaczego alkoholicy próbują wyleczyć chorobę alkoholową bez terapii? Ponieważ skorzystanie z profesjonalnego leczenia często kojarzy im się ze wstydem, czymś na kształt przyznania się do porażki życiowej. Alkoholizm to jednak na tyle złożona choroba, że ciężko jest ją zwalczyć bez podjęcia terapii – zwłaszcza w zaawansowanej fazie. Leczenie to nie tylko wytrwanie w trzeźwości, ale również zrozumienie źródła problemu oraz nauczenie się, jak reagować w sytuacjach stresowych, aby nie sięgać po napoje procentowe.

Skuteczność leczenia zależy również od stopnia zaawansowania choroby oraz poziomu motywacji pacjenta. Wielu z nich decyduje się na wsparcie w postaci wszywki alkoholowej Esperal.

Jak przestać pić wódkę?

Czy alkoholik może przestać pić od razu?

Leczenie alkoholizmu nie jest łatwą przeprawą. Najważniejsze jest, aby chory nie tylko był świadomy swojego problemu, ale również jego źródeł. Nawet jeżeli alkoholik przestanie pić z dnia na dzień, najtrudniejsze dopiero przed nim. Już po kilku godzinach mogą pojawić się silne objawy odstawienne, które sprawiają, że osoba uzależniona rozważa spożycie napojów procentowych. Domowe sposoby leczenia choroby alkoholowej nie zawsze przynoszą oczekiwany skutek. W takich przypadkach warto skorzystać m.in. z detoksu alkoholowego.

Jak odstawić alkohol z dnia na dzień? W razie zaawansowanej fazy uzależnienia jedynym słusznym wyborem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy w ośrodkach leczenia uzależnień. Jeżeli nałóg jest na początkowej fazie, istnieje prawdopodobieństwo, że wystarczy silna wolna chorego wraz z dodatkowymi motywatorami. Jednym z nich może być m.in. wszywka alkoholowa Esperal. Jest to lek awersyjny, który ma za zadanie wywołać niechęć do napojów procentowych. Już sama wizja skutków, jakie mogą pojawić się po wypiciu alkoholu, ma za zadanie zniechęcić do sięgnięcia po wódkę czy piwo.

Co brać, żeby nie pić alkoholu?

Czy są leki na alkoholizm? Leczenie farmakologiczne może okazać się ważnym elementem walki z nałogiem. Wśród polecanych preparatów pierwsze miejsce zajmuje disulfiram. Lek ten blokuje dehydrogenazę aldehydu octowego, czyli enzymu wątrobowego, który bierze udział w metabolizmie alkoholu. Po wypiciu napojów procentowych następuje kumulacja tego związków w organizmie, co prowadzi do serii licznych, niepożądanych objawów tożsamych z zatruciem. Disulfiram znany jest pod nazwą wszywki alkoholowej Esperal.

Jaki lek na głód alkoholowy? Przykładem preparatu o dużej skuteczności działania jest akamprozat. Jego zadaniem jest przywrócenie równowagi pomiędzy układem hamującym aktywność komórek nerwowych a aktywującym neurony. Z reguły jest ona zaburzona u osób, które długotrwale spożywały alkohol. Lek ma za zadanie pomóc w utrzymaniu abstynencji oraz wydłużyć jej czas. To natomiast ma skutkować zmniejszeniem intensywności picia. Redukcję głodu alkoholowego umożliwia także naltrekson. Jego zażywanie wiąże się ze spadkiem ochoty na spożywanie napojów procentowych oraz zmniejszeniem euforycznego efektu po ich spożyciu. Lek ten wykorzystywany jest głównie do redukcji intensywności picia. Środkiem ograniczającym ilość spożywanych trunków jest również nalmefen. To preparat, który przyjmuje się w dniu z wysokim ryzykiem picia alkoholu. Wówczas obserwowany jest spadek potrzeby spożywania napojów procentowych oraz ich ilości.

Jak przerwać ciąg alkoholowy w domu?

