Regularne spożywanie napojów procentowym może prowadzić do rozwoju poważnej choroby – alkoholizmu. Osoba uzależniona coraz częściej sięga po alkohol, szukając w nim odstresowania, relaksu oraz oczyszczenia umysłu. Problem alkoholowy negatywnie wpływa na każdą strefę życia – zawodową, rodzinną, społeczną i ekonomiczną. Czy alkoholizm można wyleczyć samemu? Jak walczyć z nałogiem? Co zrobić, gdy domowe sposoby zawodzą?

Kiedy alkoholizm staje się problemem?

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zostały określone charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu. Są to:

1. głód alkoholowy, czyli silne poczucie przymusu spożywania alkoholu,

2. problemy z kontrolowaniem zachowań związanych z piciem (np. nieskuteczne wysiłki ograniczenia picia, trudności w unikaniu picia, trudności w zakończeniu picia),

3. zwiększona tolerancja alkoholu (picie coraz większych ilości napojów procentowych),

4. zaniedbywanie zainteresowań i pasji, coraz więcej czasu przeznaczone na picie alkoholu (staje się on najważniejszy dla osoby uzależnionej),

5. uporczywe picie alkoholu pomimo świadomości jego szkodliwego wpływu (np. wystąpienie uszkodzenia narządów, pojawiające się stany depresyjne i lękowe),

6. fizyczne objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego, które pojawiają się w przypadku prób ograniczenia lub przerwania ciągu alkoholowego (np. drżenie mięśni, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia snu, nadmierna potliwość, niepokój, drażliwość, stany lękowe, omamy wzrokowe), a także przyjmowanie innych substancji psychoaktywnych, aby złagodzić powyższe objawy.

Choroba alkoholowa występuje wówczas, gdy w ciągu ostatniego roku picia pojawiły się co najmniej trzy z sześciu powyższych symptomów. Taką „wstępną diagnozę” musi jednak potwierdzić specjalista. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie osoby pijące alkohol wpadną w sidła uzależnienia. Nałóg zawsze jest jednak poprzedzony okresem picia szkodliwego.

O tym, że dana osoba wpadła w alkoholizm, świadczy także:

· utrata kontroli nad swoim życiem, codziennością i obowiązkami,

· utrata rodziny i znajomych (wykluczenie społeczne),

· straty ekonomiczne (pieniędzy, majątku, domu itp.),

· problemy zdrowotne, w tym wyczerpanie fizyczne, zaniedbywanie higieny, luki w pamięci czy niewydolność narządowa,

· problemy z prawem (np. popełnianie przestępstw pod wpływem alkoholu lub w celu zdobycia środków na alkohol),

· zmiana osobowości i problemy psychiczne (np. halucynacje, podejrzliwość, agresja).

Czy istnieje test na alkoholizm?

Codzienność alkoholika to stałe ukrywanie się, okłamywanie otoczenia, oszukiwanie zarówno innych, jak i samego siebie. Trudno jest jednoznacznie wskazać, kiedy zaczyna się alkoholizm. Dlatego też opracowano test, który ma pomóc w określeniu, czy choroba alkoholowa występuje oraz w jakiej jest fazie. Najważniejsze jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile spośród wyżej opisanych objawów pojawiło się u osoby podejrzewanej o uzależnienie.

Warto jednak odpowiedzieć sobie również na inne pytania, w tym m.in.:

· Jak często sięgasz po napoje zawierające alkohol?

· Ile alkoholu spożywasz w ciągu jednego dnia?

· Jak często pojawiają się u Ciebie wyrzuty sumienia lub poczucie winy po wypiciu alkoholu?

· Jak często nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, co wydarzyło się poprzedniego wieczoru po wypiciu alkoholu?

· Jak często stwierdzasz, że nie jesteś w stanie zaprzestać picia po jego rozpoczęciu?

· Czy krewni, znajomi lub lekarz sugerują Ci ograniczenie picia alkoholu?

