Nie przeprowadzono na świecie żadnych badań, które dałyby odpowiedź na pytanie, kiedy zaczyna się alkoholizm. Nie wiadomo, od jakiej ilości alkoholu można mówić o chorobie alkoholowej. Najbardziej niepokojącym objawem rozwoju uzależnienia jest zwiększająca się tolerancja na napoje procentowe. Trzeba wypić więcej, aby osiągnąć podobny efekt upojenia. Jeżeli ktoś z naszego otoczenia zacznie mieć problemy z alkoholem, powinniśmy interweniować. Jak rozmawiać z alkoholikiem, aby go zrozumieć? Jak uświadomić mu, że ma problem z nałogiem? Jak nakłonić go do tego, aby przestał pić? Odpowiedzi na te i inne pokrewne pytania znajdziesz poniżej.

Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego piciu?

Jak wpłynąć na alkoholika? Jak rozmawiać z osobą uzależnioną o nałogu? Wielu alkoholików nie widzi problemu. Ważne jest jednak jak najszybsze uzmysłowienie mu, że jest chory i powinien walczyć o swoje zdrowie oraz życie. Osoby uzależnione mają zaburzone postrzeganie rzeczywistości. Pojawiają się u nich zmienne nastroje. Dlatego też rozmowa z alkoholikiem może być trudna. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób rozmawiać z osobą uzależnioną.

· Alkoholizm to choroba. Zanim zaczniemy rozmawiać z osobą uzależnioną, powinniśmy sami dowiedzieć się, jaki jest mechanizm nałogu. Brak podjęcia jakichkolwiek kroków skutkuje tym, że alkoholik coraz bardziej się uzależnia, wchodząc w głębsze fazy choroby alkoholowej.

· Alkoholik często nie widzi problemu, który go dotyka. Osoba, która jest uzależniona, musi odczuć konsekwencje nadużywania użytwki. Nie wolno jej usprawiedliwiać ani szukać wymówek. Powinna być w pełni odpowiedzialna za swoje postępowanie i popełniane błędy.

· Tylko spokój nas uratuje. Alkoholizm to choroba, która budzi skrajne emocje. Nic więc dziwnego, że czasami mamy ochotę krzyczeć. Krzyk czy gniew jednak nie pomogą. Należy mówić o emocjach. Opowiadać o tym, co czuło się, gdy alkoholik był w ciągu. Postawmy na spokojną konwersację bez wypominania.

· Trzeźwość to podstawa udanej rozmowy z alkoholikiem. Nietrzeźwa osoba uzależniona z pewnością nie będzie widziała swoich błędów. Obietnice składane pod wpływem alkoholu nie mają żadnego pokrycia. Alkoholik nie będzie o nich pamiętał kolejnego dnia. Jeżeli rozmawiamy z osobą mającą problem alkoholowy, to tylko w momencie abstynencji (również chwilowej).

· Fakty, fakty, fakty. Podczas rozmowy z alkoholikiem należy jako przykłady podawać konkretne sytuacje z jego udziałem. Porównywać je do tego, jak było kiedyś, zanim ten wpadł w nałóg. Warto wskazywać, jakie negatywne konsekwencje może przynieść przyszłość, jeżeli osoba uzależniona nie zmieni swojego postępowania.

· Na jednej rozmowie się nie skończy. Najprawdopodobniej jedna rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Należy wykorzystywać każdy moment trzeźwości alkoholika, aby uświadamiać mu istniejący problem oraz nakłaniać do wizyty w klinice leczenia uzależnień.

· Życzliwy ton. Wskazana jest spokojna rozmowa utrzymana w życzliwym tonie.

Jak rozmawiać z alkoholikiem na głodzie?

Jak zachowuje się człowiek na głodzie alkoholowym? Co zrobić, gdy alkoholik jest na głodzie alkoholowym? Głód alkoholowy to stan, który objawia się nieodpartą chęcią wypicia alkoholu. Jest to wręcz przymus, stan emocjonalny połączony z pragnieniem doznania szybkiej ulgi. Najczęściej pojawia się w miejscach, sytuacjach oraz wśród osób, które danej osobie kojarzą się z piciem. To najpopularniejsza przyczyna przerywania abstynencji oraz rozpoczynania ciągów alkoholowych. Umiejętność radzenia sobie z głodem alkoholowym to jedno z założeń terapii uzależnienia od alkoholu.

