Wszywka alkoholowa to awersyjna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu. Czasami zdarza się tak, że musi zostać usunięta – gdy wystąpią nieprzewidziane alergie skórne czy też organizm odrzuci tabletki jako ciało obce. W niektórych sytuacjach sama osoba zaszyta decyduje się na usunięcie z ciała Esperalu. Wszystkie takie decyzje wymagają jednak konsultacji z lekarzem specjalistą. Czy wszywkę alkoholową można usunąć? Ile kosztuje zabieg usunięcia Esperalu?

Jak pozbyć się wszywki alkoholowej?

Alkoholizm to choroba przewlekła. Jej cechą charakterystyczną jest długotrwałe uzależnienie od napojów procentowych, a osobie uzależnionej towarzyszy silne pragnienie wypicia. Często występującym zjawiskiem są tzw. ciągi alkoholowe, czyli okresy ciągłego spożywania trunków. Alkohol spożywany w dużych ilościach negatywnie oddziałuje na życie oraz zdrowie. Choroba alkoholowa potrafi zniszczyć życie rodzinne, społeczne i zawodowe. Coraz więcej osób świadomych negatywnego wpływu używki decyduje się na wykonanie wszywki alkoholowej.

Esperal to jedna z metod wychodzenia z nałogu i pozostawania w trzeźwości. Założeniem tego sposobu jest osiągnięcie długotrwałego efektu terapeutycznego. Preparat ten ma pewną krótką listę przeciwwskazań. Dzięki dużej skuteczności i bezpieczeństwu użytkowania zyskał na popularności. Jest powszechny w praktyce leczenia uzależnień. Esperal hamuje wytwarzanie w wątrobie enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkładanie etanolu na substancje nieszkodliwe dla organizmu człowieka. Gdy brakuje tego enzymu, dochodzi do zatrucia. Wszywka w postaci tabletek znajduje się pod skórą. Dochodzi do stopniowego uwalniania substancji czynnej do krwiobiegu. Preparat działa 8-12 miesięcy.

Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci po czasie zastanawiają się: jak usunąć Esperal? Czy można to zrobić samodzielnie? Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że nie. Zarówno zabieg wykonania, jak i usunięcia wszywki alkoholowej może zrobić jedynie lekarz. Próby samodzielnego pozbycia się implantu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia uzależnionego.

Pacjent, który ma zaszyty disulfiram, za każdym razem, gdy chce się napić, zamiast uczucia przyjemnego upojenia, otrzymuje stan zatrucia organizmu. Mając świadomość działania wszywki alkoholowej, u osoby zaszytej ma pojawić się uczucie niechęci, odrzucenia do napojów procentowych. Czasami jednak zdarza się, że Esperal musi zostać usunięty chirurgicznie spod skóry. Wyjmowanie tabletek odbywa się, podobnie jak zabieg implantacji, w znieczuleniu miejscowym. Trwa ok. 20-30 minut. Lekarz wykonuje nacięcie w skórze, usuwa preparat, zaszywa nacięcie, a następnie zakłada opatrunek. Jeżeli nie wystąpią żadne reakcje uboczne, pacjent może powrócić do zwykłego trybu życia. Jakie są wskazania do usunięcia Esperalu? Mogą to być m.in. reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników leku, pojawienie się obrzęku czy ropienie rany.

Po jakim czasie można usunąć wszywkę?

Wszywka alkoholowa zazwyczaj implantowana jest bezpośrednio pod skórą pacjenta w postaci 8-10 tabletek (na pośladku lub pod łopatką). Tak naprawdę można ją usunąć w każdej chwili, jednak w tym celu najlepiej udać się do gabinetu, w którym wykonywany był zabieg. Z drugiej natomiast strony, jeżeli występuje taka potrzeba, możliwe jest ponowne wykonanie zaszycia po upływie 8-12 miesięcy.

Co się stanie, jak wypiję piwo po wszywce?

