Uzależnienie od alkoholu jest ogromnym problemem w naszym kraju. Szacuje się, że choroba alkoholowa dotyka od 700 do 900 tysięcy Polaków, a aż 2,5 miliona Polaków nadużywa spożycie alkoholu. Nadużywanie alkoholu stanowi bardzo duże obciążenie dla zdrowia i jest jednocześnie trudnym przeżyciem dla bliskich. Leczenie choroby alkoholowej jest możliwe. Jedną z najlepszych metod walki z alkoholizmem jest wszywka alkoholowa. Czym jest wszywka alkoholowa, jak się ją stosuje i ile kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Wszywka alkoholowa — co to jest?

Wszywka alkoholowa, zwana również implantem wszywkowym, Esperalem lub disulfiramem, jest jedną z farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu. Występuje ona w postaci tabletki, która jest aplikowana jako podskórny implant. Tabletka podskórnie stopniowo się uwalnia, dzięki czemu czas jej działania to kilka lub kilkanaście miesięcy. W tym czasie uwalnia się substancja czynna (disulfiram), której zadaniem jest hamowanie metabolizmu alkoholu. Wówczas w organizmie następuje odkładanie aldehydu octowego i nie zostaje on przekształcony w kwas octowy. Skutkiem czego, po spożyciu alkoholu, występują objawy zatrucia aldehydem octowym, takie jak:

  • wymioty,
  • zawroty głowy,
  • nudności,
  • uderzenia gorąca i zaczerwienienie twarzy,
  • osłabienie organizmu,
  • drgawki,
  • majaczenie,
  • nadmierna potliwość,
  • kołatanie serca.

Objawy mogą się utrzymywać do kilku godzin. W przypadku chorób współistniejących, objawy mogą przerodzić się w zawał, marskość wątroby, czy ostre zapalenie trzustki. Celem wszywki alkoholowej jest wywołanie niechęci i poczucia odrzucenia do alkoholu. W przypadku choroby alkoholowej warto stosować leczenie wielotorowe. Wszywka alkoholowa najlepiej sprawdzi się jako wspomaganie przy psychoterapii.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa Wroclaw?

Do zalet zaszycia bez wątpienia warto zaliczyć anonimowość, ponieważ po zaszyciu nie widać śladu. Koszt zaszycia nie jest wysoki i waha się w granicach 700-800zł. Warto zaznaczyć, że jest to jednorazowy koszt, a tabletka działa od 8 do 12 miesięcy.

We Wrocławiu pacjenci mogą zdecydować się na jedną z dwóch dostępnych opcji:

-wszywka standard, która obejmuje kwalifikację do zabiegu, implantację Disulfiramu, nierozpuszczalne szwy, zdjęcie szwów oraz bezpłatną kontrolę. Koszt usługi to 699 zł.

-wszywka plus, która obejmuje kwalifikację do zabiegu, implantację Disulfiramu, rozpuszczalne szwy, antybiotyk oraz bezpłatną kontrolę. Koszt usługi to 799 zł.

Ile kosztuje wszywka prywatnie?

Bardzo istotne jest wybranie zaufanego i bezpiecznego gabinetu. Warto wybrać specjalistów, którzy zadbają o komfort i bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu. Zabieg wykonuje się zwykle przy pomocy znieczulenia miejscowego. Całość trwa około 30 minut. Aplikacja implantu wszywkowego może być poprzedzona detoksem alkoholowym, celem oczyszczenia organizmu i przygotowania do zabiegu. Cały zabieg zaszycia kosztuje zazwyczaj 700-800 zł. Zastosowanie wszywki to skuteczne wspomaganie walki z alkoholizmem. Osoby uzależnione od alkoholu niszczą wiele relacji, zaniedbują pracę i swoich bliskich. Czy warto się zaszyć? Bez wątpienia tak – warto zawalczyć o swoje życie. Warto zadbać o swoje zdrowie i więzi rodzinne.

Ile kosztuje Esperal — cena w skali roku?