Jak radzić sobie z głodem alkoholowym? Jak pomóc alkoholikowi radzić sobie z głodem alkoholowym?

· Należy opowiadać o swoich odczuciach i niepokojącym zachowaniu terapeucie.

· Nie wolno dopuszczać do tego, aby alkoholik był głodny, zły, samotny czy zmęczony.

· Sprawdzonym sposobem jest szukanie alternatyw do picia alkoholu poprzez odpowiadanie sobie na pytanie: „Co mogę zrobić w bieżącej chwili, aby się nie napić?”. Może to być m.in. jogging, jazda rowerem czy spacer.

· Podczas terapii alkoholik uczy się nowych zachowań, które pomagają zapanować nad głodem alkoholowym. Są to m.in. odmawianie picia, umiejętność otwartego informowania o swojej abstynencji i uzależnieniu.

· Wprowadzenie odpowiedniej diety wraz z ograniczeniem cukru, kofeiny oraz nikotyny.

· Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

· Medytacja i relaksacja.

· Planowanie harmonogramu dnia i trzymanie się go.

· Pisanie tzw. dziennika głodu alkoholowego (określanie, jakie uczucia, emocje i sytuacje towarzyszyły pojawieniu się głodu alkoholowego).

· Nauka radzenia sobie z emocjami, które są trudne i niegdyś popychały do picia.

· Istnieje pewne ryzyko, że alkoholik, walcząc z głodem alkoholowym, wpędzi się w inne uzależnienie (np. od hazardu, nikotyny, seksu). Należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Jak rozmawiać z alkoholikiem, który nie widzi swojego problemu?

Dlaczego alkoholik nie widzi swojego problemu? Alkoholizm to choroba, która wpływa na zniekształcone postrzeganie swoich zachowań oraz różnego typu sytuacji. Osoba uzależniona zazwyczaj nie widzi swoich błędów, całkowicie je bagatelizując. Każdą próbę uzmysłowienia jej problemu może traktować jako atak na siebie i wyolbrzymianie. Są to mechanizmy, które działają niezależnie od człowieka.

Zatem, jak rozmawiać z alkoholikiem, który nie widzi problemu?

· Zachowaj spokój, bądź opanowany i nie daj się wyprowadzić z równowagi.

· Bądź życzliwy i empatyczny, ale rzeczowy.

· Rozmawiaj wyłącznie z trzeźwym alkoholikiem.

· Mów otwarcie o swoich uczuciach i emocjach.

· Mów o konsekwencjach picia, które wpływają na życie alkoholika oraz jego najbliższe otoczenie.

· Nie osądzaj osoby uzależnionej.

· Zaplanuj przebieg rozmowy, aby nie dać się wyprowadzić z równowagi i dążyć do określonego celu, czyli przekonania alkoholika do podjęcia specjalistycznego leczenia.

· Odwołuj się do konkretnych sytuacji, bazuj na faktach. W pamięci alkoholika niektóre wydarzenia mogły zachować się całkowicie inaczej, ponieważ alkohol zniekształcił sposób postrzegania sytuacji.

Alkoholik musi uzmysłowić sobie istnienie problemu, aby podjąć walkę o życie w trzeźwości. Bez tego nawet najszczersze rozmowy i zaangażowanie bliskich nie pomogą.

Jak powiedzieć alkoholikowi, że jest alkoholikiem?

Jednym z największych wyzwań w rozmowie z alkoholikiem jest uświadomienie mu… że jest alkoholikiem. Niestety, tutaj mamy do czynienia z działaniem mechanizmów obronnych, czyli wyparciem i zaprzeczeniem. To natomiast utrudnia uzmysłowienie alkoholikowi, że ma problem z nałogiem. Uważa on, że nadmierne picie go nie dotyczy, że ma nad tym kontrolę i może przestać pić w każdej chwili, gdy tylko będzie tego chciał. Zdarza się, że przedstawianie alkoholikowi logicznych argumentów kończy się wybuchem agresji z jego strony. Z tego też względu należy przedstawiać mu konkretne sytuacje. Dla przykładu, zamiast użycia ogólnika „ciąg alkoholowy” warto wskazać, ile konkretnie dni alkoholik nie trzeźwiał oraz jakie to niosło za sobą konsekwencje.