· Czy na skutek Twojego picia ucierpiał ktoś z Twoich bliskich?

· Jak często po wypiciu alkoholu dopuszczasz się niewłaściwego zachowania, które narusza normy i zwyczaje przyjęte w Twoim środowisku?

Jak przestać pić wódkę?

Jak leczyć alkoholizm w domu?

Czy da się samemu wyjść z uzależnienia? To pytanie zadają sobie osoby, które zaczęły zdawać sobie sprawę z problemu, jednak nie do końca są przekonane do podjęcia profesjonalnej terapii. Prawda jest jednak taka, że samodzielna walka z nałogiem nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Powszechnie uważa się, że w warunkach domowych można jedynie wspomóc inne, profesjonalne działania. W jaki sposób leczyć alkoholizm w domu?

· nie kupować alkoholu do domu,

· nie doprowadzać do okazji, podczas których spożywany jest alkohol,

· unikać spotkań z osobami, które piją oraz w miejscach, które kojarzą się z piciem (z łatwą dostępnością alkoholu),

· znaleźć nowe zainteresowania, hobby, poszukać zajęcia, aby jak najlepiej spożytkować wolny czas i nie myśleć o piciu alkoholu,

· zacząć uprawiać sport, aktywność fizyczna jest dobrym wspomagaczem w walce z nałogiem,

· zadbać o dietę – ograniczyć cukier, kofeinę oraz nikotynę,

· szczerze rozmawiać z osobą uzależnioną, gdy jest trzeźwa i obiektywnie wskazywać jej na skutki nadmiernego spożywania alkoholu,

· zainteresować się działalnością lokalnych grup wsparcia, np. spotkania AA (Anonimowych Alkoholików).

Alkoholizm to choroba i tak też jest sklasyfikowana. Dlatego też w wielu przypadkach domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Jedynym wyjściem z sytuacji może być poszukanie profesjonalnej pomocy – w wyspecjalizowanej klinice leczenia uzależnień. Specjaliści doskonale znają mechanizmy działania choroby alkoholowej oraz wiedzą, jak skutecznie z nią walczyć.

Sam detoks alkoholowy powinien być wykonany pod okiem profesjonalistów. Ma to związek z tym, że podczas niego mogą pojawić się silne objawy zespołu abstynencyjnego. W niektórych sytuacjach może to być stan groźny dla zdrowia osoby chorej. Warto jednak wiedzieć, że alkoholik, który zauważył swój problem i postanowił z nim walczyć – nawet samodzielnie w domu – już w pewnym stopniu osiągnął mały sukces, robiąc pierwszy, ważny krok w kierunku trzeźwości. Terapia pod okiem specjalistów pomoże zyskać dodatkową motywację, której osoba uzależniona może nie mieć, gdy polega sama na sobie. Regularna, zaplanowana terapia pomaga dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć, skąd pojawił się pociąg do alkoholu.

Podczas leczenia alkoholizmu w domu łatwo jest się złamać i sięgnąć po alkohol. Zwłaszcza w przypadku, gdy osoba była uzależniona od długiego czasu. Alkoholicy w zaawansowanym stadium choroby powinni skorzystać z wyspecjalizowanej terapii, która pozwoli im stanąć na nogi i wyjść z nałogu.

Jak postępować z alkoholikiem w domu?

Jak postępować z uzależnionym od alkoholu? Jak traktować alkoholika? Jeżeli w naszym najbliższym otoczeniu ktoś zaczyna nadużywać napojów procentowych, powinniśmy reagować. Istnieją pewne uniwersalne zasady, które pomagają podczas rozmów z osobą uzależnioną od alkoholu. Jak pomóc alkoholikowi?

· Warto nakłaniać go do poddania się specjalistycznej terapii pod okiem profesjonalistów.

· Nie wolno pić przy alkoholiku napojów procentowych, ponieważ możemy zachęcić go tym do sięgnięcia po alkohol.

