Wszywka alkoholowa budzi w niektórych osobach pewne wątpliwości. Jest to głównie związane z tym, że nie wszyscy są świadomi sposobu, w jaki działa. Tak naprawdę jest to rozwiązanie, które może skutecznie zniechęcić do trwania w nałogu i zapewnić długotrwałą abstynencję. Esperal, którego substancją czynną jest disulfiram, jest w pełni bezpieczny i legalny. Został dopuszczony do obrotu farmaceutycznego w Polsce i wielu innych krajach.

Czy wszywki alkoholowe są legalne?

Wokół wszywki alkoholowej narosło wiele mitów. Ma to związek głównie z okresem, w którym produkcja leku została czasowo wstrzymana. Taka decyzja była podyktowana tym, że producent musiał dostosować rejestr Esperalu do wymogów unijnych. Przerwa ta sprawiła, że niektórzy obawiali się, że disulfiram został całkowicie wycofany z obrotu farmaceutycznego i nigdy już nie powróci. W tym czasie pojawiły się także opowieści o nielegalnym Esperalu zza wschodniej granicy. Decydując się na zabieg w profesjonalnym gabinecie lekarskim, pacjent zyskuje pewność zastosowania wyłącznie wysokiej jakości, legalnego preparatu.

W Polsce wszywka alkoholowa jest lekiem dopuszczonym do obrotu farmaceutycznego. Producentem środka jest Polfa WZF. Sam preparat ma dość długą historię, która sięga początku XX wieku. Badania nad działaniem disulfiramu prowadził wówczas dr Erik Jacobsen z Danii.

Czym grozi przepicie wszywki?

Co się stanie, jak wypije alkohol po wszywce? Być może kwestia bezpieczeństwa stosowania leku ma związek z tym, że niektórzy utożsamiają samo zaszycie się z szeregiem negatywnych skutków. Tymczasem objawy niepożądane pojawiają się dopiero w sytuacji, gdy osoba zaszyta napije się alkoholu. Jeszcze przed zabiegiem pacjent informowany jest, że w przypadku złamania zakazu abstynencji, musi liczyć się z wystąpieniem symptomów zatrucia organizmu. Osoba zaszyta nie może spożywać napojów procentowych, dań z dodatkiem alkoholu oraz stosować kosmetyków na jego bazie.

Czy wszywkę alkoholową można przepić? Osoba, która zdecyduje się na taką próbę, powinna liczyć się z wystąpieniem szeregu niepożądanych objawów, takich jak m.in.:

· ból i zawroty głowy,

· nudności i wymioty,

· kołatanie serca,

· zaczerwienienie twarzy,

· omdlenia,

· arytmia serca,

· drgawki,

· ostra niewydolność oddechowa,

· zawał,

· marskość wątroby,

· ostre zapalenie trzustki.

W rzadkich przypadkach próba przepicia wszywki alkoholowej może skończyć się zgonem. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy pacjent boryka się z chorobami współistniejącymi. Mogą one spotęgować reakcję disulfiramową.

Czego nie wolno po wszywce?

Jeszcze przed wykonaniem zabiegu wszywki alkoholowej lekarz informuje pacjenta, czego nie wolno mu po wszywce alkoholowej. Jedną z podstawowych zasad jest konieczność zachowania pełnej abstynencji. Z tego też względu osoby, które poddały się zabiegowi zaszycia, nie mogą pić trunków alkoholowych, m.in. piwa, wódki, wina, whisky, a także drinków (nawet tych z niewielką zawartością alkoholu). Nawet najmniejsza porcja alkoholu etylowego może wywołać wiele niepożądanych działań. Z diety osoby zaszytej należy wykluczyć również: słodycze z zawartością alkoholu, ocet i przetwory z jego użyciem, potrawy z dodatkiem alkoholu oraz piwo bezalkoholowe (aby nie kontynuować tzw. uzależnienia psychicznego).

Ponadto pacjent, który zdecyduje się na wszywkę alkoholową Esperal, nie powinien używać: płynów do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu, kremów i maści rozgrzewających, płynów po goleniu z zawartością alkoholu, płynów antybakteryjnych, perfum bezpośrednio na skórę, syropów przeciwkaszlowych oraz innych leków na bazie alkoholu.

Czy Esperal może zabić?

Esperal połączony z alkoholem może działać w różny sposób. U niektórych osób skończy się na objawach zatrucia alkoholowego, u innych natomiast mogą wystąpić zdecydowanie groźniejsze konsekwencje. Próba przepicia wszywki alkoholowej to nieodpowiedzialność. Nie polecamy tego sprawdzać na własnej skórze, ponieważ w nielicznych sytuacjach takie działanie może grozić poważnymi skutkami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Najbardziej zagrożeni są pacjenci, u których zdiagnozowano choroby współistniejące.

Disulfiram to substancja czynna, która sama w sobie jest neutralna dla organizmu. Groźne dla zdrowia i życia jest połączenie jej z alkoholem. Pacjenci, którzy podjęli próbę przepicia wszywki, często zgłaszali, że towarzyszyło im wówczas przejmujące uczucie strachu przed śmiercią.

Jak załatwić sobie wszywkę?

Wszywka alkoholowa to coraz częściej stosowany sposób walki z chorobą alkoholową. Jest on zaliczany do metod awersyjnych. Esperal sam w sobie nie leczy nałogu, jego zadaniem jest zniechęcenie do spożywania napojów procentowych. Wizja wystąpienia negatywnych skutków ubocznych ma obrzydzić pacjentowi alkohol. Jeżeli nie występują żadne przeciwwskazania, niemal każdy może zdecydować się na wszywkę alkoholową. Taka decyzja powinna jednak być w pełni świadoma i przemyślana. Bliscy mogą motywować do zmian, jednak nie powinni namawiać, wywierać presji czy szantażować. Walka z chorobą alkoholową wymaga ogromnej motywacji oraz silnej woli.

