Co można dać alkoholikowi, żeby przestał pić? To jedno z pytań, które pojawia się w głowach osób zmagających się z chorobą alkoholową wśród najbliższych. Czasami sam uzależniony zastanawia się, czy jest lek, który pomoże mu wygrać z nałogiem. Wraz z rozwojem medycyny na rynku pojawiły się preparaty, które mają za zadanie zmniejszyć zainteresowanie alkoholem lub też wywołać do niego niechęć. Co zaszywają alkoholikom? Jednym z takich produktów jest wszywka alkoholowa Esperal.

Ile kosztuje Esperal prywatnie?

Ile kosztuje wszywka, żeby nie pić? Pacjenci często zastanawiają się, ile muszą zainwestować w to, aby zacząć walczyć z nałogiem. Najważniejsze są duże pokłady motywacji i zaangażowania. Koszt wykonania wszywki alkoholowej waha się od ok. 700 złotych do 800 złotych. Osoby zainteresowane zabiegiem mogą zdecydować się na jedną z dwóch opcji:

· wszywka standard – 699 złotych (kwalifikacja, implantacja Disulfiramu, nierozpuszczalne szwy, usunięcie szwów, darmowa kontrola),

· wszywka plus – 799 złotych (kwalifikacja, implantacja Disulfiramu, rozpuszczalne szwy, antybiotyk, darmowa kontrola).

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych Wrocław

Ile kosztuje wszywka na rok?

Ile kosztuje zastrzyk antyalkoholowy? Na ile działa wszywka alkoholowa? To kolejne pytania, na które szukamy odpowiedzi. Zastanówmy się jednak, czym właściwie jest zastrzyk antyalkoholowy? Jest to metoda, o której można znaleźć niewiele informacji w Internecie. Dlaczego? Ponieważ sposób ten nie został oficjalnie zatwierdzony do leczenia choroby alkoholowej. Został wycofany z Unii Europejskiej, w tym z Polski i jest trudno dostępny także w innych krajach. Za zdecydowanie lepszą, bezpieczniejszą alternatywę uznano zabieg wszywki alkoholowej Esperal. To farmakologiczna metoda leczenia alkoholizmu, którą mają w swej ofercie gabinety zajmujące się leczeniem uzależnień. Lek Disulfiram produkowany jest w Polsce.

Implant wszywkowy w postaci tabletek, w ilości dobranej do m.in. masy ciała, aplikowany jest pod łopatką lub na pośladku. Esperal działa ok. 8-9 miesięcy, w niektórych przypadkach nawet 12 miesięcy. Dlatego też trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wszywka na rok. Wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu na lek oraz czasu jego uwalniania. Długi okres działania sprawia, że jest to jedna z najchętniej wybieranych metod leczenia uzależnienia od alkoholu.

Gdzie można się zaszyć, żeby nie pić?

Zabieg wszywki alkoholowej poprzedza konsultacja ze specjalistą. Lekarz powinien wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Pacjent musi podpisać świadomą zgodę na wykonanie implantacji. Po przeprowadzonej konsultacji pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Chirurg za pomocą skalpela wykonuje niewielkie nacięcie, a następnie umieszcza podskórnie tabletki Esperal. Kolejnym krokiem jest zaszycie rany. Cały zabieg trwa ok. 30 minut.

Na zaszycie lekiem Esperal należy zdecydować się wyłącznie w profesjonalnych gabinetach. Zabieg powinien być wykonany w sterylnych warunkach przez chirurga. Dzięki temu zmniejszone zostanie ryzyko ewentualnych powikłań. Warto jednak pamiętać o tym, że tabletka to ciało obce w organizmie człowieka, dlatego istnieje pewne ryzyko, że zostanie odrzucona. Wówczas też może pojawić się obrzęk wokół rany lub wyciek płynu. W takim przypadku zalecana jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który przeprowadził zabieg.

Czy warto się zaszyć na alkohol?

