Objawy odstawienia alkoholu mogą być różne od łagodnych do ciężkich, w zależności od poziomu uzależnienia od alkoholu i ilości czasu, w którym dana osoba piła. Mogą one również różnić się w zależności od tego, czy dana osoba ma jakiekolwiek istniejące schorzenia, które czynią je bardziej podatnymi na komplikacje związane z odstawieniem alkoholu. Ten artykuł będzie badać niektóre z efektów odstawienia alkoholu, da ci odpowiedź na pytanie, jakie są skutki odstawienia alkoholu i co można zrobić, aby je zmniejszyć.

Z czym wiąże się nadmierne spożywanie alkoholu?

Alkohol jest jedną z najczęściej nadużywanych substancji na świecie i wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Na przykład osoba, która jest uzależniona od alkoholu, może cierpieć z powodu kilku problemów zdrowotnych, takich jak depresja, lęk i choroby układu krążenia. Ponadto osoby, które chronicznie nadużywają alkoholu, mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby wątroby. Przewlekłe nadużywanie alkoholu może również prowadzić do wielu różnych rodzajów raka.

Inną konsekwencją przewlekłego alkoholizmu jest niedożywienie. Najczęstszy rodzaj niedożywienia, który jest spowodowany spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu, znany jest jako zespół Wernicke-Korsakoffa (WKS). WKS odnosi się do poważnego niedoboru tiaminy, który prowadzi do dezorientacji, skurczów mięśni, braku koordynacji i problemów z widzeniem.

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu dotykają milionów ludzi na całym świecie i mogą powodować niszczące skutki, jeśli nie są leczone. Wycofanie się z nadużywania alkoholu może być trudne, ale istnieje wiele dostępnych zasobów, które pomogą osobie zmagającej się z objawami odstawienia odzyskać fizyczną i psychiczną sprawność.

Co się dzieje po odstawieniu alkoholu z Twoim ciałem?

Kiedy pijesz alkohol, Twój organizm reaguje wydzielaniem hormonów takich jak kortyzol i adrenalina, które zwiększają tętno i ciśnienie krwi w celu szybkiego przetworzenia pożywienia w energię. Hormony te powodują również, że odczuwasz mniejszy ból i masz zwiększone uczucie euforii. Niektórzy ludzie doświadczają nudności i wymiotów po wypiciu dużej ilości alkoholu, ponieważ ich organizm reaguje na niego negatywnie.

Jeśli przestaniesz pić nagle, twoje ciało przejdzie w stan wycofania, ponieważ przyzwyczaja się do posiadania wyższych poziomów tych hormonów w swoim systemie. Skutki nagłego odstawienia alkoholu mogą wywołać szereg objawów, np. pocenie się, drżenie, bezsenność lub koszmary, złość lub drażliwość, niepokój lub ataki paniki i pragnienie większej ilości alkoholu.

Wycofania alkoholowego można uniknąć poprzez powolne zmniejszanie ilości wypijanego alkoholu. Alkoholizm wpływa na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), zmieniając sposób, w jaki informacje przemieszczają się przez mózg i rdzeń kręgowy. Jeśli ktoś pije dużo przez dłuższy czas, może rozwinąć tolerancję na alkohol — co oznacza, że potrzebuje większych ilości, aby odczuć jego skutki.

Kiedy ktoś nagle przestaje pić alkohol po długim okresie intensywnego picia, jego organizm musi się przystosować do braku alkoholu. Ten proces dostosowawczy może powodować nieprzyjemne objawy.

Zrozumienie odstawienia alkoholu

Kiedy przestajesz pić alkohol, Twój organizm musi przyzwyczaić się do funkcjonowania bez niego. Zwykle trwa to kilka dni, ale u niektórych osób może to trwać tygodnie lub nawet miesiące.

Długość czasu potrzebnego na dostosowanie się organizmu zależy od tego, ile i jak często pijesz, a także od Twojego wieku i stanu zdrowia. Odstawienie alkoholu może być niebezpieczne, jeśli nie jest odpowiednio zarządzane.

Odstawienie alkoholu — objawy

Skutki odstawienia alkoholu zależą od tego, jak długo pijesz, ile pijesz i na jakim etapie odstawienia jesteś, kiedy przestajesz pić całkowicie lub znacznie ograniczasz spożycie. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów po rzuceniu lub cięcia z powrotem na spożycie alkoholu nagle, szukać pomocy medycznej natychmiast:

 • Silny niepokój lub pobudzenie
 • ataki paniki
 • Halucynacje (widzenie lub słyszenie rzeczy, których nie ma)
 • Psychoza (utrata kontaktu z rzeczywistością)
 • Drżenia rąk
 • Agresja.
 • Silne wahania nastroju (uczucie dużego smutku lub rozdrażnienia, po niekontrolowane wybuchy śmiechu).
 • Bezsenność
 • Ból głowy

Objawy odstawienia alkoholu zazwyczaj zaczynają się w ciągu 24 godzin po zaprzestaniu picia i trwają od jednego do dwóch tygodni. U niektórych osób rzucenie alkoholu może dać łagodne skutki, podczas gdy inni mogą doświadczyć ciężkich objawów, które wymagają hospitalizacji.

Nagłe objawy odstawienia alkoholu

Objawy odstawienia alkoholu występują, gdy przestajesz pić lub pijesz mniej niż zwykle. Mogą się one rozwinąć w ciągu 8 godzin od ostatniego picia, ale zazwyczaj w ciągu 48 godzin. U mniejszości osób nie występują w ogóle żadne objawy. Niektóre osoby mają tylko łagodne objawy, takie jak uczucie niepokoju, nerwowości, roztrzęsienia, depresji lub drażliwości przez kilka dni po zaprzestaniu picia. Inni mogą mieć tak poważne objawy, że potrzebują leczenia szpitalnego, aby pomóc im przez to przejść. Nasilenie objawów często zależy od tego, ile alkoholu pijesz regularnie i jak długo. Jeśli pijesz dużo (więcej niż dwie jednostki dziennie), Twój organizm przyzwyczaja się do ciągłego spożywania alkoholu.