Ciąg alkoholowy to permanentny stan nietrzeźwości. Czy można go w jakiś sposób przerwać, by przyspieszyć proces trzeźwienia? Oczywistym jest zaprzestanie spożywania alkoholu. Alkoholik musi sam dojść do wniosku, że koniec z piciem. Z pewnością na nic zda się proszenie, błaganie, grożenie czy chowanie przed nim alkoholu. Jeżeli będzie chciał się napić, to się napije, znajdzie ku temu sposobność.

W przerwaniu ciągu może pomóc detoks alkoholowy. Podczas takiego zabiegu organizm alkoholika jest oczyszczany z toksyn, które nagromadziły się w wyniku długotrwałego spożywania napojów procentowych. Odtrucie może okazać się naprawdę pomocne w przerwaniu ciągu alkoholowego. Taki detoks zmniejsza także nasilenie objawów odstawiennych. Najlepiej zdecydować się na niego w profesjonalnym gabinecie, który będzie czuwał nad stanem zdrowia pacjenta przez cały proces.

W przerwaniu ciągu alkoholowego mogą pomóc również osoby zamieszkujące razem z alkoholikiem. Ważne jest, aby zdobyły one wiedzę na temat tego, jak postępować z chorym i co może wpływać na rozwój jego choroby. Nie mogą zmieniać swojego życia pod tryb picia alkoholika, usprawiedliwiać go czy też naprawiać jego błędy, które popełnił, będąc pod wpływem napojów procentowych. Powinni go wspierać, ale rozsądnie. Warto motywować osobę chorą do zmian oraz doceniać kroki poczynione ku trzeźwemu życiu.

Po jakim czasie mija ochota na alkohol?

Niektórzy alkoholicy nie są w ogóle świadomi, że stan, który się u nich pojawił to głód alkoholowy. Nie jest on dla nich uciążliwy, ponieważ z przyzwyczajenia automatycznie sięgają po napój procentowy. Głód alkoholowy jest największym wrogiem osób, które dopiero wychodzą z uzależnienia i chcą wytrwać w abstynencji. Najsilniejsza chęć sięgnięcia po trunek pojawia się w początkowym okresie po odstawieniu alkoholu. Im więcej czasu upłynie, tym objawy takiego stanu maleją. Niemniej jednak głód alkoholowy może pojawić się nawet po kilku latach od odstawienia używki.

Głód alkoholowy mogą wywołać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w tym m.in.:

· sytuacje i miejsca, w których wcześniej alkoholik regularnie spożywał alkohol,

· negatywne emocje i uczucia, z którymi osoba uzależniona nie jest w stanie sama sobie poradzić,

· trudne sytuacje w życiu osobistym lub zawodowym, z którymi wcześniej alkoholik radził sobie, pijąc.

Jak pomóc alkoholikowi?

Alkoholik to osoba, która potrzebuje pomocy. Często nie jest świadoma tego, że powinna o nią poprosić, spróbować jej poszukać. Osoby uzależnione bywają przekonane, że po alkohol sięgają tylko rozrywkowo i w pełni panują nad sytuacją. Pierwszym krokiem w pomocy alkoholikowi jest zaprzestanie udawania, że problem nie istnieje. Jest to bowiem bardzo poważny problem, a alkoholizm to choroba i tak należy go traktować.

Błędem jest także usprawiedliwianie osoby chorej. Nie wolno jej wyręczać i tłumaczyć przed innymi. Takie postępowanie utwierdzi ją w przekonaniu, że nie musi brać odpowiedzialności za swoje czyny. Alkoholikowi należy starać się uświadomić problem, gdy będzie trzeźwy. Warto robić to rzeczowo i spokojnie – bez krzyków, kłótni czy awantur. Zaleca się wskazać, na jakie aspekty życia alkoholizm działa negatywnie (np. alkoholik stracił pracę, zaniedbał dzieci, oddalił się od partnera). Istotnym elementem pomocy w walce z chorobą alkoholową jest wsparcie najbliższych. Dobrze, aby rodzina i znajomi namawiali alkoholika na terapię. Dodatkowym „pomocnikiem” może być wszywka alkoholowa Esperal, której zadaniem jest wywołanie awersji do alkoholu. Nawet po zakończonej terapii należy alkoholika wspierać, aby ułatwić mu życie w trzeźwości.