Niektórym pacjentom wydaje się, że wszywka alkoholowa nie działa i jedynie wywołuje efekt placebo. Dlatego też podejmują próby jej przepicia, przekonani, że nic im nie grozi. Skutki picia po Esperalu mogą być jednak bardzo poważne i dość nieprzyjemne. Mogą wystąpić już po kilku minutach od spożycia alkoholu, w tym piwa. Objawy te są wynikiem zatrucia alkoholowego, co jest skutkiem nagromadzenia się aldehydu octowego w organizmie. Co się stanie, jak osoba zaszyta wypije piwo? Mogą pojawić się m.in.:

· bóle i zawroty głowy,

· nudności i wymioty,

· nadmierna potliwość,

· przyspieszona akcja serca,

· problemy z oddychaniem, duszności,

· uczucie lęku i niepokoju,

· skoki ciśnienia,

· zaczerwienienie skóry, w tym głównie twarzy,

· metaliczny, czosnkowy posmak w ustach,

· drgawki,

· zawał serca,

· zapalenie wątroby,

· zapalenie trzustki,

· obawa, że zaraz się umrze.

Większość z powyższych dolegliwości utrzymuje się ok. 4-10 godzin. U osób z chorobami współistniejącymi istnieje duże ryzyko pogłębienia się istniejących chorób przewlekłych.

Czy wszywka zabija?

Wszywka alkoholowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów walki z alkoholizmem. Rozwiązanie to przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które są zdecydowane zerwać ze swoim nałogiem. Pacjent musi być konsekwentny głównie w kwestii przestrzegania zaleceń lekarza, w tym konieczności utrzymania abstynencji. Wszywka alkoholowa w połączeniu z alkoholem może być naprawdę niebezpieczna zarówno dla zdrowia, jak i życia pacjenta.

W naturalnych warunkach wątroba przekształca alkohol w wodę i dwutlenek węgla. U osób zaszytych Esperalem przerwany zostaje proces metabolizmu alkoholu, co skutkuje pojawieniem się wielu działań niepożądanych. W skrajnych przypadkach próby przepicia wszywki alkoholowej kończyły się zgonem pacjenta.

Ile kosztuje usunięcie Esperalu?

Ile kosztuje wszywka alkoholowa? Jest to koszt ok. 700-800 złotych. Mogą jednak pojawić się pewne powikłania, przez które konieczne będzie wykonanie zabiegu usuwania tabletek Esperalu z organizmu. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku występowania obrzęku w miejscu implantacji, wycieku płynu surowiczego czy też reakcji alergicznej (świąd, wysypka na skórze). Jest to reakcja organizmu na wprowadzone tabletki (ciało obce).

Usunięcie Esperalu nie musi jednak być natychmiastowe. Czasami lekarz podejmuje próbę stłumienia reakcji organizmu na ciało obce za pomocą leków. Jeżeli jednak jest to konieczne, specjalista może zdecydować się na wyjęcie zaaplikowanych tabletek. Taki krok może być także niezbędny w przypadku pacjentów, którzy nie są w stanie żyć w abstynencji. Osoby zaszyte pod żadnym pozorem nie powinny usuwać samodzielnie wszywki. Taka próba może się skończyć dla nich tragicznie i z pewnością nie obędzie się bez natychmiastowej pomocy lekarskiej. Koszt usunięcia wszywki alkoholowej Esperal w profesjonalnym gabinecie to 500 złotych.

Czy można wyjąć wszywkę alkoholową?

Jak usunąć wszywkę alkoholową? Pacjent, który nosi się z decyzją o usunięciu Esperalu, powinien wcześniej udać się na konsultację do lekarza wykonującego zabieg. Nie ma możliwości samodzielnego usunięcia disulfiramu. Nie obędzie się bez profesjonalnej interwencji chirurgicznej. Zarówno wszywanie, jak i usuwanie wszywki jest możliwe. Jeżeli ktoś zdecyduje się na wyjęcie tabletek, może po jakimś czasie ponownie wykonać zaszycie Esperalem.

Usunięcie disulfiramu nie sprawia, że od razu można sięgnąć po alkohol. Konieczne jest odczekanie nawet kilku dni, ponieważ stopniowo uwalniana substancja czynna może nadal pozostawać w organizmie. Długość czasu jej utrzymywania się jest indywidualna i u każdego człowieka jest inna.

Zanim lekarz wykona zabieg usunięcia Esperalu, przeprowadza z pacjentem wywiad, aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna takiej decyzji. Jeżeli osoba uzależniona chce powrócić do nałogu, zostaje uświadomiona o negatywnych konsekwencjach dalszego picia, w tym uszkodzeniu narządów wewnętrznych oraz psychiki. Z reguły pacjent jest zachęcany, aby wytrwał w abstynencji do końca terapii.

