Alkoholizm to przewlekła, niebezpieczna choroba, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Przyjęło się, że choroba alkoholowa to głównie spożywanie napojów o wysokim stężeniu alkoholu etylowego (np. wódki, whisky). Tym samym wiele osób codziennie spożywa piwo, myśląc, że problem uzależnienia ich nie dotyczy. Czy istnieje coś takiego jak alkoholizm piwny? Czy codzienne picie piwa może uniezależnić? Jak przestać pić piwo, gdy stało się to już naszą rutyną? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czy można uzależnić się od piwa?

Czy jedno piwo dziennie to uzależnienie? To pytanie, które pojawiają się w głowach wielu osób codziennie sięgających po kufel tego złocistego trunku. Wśród rodzajów alkoholizmu możemy znaleźć również termin alkoholizm piwny. Zjawisko to dotyczy coraz większej grupy społeczeństwa. Zauważmy, że jest to produkt łatwo dostępny, względnie tani i szeroko reklamowany. Czy ktoś wyobraża sobie grilla w Polsce bez piwa? Albo Oktoberfest w Niemczech? Czy też Dzień Świętego Patryka w Irlandii? Każdy kraj posiada własną metodę warzenia złocistego trunku, przez co w wielu lokalizacjach uchodzi ona za napój narodowy.

Czasami możemy spotkać się z twierdzeniem, że piwo jest zdrowe. Tak naprawdę regularnie spożywane jest podstępnie działającym alkoholem. Duża konsumpcja tego trunku wynika m.in. z jego smaku. W porównaniu do wysokoprocentowych napojów jest on łagodniejszy, nie podrażnia gardła – wiele osób wręcz lubi ten gazowany bursztynowy napój właśnie za jego smak. Warto zwrócić uwagę również na to, że piwo występuje wielu różnych wersjach smakowych, co sprawia, że jeszcze chętniej sięgamy po ten trunek.

Czy można uzależnić się od piwa? Oczywiście, że tak. Alkoholizm piwny zaczyna się powoli. Najpierw wypijamy okazjonalnie kilka piw na przyjęciu. Na drugi dzień towarzyszy nam lekki kac, jednak zazwyczaj szybko ustępuje. Problem pojawia się, gdy złocisty trunek zaczyna nam towarzyszyć coraz częściej, codziennie. Wypicie piwa to obowiązkowy punkt w planie dnia? Zawsze mamy jego zapas w domu, aby móc po nie sięgnąć, gdy tylko najdzie nas na to ochota? Osoba, która pije kilka piw dziennie, z reguły nie jest pijana, lecz pozostaje na tzw. rauszu, jest lekko podpita. Całkiem normalnie funkcjonuje, pozostając pod wpływem alkoholu. Nagle zaczyna pojawiać się głód alkoholowy, gdy zdecydujemy się na dzień bez piwa. Organizm zaczyna domagać się kolejnej dawki napoju procentowego.

Czy można codziennie pić piwo?

Czy 5 piw dziennie to alkoholizm? Ile piw dziennie to alkoholizm? To jedne z najczęstszych pytań, z którymi można spotkać się na wielu forach. Okazuje się, że wiele osób nie widzi problemu w codziennym spożywaniu złocistego trunku. Ma to związek z kulturą picia w naszym kraju oraz przekonaniem, że napój ten nie jest szkodliwy. Piwo ma niską zawartość alkoholu etylowego, stąd też społeczne przyzwolenie na codzienne jego spożywanie. Wypijanie pięciu, czterech, trzech, dwóch, a nawet jednego piwa dziennie może świadczyć o uzależnieniu od alkoholu. Zarówno piwo, jak i wódka (a także wino) mają w swym składzie tę samą substancję uzależniającą. Codzienne spożywanie jakiegokolwiek alkoholu negatywnie wpływa na życie społeczne i zdrowotne człowieka.

Dlaczego piwo uzależnia? Zawarty w napoju alkohol etylowy jest substancją silnie uzależniającą. Regularne spożywanie nawet niewielkich jego ilości może prowadzić do rozwoju choroby alkoholowej. Pamiętajmy o tym, że każda potrzeba regularnego spożywania alkoholu traktowana jest jako uzależnienie. Nie ma czegoś takiego jak kryteria bezpiecznego picia. Dla jednych pewna dawka alkoholu może być bezpieczna, dla innych natomiast może okazać się szkodliwa. Nie ma limitów, które uchroniłyby od uzależnienia od piwa. Każda osoba, która regularnie sięga po alkohol, powinna liczyć się z ryzykiem choroby alkoholowej.

Jakie są objawy uzależnienia od piwa?