Pacjenci często zastanawiają się, czy wszywka alkoholowa jest skuteczna? Czy sprawdzi się jako sposób walki z alkoholizmem? Istnieje wiele przesłanek, które wskazują, że Esperal to doskonałe wsparcie wychodzenia z nałogu. Wśród nich wymienić można m.in.:

· Sposób na wsparcie silnej woli – jest to bodziec, który ma za zadanie powstrzymać osobę uzależnioną od picia. To swoistego typu blokada. Zaszyty obawia się wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych, które mogą pojawić się po spożyciu alkoholu.

· Dla osób, które naprawdę chcą rozstać się z nałogiem – co prawda, Esperal nie leczy alkoholizmu, ale może stanowić świetne wsparcie wychodzenia z uzależnienia. Najczęściej wykorzystywany jest jako pomoc dla innych metod leczenia (np. terapii indywidualnej lub grupowej, spotkań Anonimowych Alkoholików). Najlepsze wyniki osiągane są w przypadku osób świadomych swojego problemu oraz zdeterminowanych do rozstania się z nałogiem.

· Strach przed wystąpieniem skutków ubocznych – z reguły jest tak silny, że zniechęca do sięgnięcia po alkohol. Disulfiram ma za zadanie zaburzyć metabolizm alkoholu, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia organizmu. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się już po ok. 15-20 minutach od wypicia napoju procentowego.

· Długi czas działania wszywki alkoholowej – szacuje się, że zabieg wystarcza na ok. 8-12 miesięcy. Po tym czasie może zostać on ponowiony, gdy zachodzi taka potrzeba. Jest to w pełni bezpieczne.

· Przystępna cena – co prawda, zabieg wykonania wszywki alkoholowej nie jest refundowany na NFZ, jednak jego cena nie jest wygórowana. Należy pamiętać o tym, że w czasie działania Esperalu z pewnością wydalibyśmy zdecydowanie więcej na sam alkohol. Ponadto uzależnienie może prowadzić do straty pracy i majątku. Tak więc korzyści finansowe są widoczne gołym okiem.

Czym grozi przepicie wszywki?

Jak można przepić wszywkę? To pytanie również często pojawia się w przestrzeni Internetu. Pacjenci jeszcze przed wykonaniem zabiegu informowani są o tym, że połączenie Esperalu z alkoholem jest bardzo niebezpieczne. Dlatego tez konieczne jest podpisanie świadomej zgody na wykonanie zaszycia.

Osoby, które mają wszyty Esperal, a pomimo tego zdecydują się na wypicie alkoholu, muszą być świadome wystąpienia licznych działań niepożądanych. Są to m.in.:

· ból i zawroty głowy,

· nudności,

· wymioty,

· omdlenie,

· zaczerwienienie skóry,

· kołatanie serca,

· zawał,

· drgawki,

· zaburzenia neurologiczne,

· zaburzenia krążenia,

· marskość wątroby,

· ostre zapalenie trzustki,

· ostra niewydolność oddechowa.

Zgon po przepiciu wszywki to bardzo rzadki przypadek. Występowanie chorób współistniejących wraz z próbą przepicia Esperalu może przynieść tragiczne konsekwencje. Zabiegu nie wykonuje się u osób, u których zdiagnozowano m.in. nadwrażliwość na substancję czynną, stan po niedawno przebytym udarze lub zawale mięśnia sercowego, chorobę niedokrwienną serca, ciążę oraz stan nietrzeźwości. Pamiętajmy także o tym, że Disulfiram to lek, który sam w sobie jest w pełni neutralny dla organizmu człowieka.

Ile czasu trzeba nie pić, żeby się zaszyć?

Lekarz zawsze przed wykonaniem zabiegu przeprowadza wywiad z pacjentem. Wówczas też określany jest stopień uzależnienia, potrzeby osoby uzależnionej oraz wykluczane ewentualne przeciwwskazania. Pacjent, który decyduje się na wykonanie wszywki alkoholowej, nie może być pod wpływem alkoholu. Konieczne jest zachowanie abstynencji co najmniej 24 godziny przed planowanym zabiegiem (optymalnie to 48 godzin). W przypadku wykonania zaszycia osoby nietrzeźwej wystąpiłyby niebezpieczne dla zdrowia i życia konsekwencje. Nie ma sensu tak rozpoczynać terapii.

