Wszywka alkoholowa to awersyjna metoda walki z uzależnieniem od alkoholu. Oznacza to, że ma ona na celu wzbudzenie niechęci do napojów procentowych. Esperal sam w sobie nie leczy alkoholizmu, jak niektórym się to wydaje. Motywuje on do zachowania trzeźwości i życia w abstynencji. Odrzucenie alkoholu i zmniejszenie chęci sięgnięcia po kieliszek wódki, lampkę wina czy kufel piwa następuje na skutek wizji pojawienia się negatywnych objawów po przepiciu wszywki. Objawy te zagrażają zarówno zdrowiu, jak i życiu osoby zaszytej. Stąd też konieczność świadomego podjęcia decyzji o wykonaniu wszywki Esperal.

Gdzie można się zaszyć Esperalem?

Gdzie można się zaszyć, żeby nie pić? Gdzie można wszyć Esperal? Bezpieczeństwo wykonania zabiegu zapewnia przeprowadzenie go w profesjonalnych ośrodkach lub gabinetach leczenia uzależnień. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie detoksu organizmu, aby oczyścić go z nagromadzonych toksyn. Łatwiej jest wówczas znieść pierwszą fazę po odstawieniu alkoholu. Cała procedura odbywa się pod okiem lekarzy lub pielęgniarek i jest w pełni bezpieczna. Wszycie Esperalu to skuteczna metoda walki z uzależnieniem, co potwierdzają tysiące osób, które przeszły zabieg. Preparat medyczny na bazie disulfiramu działa ok. 8-12 miesięcy.

Przed wykonaniem zabiegu pacjent musi spotkać się z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz dobrania odpowiedniej ilości tabletek. Osoba, która chce wykonać zabieg, powinna być całkowicie szczera. Zatajanie jakichkolwiek faktów może grozić dobraniem niewłaściwej dawki preparatu i tym samym skutkować niższą skutecznością.

Esperal implantowany jest w pośladek lub pod łopatką, rzadziej w miękkie tkanki brzucha. Jest to zabieg bezbolesny, ponieważ przebiega w znieczuleniu miejscowym. Do wprowadzenia tabletek pod skórę wystarczy niewielkie nacięcie.

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych Wrocław

Na co zawrócić uwagę, wybierając miejsce do zaszycia?

Osoba, która zdecydowała się na zabieg wszywki alkoholowej Esperal, powinna skierować swoje kroki do profesjonalnego gabinetu. Warto poczytać opinie przed wizytą i wybrać placówkę polecaną przez innych pacjentów. Mile widziane jest indywidualne podejście do każdego przypadku oraz pełna dyskrecja. Wiele osób zmagających się z problemem alkoholowym nie chce, aby ktokolwiek z otoczenia znał prawdę o ich chorobie.

Pacjenci zwracają także uwagę na zakres usług świadczonych w gabinecie. Poza wykonaniem wszywki alkoholowej w ofercie pożądany jest detoks alkoholowy. Czasami lekarze rekomendują wykonanie go przed zabiegiem, aby oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn. W gabinecie detoksykacja odbywa się pod czujnym okiem lekarza lub pielęgniarki. W razie jakichkolwiek niepożądanych objawów są oni w stanie natychmiast zareagować. Atutem jest także to, że na stronie placówki znajduje się pełen opis zabiegów. Dzięki temu jeszcze przed wizytą pacjent może znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, a o resztę dopytać już na miejscu. Lekarz powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Gabinet powinien zapewnić komfort i dobre samopoczucie pacjentom. Jest to możliwe w przypadku placówek, które świadczą usługi na najwyższym poziomie. To także gwarancja użycia oryginalnego leku do zabiegu. Samo wykonanie wszywki alkoholowej nie wymaga szczególnego przygotowania. Najważniejsze jest zachowanie abstynencji – Esperal można zaszyć jedynie trzeźwym pacjentom.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa?