Alkoholik najbardziej podatny jest na sugestie innych w momencie kryzysu, który pojawia się wraz z kacem po długotrwałym piciu. Często po ciągach alkoholowych pojawiają się wyrzuty sumienia.

Należy być wyczulonym na próby manipulacji ze strony alkoholika. Osoba uzależniona przeprasza za swoje zachowanie, obiecuje poprawę, przekonuje o swoich uczuciach oraz chęci zmiany. Wraz z rozwojem uzależniania u nałogowca obserwowana jest degradacja wartości. Wówczas najważniejsze dla niego staje się wprowadzenie się w stan upojenia. Alkohol zajmuje pierwsze miejsce.

Czy alkoholik sam może przestać pić?

Niektórzy uważają, że są w stanie samodzielnie zmobilizować się i przestać pić alkohol. Zerwanie z nałogiem może być jednak trudniejsze, niż się to wydaje. Jak leczyć alkoholizm samemu? Aby alkoholik rozpoczął podróż ku trzeźwości, powinien przede wszystkim uświadomić sobie istnienie problemu. Jest to jeden z najtrudniejszych, lecz przełomowy krok. Chęć samodzielnego leczenia potwierdza dużą motywację osoby uzależnionej. W przypadku specjalistycznej pomocy możliwe jest przekucie takiej determinacji w regularne działanie, które pozwoli skutecznie zerwać z nałogiem.

Alkoholizm to choroba, z której trudno jest samodzielnie wyjść. Historia zna takie rzadkie przypadki. Zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kompleksowego programu terapeutycznego (pomoc lekarza, terapeuty i psychologa). Wsparciem może okazać się detoks alkoholowy oraz farmakoterapia.

Terapia psychologiczna w alkoholizmie jest bardzo ważna, ponieważ pomaga poznać mechanizm działania choroby alkoholowej. Podczas rozmów ze specjalistą osoba uzależniona jest w stanie dowiedzieć się, co popycha ją do picia, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami oraz co zrobić, aby nałóg alkoholowy nie powrócił.

Jak pomóc alkoholikowi w trzeźwieniu?

Trzeźwienie nie jest największym wyzwaniem, z jakim musi zmierzyć się alkoholik. Najtrudniejsze okazuje się wytrwanie w niepiciu. Jak pomóc alkoholikowi utrzymać abstynencję?

· Bardzo ważne jest powstrzymywanie się od pierwszego kieliszka alkoholu. Nawet niewielka dawka napojów procentowych może wywołać lawinę i ogromny problem z zaprzestaniem picia. Często taki jeden kieliszek rozpoczyna wielodniowy ciąg alkoholowy.

· Należy pomóc zaakceptować osobie uzależnionej fakt, że alkoholizm to choroba.

· Gdy pojawi się głód alkoholowy, warto zjeść lub wypić coś słodkiego (chociaż z zasady dieta osób wychodzących z nałogu powinna być uboga w cukry). Tutaj chodzi o mechanizm, że po zjedzeniu porcji słodyczy wiele osób nie wyobraża sobie sięgnięcia po alkohol.

· Głód alkoholowy można także zahamować, zjadając coś pożywnego.

· Warto zapewnić alkoholika, że może z nami porozmawiać o każdej porze dnia i nocy. Niech dzwoni do nas, gdy najdzie go ochota na sięgnięcie po kieliszek wódki czy puszkę piwa.

· Należy wystrzegać się okazji do picia – unikać osób pijących, miejsc i sytuacji kojarzonych z nałogiem.

· Alkoholikowi, którego najdzie ochota na napicie się, można przypominać, jak wyglądało jego życie, gdy był w ciągach alkoholowych.