Czy zaszycie się boli?

Czy wykonanie wszywki alkoholowej Esperal jest bolesne? Przed zabiegiem pacjent jest miejscowo znieczulany, co eliminuje ewentualne dolegliwości bólowe. Również po wykonaniu zaszycia ból nie jest odczuwalny.

Czy wszywka ma sens?

Esperal jest farmakologiczny sposobem leczenia alkoholizmu. Jego skuteczność zależy przede wszystkim od samego pacjenta. Wielu osobom wszywka alkoholowa pomogła powrócić do normalnego życia. Zabieg można powtarzać wielokrotnie, dzięki czemu nie jest to tylko chwilowe rozwiązanie problemu.

Disulfiram występuje pod postacią tabletek, które są implantowane bezpośrednio pod skórę. Ich liczba zależna jest m.in. od masy ciała pacjenta. Głównym celem Esperalu jest wywołanie awersji do spożywania napojów procentowych. Nietolerancja alkoholu u „zaszytego” człowieka zwiększa się nawet wielokrotnie.

Pośrednio Esperal może zagwarantować trwałą abstynencję. Po dłuższym czasie od odstawienia alkoholu wiele osób jest na tyle oswojona z sytuacją, że nawet bez świadomości posiadania wszywki alkoholowej, trwa w postanowieniu o tym, że warto pozostać trzeźwym. Rekomenduje się, aby lek awersyjny był stosowany w połączeniu z innymi metodami leczenia (np. terapia indywidualna, terapia grupowa, spotkania Anonimowych Alkoholików).

Esperal ma sens, jeżeli osoba, która zdecyduje się na zabieg, chce świadomie zerwać z nałogiem. Lek ten należy traktować jako wsparcie i pomoc w wytrwaniu w postanowieniu o życiu w trzeźwości.

Czy wszywka może się nie przyjąć?

Istnieją pewne przypadki, w których wszywka alkoholowa może nie zadziałać prawidłowo. Jednym z nich jest odporność pacjenta na disulfiram. Wówczas też substancja czynna działa w bardzo ograniczonym stopniu lub też nie będzie działać w ogóle. Problemem może być wytworzenie torbieli wokół leku, co jest reakcją obronną organizmu, który uznał tabletki za ciało obce. W takim przypadku preparat może nie działać prawidłowo, dlatego też konieczne jest udanie się do lekarza po pomoc. Wyjściem z sytuacji może być przecięcie lub usunięcie torbieli. Wszywka alkoholowa może nie działać, gdy wątroba jest w znacznym stadium zniszczenia. Tak może stać się m.in. na skutek długotrwałego spożywania napojów procentowych.

Esperal może nie zadziałać prawidłowo, gdy pacjent będzie nieszczery podczas wywiadu lekarskiego. Konieczne jest przyznanie się zarówno przed samym sobą, jak i przed lekarzem, jak długo trwa nałóg, jaką ilość alkoholu spożywa oraz jak długo trwają ciągi.

Czego nie można po wszywce?

Czego nie można po zaszyciu? Przede wszystkim pacjentowi nie wolno spożywać alkoholu. W przypadku złamania tego zakazu należy liczyć się z silnymi objawami zatrucia organizmu.

Jakich produktów powinno się unikać w czasie terapii wszywką alkoholową? Są to m.in.:

· napoje procentowe – zarówno niskoprocentowe, jak i wysokoprocentowe,

· słodycze z alkoholem (np. cukierki, czekoladki),

· ocet i produkty go zawierające (np. ogórki konserwowe),

· potrawy, które zawierają nawet niewielkie ilości alkoholu,

· płyny do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu,

· niektóre maści i kremy (głównie rozgrzewające),

· syropy przeciwkaszlowe,

· leki i kosmetyki na bazie alkoholu,

· perfumy (lepiej zrezygnować ze stosowania ich bezpośrednio na skórę),

· płyny antybakteryjne i antyseptyczne,

· piwo bezalkoholowe (z uwagi na uniknięcie kontynuacji uzależnienia psychicznego).