O uzależnieniu od piwa może świadczyć pojawienie się pewnych charakterystycznych symptomów. Wśród objawów nałogu wymienia się m.in.:

· wewnętrzny przymus codziennego alkoholizowania się,

· regularne wprawianie się w stan upojenia alkoholowego,

· utrata kontroli nad piciem, spożywanie coraz większej ilości alkoholu,

· szukanie okazji do wypicia,

· pojawienie się objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Istnieje coś takiego jak test na uzależnienie. Osoba, która się mu poddaje, musi odpowiedzieć na kilka pytań. Na podstawie jej odpowiedzi można zyskać informację zwrotną, czy ma ona problem z nałogiem. Aby jednak potwierdzić lub wykluczyć wstępną diagnozę, należy udać się do psychologa lub psychoterapeuty uzależnień.

Jak obrzydzić sobie piwo?

Osoby, które zauważają, że mają problem z regularnym spożywaniem piwa, zastanawiają się, czy istnieją skuteczne sposoby na obrzydzenie sobie alkoholu. Uważają one, że dzięki temu zarzucą picie i będą cieszyć się życiem w trzeźwości.

Czy są tabletki na obrzydzenie do alkoholu? Okazuje się, że tak. Jednym z takich leków jest Anticol przyjmowany doustnie. Jest on wydawany na receptę, lekarz ściśle określa dawkowanie. Nieco innym rozwiązaniem jest Esperal. Z jego użyciem wykonuje się tzw. wszywkę alkoholową. W jaki sposób oba te leki mogą obrzydzić piwo? Stosowanie tego typu preparatów wiąże się z całkowitym zakazem spożywania alkoholu. Jeżeli zostanie on złamany, osoba, która zdecyduje się na wypicie napoju procentowego, musi liczyć się z wystąpieniem silnych objawów, które przypominają kaca. Właśnie taka idea, świadomość pojawienia się tych symptomów ma zniechęcić do sięgnięcia po alkohol. Wszywka alkoholowa to także odpowiedź na pytanie, jak przestać pić wódkę.

Jakie są skutki częstego picia piwa?

Czy picie piwa jest szkodliwe dla zdrowia? Co powoduje częste picie piwa? Wbrew pozorom ten złocisty trunek wcale nie ma prozdrowotnych właściwości. Początkowo niepożądane objawy picia piwa mogą być niewidoczne. Jednak za rok, dwa lub pięć uderzą i pokażą swoje prawdziwe oblicze. Rozwój niektórych chorób naprawdę trudno jest zatrzymać. Pewne zmiany są wręcz nieodwracalne.

Jakie są skutki częstego spożywania piwa?

· Uzależnienie – regularne spożywanie alkoholu wpędza w chorobę alkoholową. Nałóg negatywnie oddziałuje na wszystkie aspekty życia.

· Tycie – piwo jest kaloryczne, znajduje się w nim cukier prosty. Czysty alkohol jest niemal tak samo kaloryczny, jak tłuszcz. Stąd też popularne nazewnictwo – tzw. brzuchy piwne u mężczyzn.

· Piwo jest szkodliwe dla trzustki z powodu wysokiego indeksu glikemicznego. Nadmierne spożywanie złocistego trunku prowadzi do bolesności tego narządu oraz zmniejszenia wydzielania enzymów trawiennych.

· Piwo uszkadza wątrobę, która jest narządem odpowiedzialnym za detoksykację organizmu. Może dojść do marskości tego organu. To jest jedyna prawidłowa odpowiedź na pytanie, czy codzienne picia piwa szkodzi wątrobie.

· Zwiększa ryzyko zachorowania na zespół jelita drażliwego.

· Może powodować uszkodzenia nerek. Napój ten wypłukuje z organizmu sód i potas, czyli ważne elektrolity. Nie ma naukowych dowodów, jakoby piwo rozpuszczało złogi w przebiegu kamicy nerkowej.

· Drożdże zawarte w piwie mogą zaburzać mikroflorę bakteryjną jelita grubego. Może pojawić się np. biegunka. Jeżeli będzie często występować, wystąpi ryzyko odwodnienia organizmu.

· Codzienne picie piwa może prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym m.in. cukrzycy typu II, miażdżycy, chorób serca, udaru mózgu, zapalenia żołądka oraz nadciśnienia tętniczego.

· Frustracja, złość, a nawet agresja. Są to następstwa choroby alkoholowej.

Niestety, nadal wiele osób uważa, że wypicie kilku piw dziennie jest normą. Nie jest to prawdą. Długotrwałe spożywanie jakiegokolwiek alkoholu może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji i przede wszystkim uzależnienia.

Czy piwo osłabia organizm?