Aby wykonać wszywkę alkoholową, należy skontaktować się z gabinetem, w którym wykonują tego typu zabiegi. Implantacja powinna odbywać się pod okiem profesjonalistów, którzy służą pacjentom radą i pomocą w każdej sytuacji. Warto wybrać placówkę, która może pochwalić się pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych pacjentów. Gabinet powinien zapewnić osobom poddającym się zabiegowi komfortowe, bezpieczne i dyskretne warunki. Przed wykonaniem wszywki konieczne jest zachowanie 12-24 godzin abstynencji – zgodnie z zaleceniami lekarza wykonującego zabieg.

Ile kosztuje usunięcie wszywki alkoholowej?

Wszycie Esperalu w nielicznych przypadkach może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Zdarza się, że w miejscu implantacji pojawi się obrzęk lub wyciek płynu surowiczego. Ma to związek z tym, że tabletki są ciałem obcym dla organizmu. W nielicznych przypadkach wystąpić może świąd czy wysypka. W takich sytuacjach lekarz nie musi decydować się na natychmiastowe usunięcie Esperalu. Pomóc może podanie odpowiednich leków. Jeżeli jednak nie będzie oczekiwanej poprawy, usunięcie leku z ciała jest jak najbardziej możliwe. Koszt takiego zabiegu nie jest wyższy aniżeli sama aplikacja leku.

Nie wolno samodzielnie usuwać tabletek. Ich implantacja jest dość głęboka (podpowięziowa), nawet na głębokość kilku centymetrów. Taka próba może skończyć się tragicznie i z pewnością nie obejdzie się bez pomocy lekarskiej.

Gdzie można się zaszyć, żeby nie pić?

Przed wykonaniem wszywki alkoholowej konieczna jest konsultacja z lekarzem. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań oraz przeanalizowanie potrzeb, oczekiwań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeszcze przed implantacją Esperalu należy podpisać świadomą zgodę wraz z informacją o tym, czym grozi złamanie zakazu abstynencji. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Wszywka alkoholowa powinna być wykonana jedynie w profesjonalnych gabinetach, które zagwarantują sterylne warunki oraz wsparcie wykwalifikowanej kadry – lekarza i pielęgniarki. Taki krok zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań pozabiegowych. Tabletka jako ciało obce może zostać odrzucona przez organizm. W takim przypadku niezbędna może okazać się ponowna wizyta u lekarza, który wykonywał implantację.

Wybrana placówka powinna zapewnić indywidualne podejście do pacjenta, komfortowe warunki oraz pełną dyskrecję. Osoby, które zmagają się z problemem alkoholowym, najczęściej nie chcą, aby ktokolwiek z ich dalszego otoczenia (np. koledzy z pracy) dowiedział się o ich chorobie. Dodatkowym plusem dla gabinetu jest to, że poza wykonaniem wszywki alkoholowej, oferuje swoim pacjentom także detoks alkoholowy. Czasami jest on wręcz niezbędny przed zabiegiem, aby w pełni oczyścić organizm z nagromadzonych po ciągach alkoholowych toksyn. Warunkiem koniecznym wykonania zabiegu jest stan trzeźwości – Esperalu nie wolno aplikować osobom pod wpływem alkoholu.

Czy po wszywce można prowadzić samochód?

Wszywka alkoholowa to rozwiązanie, które pozwala na prowadzenie normalnego życia. Esperal a auto – disulfiram w żaden sposób nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługę maszyn. Zaleca się jedynie, aby nie prowadzić samochodu bezpośrednio po zabiegu. Ma to jednak związek z działaniem środka znieczulającego i ewentualnymi skutkami ubocznymi po jego zastosowaniu.

Czy po wszywce można pić piwo bezalkoholowe?

W sklepach coraz częściej można spotkać napoje bezalkoholowe: piwo, wino czy drinki. Osoby, które zdecydowały się na wykonanie wszywki alkoholowej, nie powinny jednak spożywać tego typu napojów. Smak bezalkoholowego wina czy piwa jest bardzo zbliżony do tego alkoholowego. Sięganie po tego typu produkty pogłębia tzw. uzależnienie psychiczne. Utrudnia to wyjście z alkoholizmu, a także prowadzi do utrwalania niewłaściwych nawyków. Zachowana zostaje rutyna picia alkoholu. W związku z tym po zakończeniu terapii pacjent często ma problem z zachowaniem abstynencji i powraca do zgubnego nałogu.

Czy zaszycie się pomaga?

Nałóg stopniowo niszczy życie – prywatne, uczuciowe, zawodowe. Może zabrać wszystko – rodzinę, karierę, pieniądze. Walka o trzeźwość nie należy do najłatwiejszych. Nie zawsze wystarczy silna wola. Chociaż nie da się ukryć, że Esperal pełni funkcję motywatora, który zmniejsza prawdopodobieństwo sięgnięcia po alkohol. W większości przypadków wszywka alkoholowa jest w stanie zapewnić długotrwałą abstynencję. Stosowana jest zarówno jako jedyna forma leczenia, jak i jako wsparcie innych metod – terapii indywidualnej, grupowej lub spotkań Anonimowych Alkoholików. Połączenie kilku sposobów walki z uzależnieniem daje większe prawdopodobieństwo pożegnania się z nałogiem. Warto także doceniać wsparcie rodziny i przyjaciół, ponieważ to dodatkowo motywuje do życia w trzeźwości. Zaszycie się jak najbardziej pomaga, o ile dokonuje się tego świadomie i konsekwentnie przestrzega zaleceń lekarza.