Alkoholizm to choroba, która niszczy zarówno samą osobę uzależnioną, jak i jej najbliższych. Uzależnienie od alkoholu powinno być leczone. Pomóc w tym może profesjonalna terapia, farmakoterapia, spotkania w grupach Anonimowych Alkoholików oraz wsparcie rodziny i przyjaciół. Choroba alkoholowa powolnie wyniszcza organizm, a nieleczona może prowadzić do śmierci. Powoduje negatywne skutki społeczne, socjalne oraz psychologiczne. Jak leczyć alkoholizm? Jak pomóc alkoholikowi? Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Jak zacząć się leczyć z alkoholizmu?

Jak leczyć chorobę alkoholową? Jak wyjść z nałogu alkoholowego? Alkoholizm wywołuje wiele negatywnych skutków, które odbijają się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym osoby uzależnionej. Niekorzystnie wpływa także na najbliższe otoczenie alkoholika – rodzinę i przyjaciół. Walka z nałogiem wymaga motywacji, poświęcenia oraz kompleksowego podejścia. Jak wygląda leczenie choroby alkoholowej? Całość procesu można zamknąć w sześciu krokach.

1. Krok pierwszy, czyli uświadomienie sobie problemu. Osoba uzależniona musi przyznać, że jest chora i potrzebuje pomocy. To alkoholik powinien chcieć zmienić swoje nawyki. Trzeźwość wymaga samozaparcia i motywacji. Problem alkoholowy może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, status społeczny, zawód czy miejsce zamieszkania. Najczęściej osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z tego, że wpadła w sidła nałogu, gdy utraci pracę, wpadnie w problemy finansowe czy też doprowadzi do rozpadu rodziny. Im wcześniej alkoholik zdecyduje się na leczenie, tym używka wywoła mniej skutków w jego organizmie oraz łatwiej będzie zwalczyć uzależnienie.

2. Krok drugi, czyli poszukanie pomocy. Alkoholizm to choroba jak każda inna. Dlatego też wymaga podjęcia leczenia. Naturalnym powinno być więc przyznanie się do nałogu oraz poproszenie o pomoc. Najczęściej to rodzina i znajomi motywują do rozpoczęcia profesjonalnej terapii.

3. Krok trzeci, czyli postawienie diagnozy przez specjalistę. Podstawowe leczenie choroby alkoholowej w naszym kraju jest bezpłatne. Diagnozę może wykonać także prywatna klinika leczenia alkoholizmu. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, aby określić jego kondycję psychiczną i fizyczną oraz fazę choroby alkoholowej. Istotne jest dotarcie do przyczyny problemu. Specjalista na podstawie uzyskanych informacji dobiera odpowiednią metodę leczenia.

4. Krok czwarty, czyli odstawienie napojów procentowych. Ważne jest także zerwanie kontaktów z osobami, z którymi dotychczas się piło. Należy też unikać miejsc i sytuacji, które kojarzą się z alkoholem. W niektórych przypadkach warto dodatkowo zdecydować się na detoks alkoholowy. Pomaga on złagodzić silne objawy zespołu abstynencyjnego oraz wspomaga oczyszczanie organizmu.

5. Krok piąty, czyli utrzymanie motywacji do walki z nałogiem. Alkoholik powinien być świadomy, jakie są negatywne skutki nadużywania napojów procentowych oraz jak może wyglądać życie w pełnej trzeźwości.

6. Krok szósty, czyli terapia alkoholowa. Profesjonalne leczenie alkoholizmu jest ułożone indywidualnie pod danego pacjenta. Jej zadaniem jest nauka asertywności oraz zdrowych nawyków. Pomaga radzić sobie z problemami bez sięgania po alkohol.

Kiedy leczyć alkoholizm?

Wielu alkoholików ma problem z przyznaniem się, że są uzależnieni od alkoholu. Dlatego też długo zwlekają z rozpoczęciem leczenia choroby alkoholowej. Jeżeli chcemy pomóc osobie uzależnionej, powinniśmy uświadomić jej objawy choroby. Najczęstsze symptomy alkoholizmu to:

· głód alkoholowy,

· brak kontroli nad piciem alkoholu,

· rosnąca tolerancja na działanie alkoholu, co skutkuje przyjmowaniem coraz większej ilości napojów procentowych,

· alkohol stał się najważniejszy, alkoholik szuka okazji do napicia się,

· zrezygnowanie z zainteresowań,

· zaniedbywanie relacji z rodziną i znajomymi, pracy oraz rozwoju osobistego,

· problemy z wywiązywaniem się z obowiązków,

· zaburzenia pamięci oraz tzw. urywanie się filmu,

· wahania nastroju,

· sięganie po alkohol, aby złagodzić skutki wcześniejszego picia,

· objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Jeżeli występują co najmniej trzy z powyższych objawów, najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą alkoholową. Wówczas konieczne jest zastosowanie profesjonalnego leczenia. Im wcześniej podjęta terapia, tym większe szanse na skuteczne pokonanie nałogu.

Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Jak leczyć alkoholizm? Jakie są metody leczenia choroby alkoholowej? Program walki z uzależnieniem od alkoholu przygotowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej stosowane sposoby leczenia alkoholizmu to m.in.:

· indywidualne spotkania z terapeutą (np. terapia behawioralno-poznawcza, racjonalno-emotywna),

· terapia grupowa,

· spotkania w grupach AA,

· treningi kontrolowania emocji, które doprowadzały do sięgnięcia po alkohol,

· techniki relaksacyjne,

· techniki interpersonalne z elementami psychodramy,

· medytacja,

· obserwacja własnych zachowań,

· warsztaty terapeutyczne,

· terapia pogłębiona,

· detoks alkoholowy, który pomoże złagodzić objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego – zwłaszcza w początkowej fazie walki z uzależnieniem,

· wszywka alkoholowa Esperal, której zadaniem jest wywołanie awersji do alkoholu.

Leczenie choroby alkoholowej ma na celu zmotywowanie alkoholika do walki z nałogiem oraz nauczenie dobrych zachowań abstynenckich. Najważniejsze jest uświadomienie pacjentowi, że alkoholizm to choroba, poznanie przyczyny choroby alkoholowej oraz nauka nawyków, które ułatwią wytrwanie w trzeźwości. Z psychologicznego punktu widzenia leczenie alkoholizmu polega na odbudowaniu systemu wartości oraz uzyskaniu zadowolenia w różnych strefach życia bez sięgania po napoje procentowe. Po zakończeniu terapii warto korzystać z krótkich turnusów motywacyjnych w ośrodkach terapii uzależnień.

Jakie jest lekarstwo na alkoholizm?

Czy jest lekarstwo na alkoholizm? Skoro to choroba jak każda inna, to czy istnieje lek, który pomaga ją zwalczyć? Nie ma tutaj złotego środka, preparatu, który będzie w pełni skuteczny. Istnieją jednak środki farmakologiczne, które wspomagają detoksykację organizmu, proces odstawiania alkoholu oraz pomagają w walce z głodem alkoholowym. Jakie lekarstwa wspomagają leczenie alkoholizmu?

· Disulfiram (Esperal) – jest to lek awersyjny, z którego wykonuje się wszywkę alkoholową. Po jego aplikacji obowiązuje całkowity zakaz picia. W przypadku jego złamania pacjent musi liczyć się z silnymi objawami zatrucia organizmu. Zadaniem tego preparatu jest wywołanie niechęci do alkoholu, obawy przed nieprzyjemnymi symptomami.

· Akamprozat – lek ten ma na celu zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu oraz utrzymanie abstynencji. Najczęściej stosowany jest u pacjentów po terapii, u których problemem są napady głodu alkoholowego.

· Naltrekson – lek pomaga zmniejszyć intensywność picia oraz wspiera walkę z głodem alkoholowym. Jego działanie polega na tym, że alkohol przestaje być traktowany przez organizm jako nagroda czy przyjemność.

· Nalmefen – środek ten ma na celu pomoc w łagodzeniu pokus i chęci sięgnięcia po alkohol (np. na rodzinnej imprezie). Lek ogranicza odczuwanie przyjemności ze spożywania napojów procentowych.

Jak leczyć alkoholizm? Tabletki mogą być pomocnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak o tym, że terapia powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta – przez specjalistę. Leczenie farmakologiczne najlepiej łączyć z terapią uzależnień oraz spotkaniami w grupie AA. Połączenie kilku metod daje większe szanse na wyjście z nałogu.

Gdzie leczyć alkoholizm?

Gdzie się zwrócić, gdy ma się problem z alkoholem? Gdzie na leczenie alkoholizmu? W naszym kraju leczenie choroby alkoholowej jest bezpłatne, również dla osób bez ubezpieczenia NFZ. Pacjenci mogą skorzystać z pomocy:

· poradni i przychodni prowadzących terapie w trybie ambulatoryjnym,

· dziennych i całodobowych placówek leczenia uzależnień (szpitale, państwowy lub prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu),

· oddziałów leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych,

· prywatnej kliniki leczenia alkoholizmu,

· a także organizacji i grup wsparcia dla osób uzależnionych (np. punkty konsultacyjne, telefony zaufania, kluby i stowarzyszenia abstynenckie, wspólnota Anonimowych Alkoholików).

Poszczególne podmioty prowadzą leczenie, które różni się między sobą m.in. rodzajem, intensywnością oraz częstotliwością. Miejsce terapii powinno być dopasowane do stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego sytuacji.

Jak wygląda leczenie odwykowe?

Odwyk najczęściej definiowany jest jako zaprzestanie picia. Może to być detoks alkoholowy po ciągu picia, a następnie abstynencja. To także utrzymanie trzeźwości, gdy pacjent poddał się leczeniu uzależnień z wykorzystaniem psychoterapii.