Piwo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, w tym osłabienie funkcji poznawczych. Alkohol osłabia, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania na różne przewlekłe choroby. To już nie tylko kwestia porannego kaca, ale innych długofalowych skutków, o których wspominaliśmy powyżej. Ciało człowieka jest w stanie radzić sobie z konsekwencjami okazjonalnego picia, jednak regularne spożywanie piwa odbija się negatywnie na ogólnej kondycji fizycznej, samopoczuciu oraz zdrowiu psychicznym.

Czy piwo bezalkoholowe szkodzi zdrowiu podobnie jak to zawierające alkohol? Czy alkoholik może pić piwo bezalkoholowe? Napój ten nie zawiera alkoholu etylowego, który powoduje uzależnienie. Osoby będące w trakcie leczenia lub po zakończonej terapii alkoholowej powinny jednak wystrzegać się picia piwa bezalkoholowego. Ma to związek z koniecznością zerwania z dawnymi nawykami oraz wszystkim tym, co przypomina o nałogu.

Jak leczyć uzależnienie od piwa?

Leczenie uzależnienia od piwa jest takie samo jak w przypadku walki z alkoholizmem. Ważnym elementem terapii jest detoksykacja organizmu z toksycznych substancji. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy poradzić sobie z problemem codziennego picia piwa, powinniśmy zwrócić się o fachową pomoc. Skutecznym sposobem na walkę z uzależnieniem może być zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal.

Istotna jest także psychoterapia. Terapia może mieć formę indywidualną lub grupową. Dobrowolne poddanie się leczeniu odwykowemu zwiększa szanse na sukces i pożegnanie się z nałogiem. Walkę o życie w trzeźwości warto zacząć jak najszybciej – dla siebie, najbliższych i rodziny.

Jak zmniejszyć ochotę na alkohol?

Jak radzić sobie z głodem alkoholowym? Głód alkoholowy jest silną potrzebą napicia się. To skutek długotrwałego, nałogowego spożywania napojów procentowych. Najgorzej znieść go w pierwszym okresie abstynencji. Jego nawroty mogą jednak pojawić się nawet po wielu latach zachowania trzeźwości. Jak zmniejszyć ochotę na alkohol?

· Unikać miejsc, sytuacji i osób, które kojarzą się z piciem.

· Wzbraniać się od wypicia nawet niewielkich ilości alkoholu czy piwa bezalkoholowego.

· Znaleźć alternatywne sposoby na świętowanie. Często to właśnie świętowaniu towarzyszy chęć wypicia alkoholu, lampki szampana czy wina.

· Nie uzasadniać picia korzyściami zdrowotnymi (niestety, istnieje wiele mitów dotyczących tego, że alkohol może pomóc się nawodnić czy też być skutecznym sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem).

· Osoby podczas terapii powinny unikać sytuacji, które wywołują emocje, zwłaszcza te negatywne. Obniżenie nastroju może powodować potrzebę ucieczki w alkohol. Napięcie może pomóc rozładować uprawianie aktywności fizycznej.

· Jeżeli pojawi się głód alkoholowy, warto nawodnić organizm dużą ilością wody. Należy unikać odwodnienia.

Jak przekonać alkoholika do zaprzestania picia?

Rozmowa z osobą uzależnioną od alkoholu nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie, gdy nie zdaje sobie ona sprawy z istnienia problemu. Aby konwersacja przyniosła jakiekolwiek rezultaty, należy:

· rozmawiać z alkoholikiem wyłącznie, gdy nie jest pod wpływem alkoholu,

· mówić o tym, co nas bezpośrednio dotyczy, jak jego zachowanie negatywnie wpływa na nas,

· nie wolno jednak krytykować czy też pouczać, bo to może przynieść odwrotny efekt,

· mimo wszystko należy rozmawiać z alkoholikiem, utrzymując życzliwy ton,

· warto nakłaniać go do sięgnięcia po profesjonalną pomoc i namawiać na wizytę w klinice leczenia uzależnień,

· należy być przede wszystkim konsekwentnym,

· możemy sami zdecydować się na terapię dla współuzależnionych, aby dowiedzieć się, jak sobie radzić z osobą uzależnioną oraz zatroszczyć się o dobro własne i dzieci.

Jak można samemu przestać pić alkohol?

Jak przestać pić alkohol? Samodzielna walka może być naprawdę trudna. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest uzmysłowienie sobie problemu. Nawet osoby z silną wolą powinny poszukać pomocy. Nieoceniona może okazać się terapia farmakologiczna (np. wszywka Esperal) połączona z psychoterapią. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyjście z uzależnienia. Ważne jest także wsparcie bliskich, którzy motywują do zmian i im kibicują.