· Warto pomóc osobie uzależnionej w znalezieniu sposobu na spędzanie wolnego czasu np. powrót do dawnych pasji, znalezienie nowych zainteresowań, aktywność fizyczna czy samorozwój.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Co zrobić, gdy alkoholik nie chce przestać pić? Warto pamiętać o tym, że osoba uzależniona potrzebuje czasu, aby przemyśleć sytuację i zrozumieć konsekwencje nadużywania alkoholu. Nie ma konkretnego sposobu na to, jak dotrzeć do osoby uzależnionej. Należy stosować się do zasad omówionych powyżej – dotyczących tego, jak rozmawiać z alkoholikiem. Najważniejsze jest znalezienie sposobu, aby namówić go na detoks alkoholowy oraz terapię uzależnień. Nad osobą uzależnioną nie wolno roztaczać parasola ochronnego – usprawiedliwiać nieobecności w pracy czy spłacać jej długi. Bardzo ważna jest konsekwencja w działaniu.

W skrajnych przypadkach można zdecydować się na ubezwłasnowolnienie alkoholika lub też przymusowe leczenie odwykowe. Te procedury bywają jednak czasochłonne, a w alkoholizmie ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Przymusowe terapie z zasady nie wykazują też tak dużej skuteczności, jak dobrowolne leczenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że alkoholik powróci do nałogu, gdy tylko będzie to możliwe.

Natomiast jak pomóc alkoholikowi, który chce się leczyć? W takim przypadku najważniejsze jest wspieranie go i pomaganie w zachowaniu abstynencji.

Jak postępować z weekendowym alkoholikiem?

Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak alkoholizm weekendowy? Jest to natrętna chęć spożywania alkoholu w czasie wolnym – zazwyczaj są to weekendy, święta lub dni wolne od pracy. Ze zjawiskiem tym łączy się brak pomysłów na spędzenie czasu bez napojów procentowych. Warto umieć rozróżnić picie towarzyskie, dla rozrywki od picia natrętnego, szkodliwego. Dla weekendowego alkoholika jedyną motywacją do pracy w tygodniu jest myśl o spożyciu alkoholu w piątek wieczorem.

Osoby, u których występuje podejrzenie alkoholizmu weekendowego, powinny jak najszybciej rozpocząć leczenie. Brak podjęcia odpowiednich kroków może skutkować wystąpieniem poważnej, rozwiniętej choroby alkoholowej. Terapia alkoholizmu weekendowego przebiega tak samo, jak standardowa. Alkoholikowi należy uświadomić istnienie problemu – decyzję o leczeniu powinien jednak podjąć samodzielnie.

Co zrobić, aby alkoholik nie miał ochoty na alkohol?

Jaki lek dla alkoholika, aby nie pił? Stosunkowo dużą skuteczność wykazuje wszywka alkoholowa Esperal (Disulfiram). To metoda terapii awersyjnej. Jej celem jest wywołanie wstrętu do alkoholu. Świadomość zagrożenia, które wynika z połączenia Esperalu z alkoholem, skutecznie zniechęca do sięgnięcia po napój procentowy. Osoba, która złamie zakaz picia, będzie musiała zmierzyć się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, tożsamych z zatruciem organizmu. Pojawią się one już po kilku minutach od spożycia alkoholu.

Co zrobić, aby alkoholik nie wrócił do picia?

Co zrobić, gdy alkoholik wraca do picia? Jak ustrzec się przed nawrotem choroby alkoholowej?

· Obserwacja (samoobserwacja) – wyłapywanie pojawiających się objawów nawrotu, zanim dojdzie do sięgnięcia po napoje procentowe.

· Należy unikać sytuacji, aby alkoholik był głodny, zły, samotny i zmęczony. Stany te sprzyjają nawrotowi choroby alkoholowej.

· Należy znaleźć sposób na odmawianie alkoholu, gdy ktoś go zaproponuje. Zawsze można posłużyć się wymówką, że np. przyjmuje się leki, gdy alkoholik nie chce przyznać się otwarcie, że zmaga się z chorobą alkoholową. Można również powiedzieć wprost, bez wdawania się w szczegóły: „dziękuję, w ogóle nie piję alkoholu”.

· Należy unikać miejsc, osób i sytuacji, które kojarzą się z piciem. Z mieszkania warto usunąć alkohol i kieliszki.