Czy alkohol zmienia osobowość?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jakie cechy ma alkoholik? Jakie jest myślenie alkoholika? Zaburzenia osobowości, w tym m.in. borderline, mogą pojawić się w przypadku uzależnienia od środków psychoaktywnych (np. od alkoholu). Dla niektórych osób zażywanie używek to sposób na radzenie sobie z problemami. Uzależnienie bywa łączone z osobowością chwiejnie emocjonalną, a także antyspołeczną. Alkoholik może, ale nie musi, mieć zaburzeń osobowości. Konieczne jest jednak podjęcie terapii, aby specjalista był w stanie określić, w jaki sposób danej osobie można pomóc. Naukowcy dowodzą, że ryzyko powrotu do nadużywania alkoholu jest większe u osób z zaburzeniami osobowości.

Charakterystyka osobowości alkoholika:

· zaprzeczanie, że problem nie istnieje,

· wmawianie sobie i innym, że wypiło się mniej alkoholu, niż w rzeczywistości miało to miejsce,

· omijanie tematów nawiązujących do picia,

· zmiana zachowania w stanie upojenia,

· stałe szukanie okazji do napicia się,

· przebywanie głównie w towarzystwie osób, które piją,

· problemy w kontrolowaniu spożywanego alkoholu,

· picie w samotności,

· picie po kryjomu,

· luki w pamięci, tzw. urywanie się filmu.

Alkohol to czynnik, który nadmiernie pobudza irracjonalno-magiczną część umysłu ludzkiego. Wówczas też pragnienia i zamiary zaczynają mylić się z realnymi faktami. Dlatego też osoby uzależnione nie zawsze są w stanie trafnie ocenić rzeczywistość i łatwiej ulegają złudzeniom. Wydaje im się, że wystarczy nie myśleć o problemach, aby te magicznie znikły. Nieświadomie rozwija się uległość umysłu wobec używki. Przy długotrwałym nadużywaniu alkoholu w umyśle człowieka powstaje specyficzny mechanizm chorobowy, który nazywany jest systemem iluzji i zaprzeczania. Utrudnia on racjonalne myślenie, zobaczenie szkód, które spowodował alkohol oraz uniemożliwia utrzymanie abstynencji. Zdaniem alkoholików napoje procentowe pomagają im zapomnieć o cierpieniu i doznać przyjemnego stanu ulgi.

Po wypiciu alkoholu zachowanie może być inne niż normalnie. Dlatego też zdarza się, że niektórzy sięgają po napoje procentowe, aby poczuć się kimś innym, niż są na co dzień. Problem pojawia się jednak, gdy człowiek po alkoholu robi to, czego nie zrobiłby nigdy, będąc trzeźwym. Zwłaszcza gdy szkodzi w jakiś sposób sobie lub innym. Alkohol może zniszczyć życie rodzinne, zawodowe oraz wartości duchowe.

Ile trwa wyjście z nałogu?

Czy alkoholikiem jest się do końca życia? Alkoholizm to choroba, z której nie można się całkowicie wyleczyć. Odpowiednia terapia i zachowanie higieny psychicznej sprzyjają odstawieniu używki oraz wytrwaniu w trzeźwości. Ile trwa terapia alkoholowa? Pobyt w ośrodku zamkniętym to ok. 3-6 miesięcy. Następnie należy przez co najmniej 12 miesięcy uczęszczać na terapię. Trzeźwi alkoholicy, którzy nie piją przez wiele lat, często decydują się na udział w spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Dzięki temu mają motywację, aby wytrwać w abstynencji, a także dzielą się trudami swojej walki z innymi uzależnionymi.

Czy można samemu wyleczyć się z alkoholizmu?

Czy alkoholik poradzi sobie sam? Jak przestać pić samodzielnie? Wielu osobom mimo podjętych prób nie udaje się zaprzestać pić alkohol. Po krótkich okresach abstynencji ponownie powracają do zatracania się w używce. Samemu trudno jest pożegnać się z nałogiem. Konieczne jest wsparcie rodziny oraz często wykwalifikowanych terapeutów. Pomocne może okazać się leczenie farmakologiczne, w tym głównie wszywka alkoholowa Esperal.