· Należy wspierać trzeźwego alkoholika, doceniać, że trwa w abstynencji. Przekonywać go, jak destrukcyjny wpływ miał nałóg na życie rodzinne, zawodowe, społeczne i finansowe. Opowiadać mu o tym, co robił pod wpływem napojów procentowych (osobie uzależnionej często „urywa się film”, przez co nie pamięta wielu sytuacji, do których doszło).

· Jeżeli alkoholik zaczyna pić, nie wolno chronić go przed konsekwencjami jego postępowania.

· Nie powinno się ufać obietnicom osoby pod wpływem alkoholu.

· Warto chronić alkoholika przed miejscami, osobami i sytuacjami, które kojarzą mu się ze spożywaniem alkoholu.

· Wspólnie spędzanie czas – najlepiej aktywnie, na zajęciach, które zaprzątają umysł i nie pozwalają myśleć o alkoholu.

· Jeżeli u osoby uzależnionej pojawi się głód alkoholowy, możemy skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Terapeuta podpowie, co robić, aby wspomóc alkoholika w walce z nałogiem.

Czy można zrobić sobie domowy odwyk alkoholowy?

Już wiesz, jak leczyć alkoholizm w domu oraz jak pomóc alkoholikowi w walce z uzależnieniem. Osobnym pytaniem pozostaje, czy można zrobić sobie odwyk alkoholowy w domu? Z uzależnieniem od alkoholu zmagają się osoby w różnym wieku, mężczyźni, kobiety, z różnych środowisk, bez względu na status materialny. W niektórych sytuacjach nawet najbliższa rodzina może zbyt późno zorientować się, że ich bliski uzależnił się od alkoholu.

Domowy odwyk alkoholowy polega na usunięciu z przestrzeni wszystkich przedmiotów kojarzonych z nałogiem (np. butelek, kieliszków). Istotnym elementem jest też troska o nawadnianie organizmu, zwłaszcza gdy pojawi się głód alkoholowy. Odwyk w domu powinien uwzględniać także zajęcie wolnego czasu, aby myśli krążyły wokół czegoś innego niż picie.

Warto jednak zdecydować się na profesjonalny odwyk alkoholowy, gdy problem picia jest zaawansowany. To zwiększa szanse na skuteczne i szybsze wyjście z nałogu.

Co robić, gdy leczenie alkoholizmu w domu nie działa?

Co zrobić, gdy samodzielne leczenie alkoholizmu nie przynosi rezultatów? Wyjście samemu z nałogu naprawdę może być trudne. Szczególnie, gdy alkoholikowi brakuje motywacji do zachowania trzeźwości. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skierowanie chorego na terapię uzależnień. W profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień pomoc mogą uzyskać zarówno osoby chore, jak i ich rodziny. Leczenie alkoholizmu z pomocą profesjonalistów wykazuje wyższą skuteczność w porównaniu do samodzielnej walki z nałogiem.

Jak leczyć alkoholika lekami?

Pomocne w leczeniu alkoholizmu mogą okazać się leki. Terapia farmakologiczna wykazuje wysoką skuteczność zwłaszcza w połączeniu z innymi technikami walki z nałogiem (np. psychoterapia indywidualna i grupowa, spotkania Anonimowych Alkoholików).

Czy są tabletki na alkoholizm? W leczeniu uzależnienia od alkoholu wykorzystuje się kilka preparatów. Najpopularniejsze to:

· Wszywka alkoholowa Esperal (Disufiram) – lek awersyjny, którego zadaniem jest zniechęcenie do spożywania alkoholu. Po wykonaniu wszywki obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów procentowych. W przypadku jego złamania pojawiają się nieprzyjemne, niebezpieczne dla zdrowia symptomy zatrucia. Sama świadomość ich wystąpienia ma zniechęcić do sięgnięcia po używkę.

· Anticol (Disufiram) – tabletki do stosowania doustnego. W tym przypadku to pacjent kontroluje przyjmowanie leku, przez co terapia może niekoniecznie być skuteczna. Preparat ten rekomenduje się w celu utrzymania czasowej abstynencji oraz zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu. Jeżeli pacjent po zażyciu Anticolu napije się alkoholu, musi liczyć się z szeregiem negatywnych skutków, podobnych do tych występujących przy zatruciu alkoholowym.