Kiedy usunięcie wszywki alkoholowej jest konieczne?

· pacjent zataił w wywiadzie przed zabiegiem występowanie chorób, które są przeciwwskazaniem do wszycia Esperalu (np. niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca, padaczka, zaburzenia psychiczne),

· wystąpiły skutki uboczne po Esperalu,

· pacjent musi być leczony w związku z innymi chorobami z wykorzystaniem leków, które mogą wchodzić w reakcje z disulfiramem,

· pacjent złamał zakaz abstynencji i wystąpiły u niego silne objawy zatrucia, które bezpośrednio zagrażają jego życiu (np. obrzęk mózgu, zapaść, dusznica bolesna, niewydolność oddechowa, zawał mięśnia sercowego).

Czy wszywka się rozpuszcza?

Esperal ma postać tabletki, które stopniowo się rozpuszczają. Dzięki temu do krwiobiegu stale trafia substancja czynna odpowiedzialna za prawidłowe działanie wszywki alkoholowej. Osoby, które pozostają trzeźwe, nie odczuwają żadnych negatywnych konsekwencji. Dla ich organizmu disulfiram jest w pełni neutralny. Problem pojawia się, gdy zaszyty pacjent zdecyduje się napić. Wówczas też w organizmie dochodzi do zatrucia.

Jak długo działa Esperal? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to kwestia dość indywidualna. Przyjmuje się, że jest to ok. 8-12 miesięcy. Wiele zależy od wykorzystanej dawki, która jest ustalana indywidualnie na podstawie takich czynników jak: wiek, waga, ogólny stan zdrowia oraz stopień uzależnienia.

Czy jest wszywka na pół roku?

Nie ma czegoś takiego jak wszywka alkoholowa na pół roku. Przyjmuje się, że minimalny czas jest działania to 8 miesięcy, natomiast maksymalny 12 miesięcy. Zaszycie się jest więc decyzją długoterminową. Osoba decydująca się na implantację Esperalu powinna być tego świadoma.

Ile kosztuje Esperal prywatnie?

Ile kosztuje wszywka alkoholowa? Zabieg zaszycia Esperalu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można wykonać go jedynie prywatnie w specjalistycznym gabinecie. Koszt wykonania wszywki alkoholowej to wydatek rzędu ok. 700-800 złotych. Pacjenci mogą wybrać jeden z dwóch wariantów:

· wszywka standard – 699 złotych (cena zawiera klasyfikację, wszycie Esperalu, nierozpuszczalne szwy, usunięcie szwów oraz darmową konsultację),

· wszywka plus – 799 złotych (cena zawiera klasyfikację, wszycie Esperalu, rozpuszczalne szwy, antybiotyk oraz darmową konsultację).

W przeliczeniu na miesiąc terapia Esperalem nie jest droga. Jest to niespełna 100 złotych miesięcznie.

Jakie leki bez recepty na alkoholizm?

Czy są leki bez recepty na alkoholizm? Aktualnie nie ma żadnego leku bez recepty, który miałby udowodnione działanie w walce z chorobą alkoholową. Zarówno suplementy diety, jak i domowe sposoby na alkoholizm mogą jedynie wesprzeć w wychodzeniu z nałogu. Istnieją pewne farmakologiczne sposoby leczenia uzależnienia, w tym wszywka alkoholowa Esperal. Warto połączyć ją z terapią indywidualną, grupową lub spotkaniami Anonimowych Alkoholików.

Innymi farmakologicznymi sposobami leczenia choroby alkoholowej są:

· akamprozat – pomaga wydłużyć okres abstynencji, zmniejsza chęć sięgnięcia po alkohol,

· naltrekson – zmniejsza głód alkoholowy oraz prawdopodobieństwo wystąpienia ciągu alkoholowego w przypadku spożycia napojów procentowych,

· nalmefen – rekomendowany jest do doraźnego przyjmowania w celu zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu, pomaga zmniejszyć przyjemność z picia.

Wszywka alkoholowa Esperal, w której substancją czynną jest disulfiram, jest najpopularniejszą metodą farmakologiczną leczenia uzależnienia od alkoholu. Jest to lek awersyjny, dopuszczony do obrotu farmaceutycznego w Polsce.