Całodobowe leczenie odwykowe oferują ośrodki terapii uzależnień. Wówczas pacjent otrzymuje kompleksową pomoc – psychoterapię, pełną opiekę lekarską i psychologiczną oraz atmosferę wspomagającą walkę z nałogiem. Odwyk w takim wydaniu zawiera takie elementy jak: treningi relaksacyjne, ćwiczenia zachowań abstynenckich oraz rozmowy z trzeźwymi alkoholikami, poznanie ich historii.

Celem terapii odwykowej jest pokazanie, jak może wyglądać życie bez alkoholu. Pomaga to znaleźć motywację, nauczyć samokontroli oraz znaleźć nowe zainteresowania, które pochłoną wolny czas. Terapia odwykowa jest skuteczna dzięki kompleksowemu podejściu do problemu choroby alkoholowej.

Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu?

Osoba, która zdecyduje się na całodobowy odwyk stacjonarny, musi liczyć się z wyłączeniem z codziennego życia na okres ok. 4-12 tygodni. Placówki z reguły wydają zwolnienie L4, aby w ten sposób usprawiedliwić nieobecność w pracy. Pacjent otrzymuje tu kompleksowe, intensywne wsparcie. Przymusowe leczenie alkoholizmu może trwać od 3 miesięcy do 2 lat – kwestię tę regulują przepisy prawa.

W przypadku terapii ambulatoryjnej w miejscu zamieszkania osoba biorąca w niej udział może normalnie wykonywać swoje codzienne zajęcia, chodzić do pracy i uczestniczyć w życiu rodzinnym. Spotkania z reguły odbywają się popołudniami lub wieczorami. Program leczenia alkoholizmu w trybie ambulatoryjnym obejmuje regularne spotkania przez 6-12 miesięcy (4-10 razy w miesiącu po 1-2 godziny).

Ile trwa detoks alkoholowy? Czas ten zależy od indywidualnej sytuacji osoby uzależnionej oraz innych czynników zewnętrznych. Usunięcie alkoholu z krwi może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Pełne odtruwanie organizmu nastąpić może nawet po 30 dniach.

Alkoholizm to choroba, której nie da się w pełni wyleczyć. Osoby uzależnione w okresie abstynencji nazywane są „trzeźwymi alkoholikami”. Alkoholikiem pozostaje się do końca życia. To od pacjenta zależy, czy powróci do dawnych nawyków, czy zdecyduje się na życie w trzeźwości.

Jak samemu leczyć alkoholizm w domu?

Jak leczyć alkoholizm samemu? Skuteczność terapii uzależniona jest od samego pacjenta, dlatego ważne jest nie tylko uczęszczania na terapię i wspomaganie się środkami farmakologicznymi, ale również samodzielna praca nad sobą. Za najważniejszy etap walki z nałogiem uważa się uzmysłowienie sobie problemu. Rzadko jednak komu udaje się samemu zaprzestać picia z dnia na dzień i wyjść z choroby alkoholowej. Zazwyczaj jest to złożona współpraca z lekarzem, terapeutą i psychologiem.

Leczenie alkoholizmu można wesprzeć sposobami domowymi. Zaleca się zastąpienie spotkań towarzyskim wspólnymi aktywnościami ze znajomymi, wprowadzenie zrównoważonej diety, ograniczenie kofeiny i cukru oraz rezygnacja z nikotyny. Sport oraz hobby to doskonałe wsparcie leczenia alkoholizmu w domu.

Jak pomóc alkoholikowi?

Nie zawsze łatwo jest pomóc osobie uzależnionej. Wielu alkoholików nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Jak namówić alkoholika na leczenie? Chęć walki z nałogiem powinna wynikać z woli osoby uzależnionej. Chorego należy w pierwszej kolejności uświadomić, jakie konsekwencje płyną z jego zachowania – zarówno dotyczące jego samego, jak i jego najbliższych. Nie wolno ukrywać nałogu alkoholika przed znajomymi, dalszą rodziną, sąsiadami czy współpracownikami. Powinien on skonfrontować się z rzeczywistością, aby zdać sobie sprawę z istnienia problemu.

Jak leczyć alkoholika bez jego zgody?

Czy można kogoś zmusić do leczenia alkoholizmu? Co zrobić, gdy choroba alkoholowa niszczy życie rodziny? Z zasady terapia alkoholowa w Polsce jest dobrowolna. Są jednak pewne sytuacje, gdy osoby z otoczenia alkoholika mogą wnioskować o jego przymusowe leczenie, nawet w przypadku sprzeciwu chorego. Decyzję o konieczności odbycia przymusowego odwyku wydaje sąd rejonowy. Sprawę do sądu kieruje natomiast Gminna Komisja ds. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych lub prokurator.

Bliscy alkoholika, którzy chcą skierować go na terapię choroby alkoholowej, mogą wnioskować o to w gminie. Przymusowe leczenie możliwe jest w określonych przypadkach, m.in.:

· następuje rozkład życia rodzinnego,

· dochodzi do demoralizacji małoletnich,

· alkoholik stale zakłóca spokój publiczny.

Do takiego wniosku można dołączyć dowody, które potwierdzą zaistniałe sytuacje (np. protokoły interwencji policji, rachunki z izby wytrzeźwień, zeznania świadków).