Alkoholizm to okropna choroba, która degraduje życie rodzinne, społeczne, finansowe i zawodowe. Osoby, które zaczynają być świadome swoich problemów z alkoholem, coraz częściej szukają pomocy. Czasami samodzielnie dochodzą do wniosku, że życie w trzeźwości byłoby lepsze, innymi razy to ktoś z najbliższego otoczenia uświadamia ich o tym, że powinni zacząć walczyć o siebie. Co zrobić, aby przestać pić alkohol? Jak żyć bez piwa lub innego alkoholu?

Jak odstawić alkohol – domowe sposoby

Osoby, które zorientują się, że nałóg zaczyna przejmować kontrolę nad ich życiem, najczęściej początkowo podejmują działania na własną rękę. Domowe sposoby wychodzenia z alkoholizmu mogą być skuteczne, jednak nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat. Powinny być traktowane przede wszystkim jako pomoc w walce z uzależnieniem, a nie główna metoda leczenia.

Oto domowe sposoby na alkoholizm, które mogą pomóc:

· unikanie osób, które kojarzą nam się z piciem, z którymi często spożywaliśmy alkohol i które nie rozumieją naszej decyzji o zaprzestaniu picia,

· unikanie miejsc i sytuacji, które kojarzą się z piciem,

· wyrzucenie butelek z alkoholem z mieszkania,

· znalezienie ciekawego zajęcia, które będzie pochłaniało nasz wolny czas,

· odkrycie na nowo swoich zapomnianych pasji, tego, co kiedyś dawało satysfakcję,

· uprawianie aktywności fizycznej, która rozładowuje negatywne emocje,

· stawianie sobie celów i dążenie do ich osiągnięcia,

· planowanie dnia krok po kroku i przestrzeganie tego planu,

· medytacja,

· rozmowy z osobami bliskimi, mówienie wprost o swoich emocjach i uczuciach, informowanie o słabszych momentach czy nawrotach choroby,

· udzielanie się na forach dla alkoholików,

· uczęszczanie na spotkania AA (Anonimowych Alkoholików),

· stosowanie niektórych ziół (zioła na alkoholizm to m.in. kopytnik, kozłek lekarski, kudzu, męczennica cielista).

Warto pamiętać o tym, że coś takiego jak gen alkoholizmu nie istnieje. Sposobem na poradzenie sobie z problemem alkoholowym jest uporanie się z przyczynami, które doprowadziły nas do picia. Domowe sposoby same w sobie mogą nie okazać się na tyle skuteczne, by zarzucić nałóg. Warto skorzystać z pomocy psychologicznej lub farmakologicznej.

Jak wyjść z alkoholizmu – 12 kroków

Istnieje coś takiego jak terapia 12 kroków AA. Jest to program tzw. dwunastu kroków, który powstał z myślą o trzeźwiących alkoholikach już w 1940 roku. Opiera się on na odzyskaniu równowagi wewnętrznej dzięki wierze w siłę wyższą oraz przewodnictwo duchowe. Kroki określone w programie muszą być wykonywane jeden po drugim. Osoba, która zdecydowała się podjąć walkę z uzależnieniem, jest pod opieką tzw. sponsora. Jest on bardziej doświadczony, dłużej trzeźwy i ma pomóc „nowicjuszowi” w przejściu 12 kroków.

12 kroków, żeby nie pić alkoholu:

1. Uznanie bezsilności wobec nałogu. Zaakceptowaniu faktu, że jest się chorym i potrzebującym pomocy.

2. Szukanie równowagi wewnętrznej i zdrowego rozsądku.

3. Praca nad odpuszczenie lęków i rezygnacją z przymusu kontrolowania rzeczywistości.

4. Praca nad charakterem, walka z impulsywnością i porywczością.

5. Otwarcie się na drugą osobę, opowiedzenie jej o swoich wadach.

6. Nauka postrzegania własnych wad i akceptacji samego siebie.

7. Szukanie pomocy w sile wyższej, prosząc Boga o pomoc w walce z własnymi słabościami.

8. Przygotowywanie się do zmierzenia się z przeszłością, która była źródłem krzywd dla wielu innych ludzi.

9. Próba zadośćuczynienia osobom, które zostały skrzywdzone przez alkoholika.

10. Codzienne przyglądanie się swoim poczynaniom, aby nie krzywdzić innych.

11. Skupienie się na rozwoju duchowym.

12. Gotowość do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi osobami uzależnionymi.

Kolejność powyższych kroków nie jest przypadkowa, jeden krok wynika z drugiego i jest związany z poprzednim. Pytania wykorzystywane w programie zostały stworzone przez osoby uzależnione, które postanowiły walczyć z chorobą alkoholową. To połączenie doświadczenia, zwiększania świadomości uzależnionego oraz akceptacja choroby.

Jak przerwać ciąg alkoholowy w domu?

Ciąg alkoholowy nazywany jest także cugiem alkoholowym. Jest to stan nietrzeźwości, który utrzymuje się dłużej niż 48 godzin. Najczęściej obserwowany jest w zaawansowanej fazie uzależnienia, chociaż może pojawić się także w fazie ostrzegawczej. Alkoholicy sięgają po alkohol po to, aby złagodzić objawy abstynenckie i zapobiec pojawieniu się głodu. To skutkuje permanentnym stanem nietrzeźwości. Z badań wynika, że alkoholik nie ma szans na powrót do kontrolowanego spożywania napojów procentowych.