Jaki jest koszt wszywki alkoholowej Esperal? Jest to wydatek rzędu 700-800 złotych. Czy to dużo? Niekoniecznie. Wystarczy przeliczyć, ile przez 8-12 miesięcy alkoholik wydaje na używkę. Ponadto nałóg może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji finansowych – utratę pracy czy też pogorszenie statusu materialnego. Wszywkę alkoholową można wykonać w jednym z dwóch wariantów:

· standard (699 złotych) – kwalifikacja pacjenta do zabiegu, implantacja tabletek, zastosowanie nierozpuszczalnych szwów, ich usunięcie oraz darmowa kontrola,

· plus (799 złotych) – kwalifikacja pacjenta do zabiegu, implantacja tabletek, zastosowanie rozpuszczalnych szwów, antybiotyk oraz darmowa kontrola.

Czym grozi przepicie wszywki?

Esperal a alkohol… Jest to zagadnienie, którego nie sposób pominąć, omawiając metody walki z alkoholizmem. Działanie tego preparatu wspomaga odstawienie używki. Lekarz jeszcze przed wykonaniem zabiegu powinien poinformować pacjenta o skutkach ewentualnego przepicia wszywki. Disulfiram w połączeniu z alkoholem wywołuje szereg niepożądanych objawów. Ma to związek z tym, że blokuje metabolizm alkoholu w organizmie. Wówczas mamy do czynienia z zatruciem alkoholowym. Towarzyszą temu m.in.:

· wymioty i nudności,

· zawroty i bóle głowy,

· zaburzenia rytmu serca,

· ogólne osłabienie organizmu,

· niewydolność krążeniowa,

· skoki ciśnienia,

· zaczerwienienie skóry, w tym głównie twarzy (może przybrać formę czerwonych plam),

· nadmierna potliwość ciała,

· drgawki,

· stany lękowe,

· apatia,

· psychozy alkoholowe,

· majaczenie,

· halucynacje.

W skrajnych przypadkach przepicie Esperalu może grozić poważnym uszkodzeniem zdrowia lub nawet śmiercią. Pierwsze objawy prób przepicia wszywki pojawiają się już po kilku-kilkunastu minutach od spożycia napojów procentowych. Stan zatrucia organizmu może utrzymać się do 10 godzin. Warto pamiętać o tym, że nawet niewielka, znikoma ilość alkoholu może wywołać uciążliwe symptomy. Dlatego też zaleca się unikać m.in. słodyczy i dań z zawartością alkoholu czy też płynu do płukania jamy ustnej i leków na jego bazie. Disulfiram jest substancją obojętną dla organizmu, dopóki nie dojdzie do spożycia alkoholu.

Co zamiast Esperalu?

Czym zastąpić Esperal? Podskórna aplikacja tabletek uniemożliwia samodzielne pozbycie się leku. Jest to pewniejsze rozwiązanie niż doustne przyjmowanie tabletek. Te bowiem wymagają nie tylko pewnej regularności, ale również większego samozaparcia. Pacjent ma kontrolę nad zażywaniem leku, co może rodzić ryzyko, że gdy napadnie go głód alkoholowy, postanowi się napić, zamiast przyjąć tabletkę.

Disulfiram pod postacią tabletek doustnych można zażyć najwcześniej po 24-godzinnej abstynencji. Z reguły konieczne jest przyjmowanie leku codziennie rano. Terapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest on zażywany regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeżeli ktoś wie, że będzie miał z tym problem, powinien zdecydować się na disulfiram w postaci wszywki alkoholowej. Tabletki przyjmowane doustnie wykazują także krótsze działanie niż Esperal.

Czy można się zaszyć na NFZ?

Czy można wszyć Esperal na NFZ? Niestety, zabieg wszywki alkoholowej nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Za lek oraz zabieg trzeba zapłacić samodzielnie, na prywatnej wizycie. Jest to koszt ok. 700-800 złotych. Nie jest to jednak wygórowana kwota, biorąc pod uwagę, że Esperal skutecznie pomaga żyć w trzeźwości.

Ile czasu trzeba nie pić przed wszywką?