Wszywka alkoholowa Esperal jest indywidualnie dobierana do pacjenta, biorąc pod uwagę takie czynniki jak na przykład masa ciała. Esperal aplikuje się pod łopatką lub na pośladku. Tabletka Esperal uwalnia się zwykle przez 8-9 miesięcy, czasem nawet przez 12 miesięcy. Jest to kwestia bardzo indywidualna i każdy organizm może reagować inaczej. Ze względu na tę rozbieżność trudno jednoznacznie określić roczny koszt leczenia Esperalem. Jednorazowe zaszycie oscyluje w granicach 700 – 800 zł. Po tym czasie można ponowić zabieg, jednak nie zawsze jest to konieczne. Po upływie kilku miesięcy od zaszycia, pacjenci często na tyle odzwyczajają się od spożywania alkoholu, że trwają w abstynencji nawet bez świadomości posiadania wszywki pod skórą.

Czy można się zaszyć na NFZ?

Wszywka na Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest możliwa, ponieważ nie jest to lek refundowany. Nie można kupić leku bez recepty, natomiast należy samemu opłacić koszt zabiegu i leku na prywatnej wizycie. Nie jest to jednak wysoka cena za życie w trzeźwości.

 

Co zamiast wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa Esperal jest pewnym rozwiązaniem, ponieważ usunięcie tabletki podskórnej jest niemożliwe. Jest to skuteczniejsze rozwiązanie niż stosowanie tabletek doustnie. Tabletki doustne wymagają ogromnego samozaparcia i regularności przyjmowania leków. Pacjent ma kontrolę nad zażywaniem tabletki i w trudniejszym etapie leczenia może wybrać alkohol zamiast tabletki. Disulfiram można zażyć w postaci tabletek doustnych najwcześniej po upływie 24 godzin abstynencji. Terapia tabletkami doustnymi jest możliwa tylko w przypadku regularnego spożywania. Tabletki należy zażywać zwykle rano. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do regularności zażywania tabletek, lepiej zdecydować się na zaszycie Esperalu. Terapia tabletkami doustnymi jest skuteczna tylko wtedy, gdy są one stosowane codziennie. Tabletki przyjmowane doustnie mają krótsze działanie niż wszywka alkoholowa.

Jak się przygotować do zabiegu zaszycia?

Zabieg implantacji nie wymaga większego przygotowania. Warto pamiętać, że implantacja wszywki alkoholowej jest możliwa tylko w przypadku świadomej zgody osoby chorej. Zabieg poprzedzony jest wywiadem lekarskim. Lekarz określa stan zdrowia pacjenta, stopień zaawansowania choroby alkoholowej oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Następnie lekarz dobiera odpowiednią dawkę leku biorąc pod uwagę takie czynniki jak na przykład masa ciała. Implantacja wszywki jest bezpieczna. Zabieg zaszycia można wykonać tylko u osób trzeźwych. Niezbędne jest wytrwanie w abstynencji przez co najmniej 12-24 godziny. Zaszycie osoby nietrzeźwej mogłoby stanowić zagrożenie zdrowia lub życia.

Co można dać alkoholikowi żeby przestał pić?

Choroba alkoholowa jest trudna do wyleczenia, dlatego warto jednocześnie wprowadzić kilka metod leczenia. Esperal jest dobrą formą wspomagania leczenia alkoholizmu, ponieważ wspiera silną wolę chorego. Jest to pomocny dodatek w procesie leczenia, jednak najlepiej się ona sprawdza w połączeniu z psychoterapią. Dzięki zaszyciu Esperalu, możliwe jest rozpoczęcie procesu detoksykacji i odwyku alkoholowego. Trzeźwość przy odwyku stanowi duży szok dla psychiki alkoholika i jego układu nerwowego. Podczas odwyku, warto zadbać również o zdrowie psychiczne. Ciężko samemu poradzić sobie z chorobą i otaczającymi problemami, dlatego z pomocą przychodzą psychoterapeuci. W dzisiejszych czasach wiele ośrodków prowadzi wsparcie psychologiczne dla osób uzależnionych i ich bliskich. Sama wszywka nie wyleczy całkowicie z alkoholizmu, jednak bez wątpienia stanowi ogromne wsparcie w leczeniu. Najlepsze wyniki w leczeniu osiągają osoby zdeterminowane i świadome swojej choroby. Tylko duża motywacja i chęć wprowadzenia zmian mogą przynieść oczekiwane rezultaty