· Naltrekson (Naltrexone) – ten lek doustny pomaga w wydłużeniu okresu abstynencji oraz ograniczeniu ilości spożywanych napojów procentowych. Zaleca się je w przypadku osób, które uczęszczają na terapię – jako forma wsparcia.

· Nalmefen – lek do stosowania doustnego, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie głodu alkoholowego. Preparat ma na celu ograniczenie ilości spożywanego alkoholu.

Do jakiego lekarza udać się z alkoholikiem?

Gdzie się zgłosić z problemem alkoholowym, jeżeli domowe sposoby zawodzą? Jak nazywa się lekarz od uzależnień? Formalnie chorobę może rozpoznać lekarz. Ze względu na to, że uzależnienie klasyfikuje się jako zaburzenie psychiczne, zazwyczaj jest to lekarz psychiatra lub specjalista terapii uzależnień. W diagnozowaniu udział mogą brać psychologowie. Najlepiej przygotowane są do tego osoby zatrudnione w wyspecjalizowanych placówkach leczenia uzależnień. Odpowiednie postawienie diagnozy oraz poznanie źródła problemu jest podstawą do przedstawienia pacjentowi sposobu walki z nałogiem.

Dlaczego osoby uzależnione nie szukają pomocy?

Uzależniony organizm przyzwyczajony jest do alkoholu. Jego odstawienie powoduje objawy somatyczne i psychiczne, z którymi trudno jest sobie poradzić. Często to właśnie chęć pozbycia się tym symptomów popycha alkoholików do picia. Gdy są nietrzeźwi, zapominają o negatywnych aspektach choroby alkoholowej.

Osoby uzależnione, które zdają sobie sprawę z problem, nie zawsze chcą udać się na terapię. Powodów takiego stanu jest wiele:

· obawa przed krytyką ze strony społeczeństwa,

· strach przed zepchnięciem na „margines społeczny”,

· obawa przed tym, że znajomi lub współpracownicy dowiedzą się o terapii,

· strach przed samą terapią, brak wiedzy na temat sposobów leczenia uzależnienia od alkoholu,

· obawa przed ocenianiem przez terapeutę,

· brak wiary w to, że terapia przyniesie efekty,

· obawa przed wystąpieniem objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego,

· strach przed całkowitą abstynencją (niektóre osoby uzależnione nie potrafią sobie wyobrazić życia w trzeźwości),

· przekonanie, że lepiej radzić sobie samemu.

Jak nie wrócić do nałogu?

Jak walczyć z głodem alkoholowym? Jak zapobiec nawrotom nałogu? Nawet jeżeli alkoholik skutecznie przejdzie terapię i przestanie pić, zawsze istnieje pewne ryzyko nawrotu choroby. Najczęściej powodami powrotu do dawnego życia są:

· niskie poczucie własnej wartości,

· chęć ucieczki od problemów, nieumiejętność radzenia sobie z codziennością,

· brak motywacji i celu w życiu,

· strach przed życiem w trzeźwości,

· nierozwiązana przyczyna choroby alkoholowej, która może tkwić w przeszłości lub codziennym życiu osoby uzależnionej (np. przy depresji część ludzi może pić, aby zapomnieć o smutkach).

Co zrobić, aby nie wrócić do nałogu?

· Warto uczęszczać na terapię oraz spotkania AA. Zachowanie ciągłości terapeutycznej znacznie minimalizuje ryzyko powrotu do nałogu.

· Należy znaleźć sobie cel w życiu, dążyć do niego, rozwijać umiejętności oraz zainteresowania.

· Cieszyć się trzeźwym życiem, czerpać z niego satysfakcję, spełniać marzenia.

· Przyznać się przed samym sobą do błędu, przeanalizować go i wyciągnąć wnioski.