Jak przygotować się do zabiegu wszywki alkoholowej? Zaszycie się nie wymaga specjalnego przygotowania. Pierwszym etapem jest wywiad z lekarzem. Specjalista ma za zadanie określić potrzeby i preferencje pacjenta, stopień zaawansowania choroby alkoholowej, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Osoba, która decyduje się na implementację Esperalu, musi przestrzegać jednej podstawowej zasady – zabieg można wykonać jedynie u trzeźwych pacjentów. Konieczne jest zatem utrzymanie abstynencji przez minimum 12-24 godziny (zgodnie z zaleceniem lekarza). Zaszycie osoby nietrzeźwej groziłoby poważnymi konsekwencjami dla jej zdrowia, a nawet życia.

Czy wszywka odrzuca od alkoholu?

Czy wszywka alkoholowa może skutecznie zniechęcić do alkoholu? W naszym kraju najpopularniejszą metodą awersyjną leczenia alkoholizmu jest Esperal. To szybki i bezbolesny zabieg, który wspomaga walkę z wyniszczającym nałogiem. Terapia awersyjna działa na zasadzie wzbudzania niechęci do napojów procentowych. Sposób ten polega na budowaniu określonych skojarzeń, przez co osoba uzależniona zacznie odczuwać wstręt do alkoholu. Ponadto towarzyszyć jej będą obawy przed skutkami złamania abstynencji. Nie oznacza to jednak, że alkoholik z dnia na dzień zapomni o uzależnieniu. Konieczne jest kompleksowe podejście do tematu, które pomoże zmienić tok myślenia oraz przyzwyczajenia. Terapia awersyjna ma być motywatorem do podjęcia dalszej walki z nałogiem.

Disulfiram nie jest lekiem na chorobę alkoholową. Zadaniem tej substancji jest odrzucenie od alkoholu ze względu na świadomość skutków, jakie mogą wystąpić po połączeniu Esperalu z napojami procentowymi. Disulfiram jest w pełni bezpieczny i został dopuszczony do obrotu farmaceutycznego jako lek wspomagający terapię choroby alkoholowej. Dostępny jest wyłącznie na receptę.

Co się stanie, gdy osoba zaszyta napije się alkoholu? W organizmie dochodzi do kumulacji szkodliwych substancji, w tym głównie aldehydu octowego. Ma to związek z tym, że disulfiram działa patologicznie na proces trawienia alkoholu etylowego w wątrobie.

Czy wszywkę widać?

Czy widać tabletki Disulfiram pod skórą? Założeniem terapii awersyjnej Esperalem jest także pełna dyskrecja. Dlatego też prawidłowo zaaplikowane tabletki leku są niewidoczne. Na miejsce zabiegu wybierane są takie okolice, które dodatkowo mają zapewnić poufność. Nacięcie skóry ma ok. 7-10 milimetrów. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna, jednak jest ona niewidoczna dla osób postronnych. Tabletki wszyte podskórnie nie wywołują dyskomfortu dla pacjenta.

Czy wszywka działa od razu?

Wszywka alkoholowa Esperal nie działa natychmiast po wykonaniu zabiegu, jednak nie oznacza to, że nie jest skuteczna. Disulfiram uaktywnia się, gdy do organizmu zostanie dostarczony alkohol. Nawet niewielka ilość napojów procentowych sprawia, że zaszyty pacjent zaczyna odczuwać szereg niepożądanych objawów (psychicznych i fizycznych), przed którymi był ostrzegany. Ponadto osoby, które zdecydowały się na wszywkę, powinny unikać niektórych rodzajów produktów, w tym kosmetyków, perfum i płynów do jamy ustnej na bazie alkoholu, słodyczy i ciast z alkoholem oraz potraw, do których dodano alkohol. Zatrucie alkoholowe w przypadku osób zaszytych może stanowić stan zagrożenia dla ich zdrowia, a nawet życia. Z tego też względu nie warto na własną rękę szukać odpowiedzi na pytanie, czy da się przepić wszywkę.