Zespół odstawienia alkoholu

Alkoholowy zespół odstawienia to zespół objawów występujących u osób intensywnie pijących, gdy nagle przestają one pić lub znacznie ograniczają spożycie alkoholu. Choroba odstawienna alkoholu może dawać objawy takie jak nudności, wymioty, pocenie się, drżenie, trudności ze snem, niepokój i dezorientację. Objawy te mogą trwać przez kilka dni i mogą zagrażać życiu. Osoby doświadczające ich powinny natychmiast szukać pomocy medycznej.

Osoby uzależnione od alkoholu, które gwałtownie przestały pić, często doświadczają objawów odstawienia, takich jak nudności, wymioty i pocenie się. Objawy te mogą trwać przez kilka dni i mogą zagrażać życiu. Osoby doświadczające ich powinny natychmiast szukać pomocy medycznej.

Najpoważniejszym objawem odstawienia alkoholu jest delirium tremens (DTs). DTs może powodować dezorientację, pobudzenie, halucynacje i drgawki.

Kiedy mówimy o uzależnieniu od alkoholu?

Alkoholizm to przewlekła choroba charakteryzująca się kompulsywnym spożywaniem napojów alkoholowych, utratą kontroli nad jego spożywaniem, uzależnieniem fizycznym i tolerancją. Alkoholizm jest chorobą, która wymaga leczenia w celu zaprzestania picia i osiągnięcia abstynencji.

Alkoholizm to choroba ciała i umysłu, która polega na kompulsywnym używaniu alkoholu, uzależnieniu fizycznym i kontynuowaniu picia pomimo szkodliwych konsekwencji dla pijącego i innych osób.

Alkoholizm jest uznawany za zaburzenie medyczne od ponad 100 lat. Jest spowodowany zarówno przez czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Choć wiele osób z alkoholizmem nie zdaje sobie z tego sprawy, alkoholizm jest chorobą uleczalną.

Uzależnieniu od alkoholu — etapy

Uzależnienie od alkoholu jest zwykle definiowane jako fizyczna i psychiczna zależność od alkoholu, która przejmuje kontrolę nad Twoim życiem. Proces ten obejmuje trzy etapy:

Preoccupation: Spędzasz dużo czasu myśląc o piciu, lub planując, kiedy będziesz pił następny raz. Możesz również myśleć o tym, ile już wypiłeś i zdawać sobie sprawę, że już wypiłeś za dużo, ale mimo to i tak pragniesz więcej alkoholu.

Utrata kontroli: Pijesz dalej, mimo że prowadzi to do problemów w twoim życiu — takich jak problemy w związku, problemy finansowe lub prawne — ponieważ nie możesz powstrzymać się od chęci spożywania większej ilości alkoholu. Możesz również zacząć odczuwać objawy odstawienia, jeśli spróbujesz całkowicie przestać pić.

Intensywne pragnienie: Łakniesz alkoholu tak bardzo, że.zrobisz prawie wszystko, aby ją zdobyć — a kiedy już ją masz, chcesz więcej. Zależność fizyczna: Twoje ciało staje się fizycznie uzależnione od alkoholu, co oznacza, że jeśli przestaniesz pić, wystąpią objawy odstawienia. Mogą one obejmować drżenie, obfite pocenie się i mdłości.

Leczenie alkoholizmu powinno obejmować doradztwo i terapię, aby pomóc ludziom zrozumieć powody, dla których piją, nauczyć się radzić sobie ze stresem bez używania alkoholu i dokonać zmian w stylu życia, aby promować trzeźwość.

Skąd mam wiedzieć, czy potrzebuję pomocy medycznej w przypadku odstawienia alkoholu?

Jeśli masz poważne objawy, takie jak halucynacje lub drgawki, natychmiast poszukaj pomocy medycznej. Jeśli objawy są łagodne do umiarkowanych i czujesz się wystarczająco bezpiecznie, aby podróżować, spróbuj zadzwonić do lekarza przed wizytą na pogotowiu. Twój lekarz może przepisać leki, które mogą pomóc złagodzić objawy i zapobiec komplikacjom.

Ośrodki detoksykacji alkoholowej są zwykle obsadzone lekarzami, którzy specjalizują się w leczeniu odstawienia alkoholu i zapewnieniu bezpieczeństwa swoich pacjentów podczas detoksykacji. Jeśli obawiasz się, że będziesz sam podczas detoksu, warto rozważyć tę opcję.

Alkoholizm to choroba, którą można leczyć. Nie ma jednak możliwości wyleczenia. Pierwszym krokiem w leczeniu jest zaprzestanie picia. Może to być trudne, ale może też uratować życie. Przed rozpoczęciem leczenia alkoholizmu może być konieczne przejście przez odstawienie alkoholu. Oto kilka wskazówek, jak to ułatwić:

 • Odpoczywaj tak dużo, jak to możliwe.
 • W razie potrzeby zażywaj dostępne bez recepty środki przeciwbólowe na ból głowy lub inne bóle.
 • Pij dużo wody, aby pozostać nawodnionym i przepłukać organizm. Unikaj kofeiny i napojów słodzonych, które mogą pogorszyć objawy.
 • Jedz regularnie zdrowe posiłki, aby zachować siły podczas odstawienia — ale nie zmuszaj się, jeśli nie jesteś głodny.