Długość trwania ciągu alkoholowego to kwestia indywidualna. U niektórych osób uzależnionych jest to kilka dni, u innych permanentny stan nietrzeźwości może utrzymywać się nawet latami. Jak przerwać cug alkoholowy? Podstawowym wymaganiem jest zaprzestanie picia. Jest to pierwszy krok, który otwiera drogę do trzeźwości. Warto zdecydować się na detoks alkoholowy, aby oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn. Najlepiej wykonać go pod okiem profesjonalistów, którzy będą wiedzieli jak zareagować w razie pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych. Po detoksie dobrze jest zdecydować się na terapię indywidualną lub grupową, aby wytrwać w postanowieniu o zarzuceniu picia.

Czy alkoholik może przestać pić bez terapii?

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która powoduje liczne negatywne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wpływa na życie nie tylko osoby pijącej, ale i jej najbliższych. Alkoholicy z reguły nie dotrzymują obietnic, że nie będą już więcej pili. Jeżeli uzależniony nie podejmie odpowiedniej terapii, utrzymanie abstynencji może być dla niego niemożliwe. Nikt nie jest w stanie zmienić swoich zachowań z dnia na dzień, zwłaszcza bez wskazania właściwej drogi. Alkoholicy starają się odwlec decyzję o zaprzestaniu picia w czasie. Najczęściej nie widzą problemu w swoim postępowaniu i są przekonani, że mają kontrolę nad ilością wypijanych trunków.

Tak naprawdę, aby skutecznie walczyć z alkoholizmem, zwłaszcza w jego zaawansowanej fazie, konieczne jest podjęcie terapii uzależnień. Samodzielne uporanie się z chorobą może być zbyt dużym wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu piętrzących się problemów. Samozaparcie nie zawsze wystarczy. Konieczna może okazać się pomoc nie tylko specjalistów, ale również najbliższych. Alkoholik powinien zostać uświadomiony o destrukcyjnym wpływie nałogu na jego życie i rodzinę. Skuteczność leczenia alkoholizmu pod okiem profesjonalistów jest zdecydowanie wyższa niż samodzielna walka z nałogiem.

Co robić, aby nie pić?

Utrzymanie abstynencji jest największym problemem, z którym zmagają się alkoholicy. Okazuje się, że samo zaprzestanie picia nie jest aż tak trudne, jak niesięgnięcie po kieliszek wódki czy kufel piwa. Zatem, co zrobić, żeby przestać pić alkohol? Oto kilka sposobów, na to, aby nie sięgnąć ponownie po alkohol:

· należy powstrzymać się nawet od niewielkiej ilości alkoholu, jeden kieliszek powoduje lawinę i trudny do opanowania przymus picia,

· należy traktować alkoholizm jako chorobę, a alkohol jako czynnik, który szkodzi (podobnie jak np. laktoza osobom z jej nietolerancją),

· jeżeli pojawi się głód alkoholowy, można zjeść lub wypić coś słodkiego bądź pożywnego,

· zwłaszcza w pierwszych miesiącach abstynencji należy unikać osób, miejsc i okazji kojarzonych z piciem,

· gdy pojawi się ochota na napicie się, warto zadzwonić do osoby, która rozumie problem i pozwoli się szczerze wygadać,

· za każdym razem, gdy pojawi się głód alkoholowy, warto przypomnieć sobie, jak alkohol niszczył życie i zdrowie, jak negatywnie wpływał na kontakt z najbliższymi,

· wypełnianie obowiązkami i przyjemnościami wolnego czasu, aby nie mieć chwil na myślenie o alkoholu,

· warto unikać zawirowań emocjonalnych, zwłaszcza w początkowej fazie wychodzenia z alkoholizmu,

· jeżeli alkoholik czuje, że sam sobie nie daje rady, powinien skorzystać z pomocy np. psychoterapeuty, z którym może poruszyć wszystkie nurtujące go problemy,

· wiele osób odnajduje pomoc i ukojenie w modlitwie.

Jak zachowuje się niepijący alkoholik?

Co czuje alkoholik, gdy nie pije? Czy alkoholik wciąż potrafi kochać? Warto poświęcić chwilę zagadnieniu, którym jest określenie, co czuje alkoholik, który nie pije. Co się z nim dzieje, gdy odczuwa głód alkoholowy? Wiele osób borykających się z problemem uzależnienia, odczuwa smutek i poczucie winy. Uzależniony obiecuje poprawę, że nie będzie pił, a gdy złamie daną obietnicę, czuje się jeszcze gorzej. Co wtedy robi? Niestety, zapija smutki i jego zdaniem niepowodzenia.

Trzeźwemu alkoholikowi może towarzyszyć huśtawka emocjonalna. Pojawia się agresja, rozdrażnienie, niepokój, zagubienie oraz trudności z koncentracją. Zdarza się, że osoba uzależniona manipuluje uczuciami najbliższych. Szczególnie w początkowej fazie terapii psychika alkoholika jest w kiepskiej kondycji. Najgorzej jest przez 15 dni po odstawieniu używki.

Psychika osoby uzależnionej ulega zmianie wraz z upływem czasu w trzeźwości. Powoli zaczyna pojawiać się optymistyczne nastawienie do leczenia, poprawia się pewność siebie oraz zwiększa motywacja do walki z chorobą alkoholową. Konieczne jest modelowanie swoich myśli w pozytywnym kierunku, ponieważ wspiera to proces leczenia.

Co powiedzieć alkoholikowi, żeby przestał pić?

Jak zmotywować osobę uzależnioną do leczenia? Mechanizmy choroby alkoholowej powodują, że alkoholik zazwyczaj zaprzecza istnieniu problemu (tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczeń). Motywowanie do leczenia nie może bazować jedynie na informacjach, ponieważ osoba uzależniona pomniejsza ich znaczenie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zostawić alkoholika samemu sobie.

Warto wiedzieć, że istnieją pewne momenty, w których osoba z chorobą alkoholową może mieć kryzys. Wówczas też będzie bardziej skłonna do podjęcia leczenia. Najczęściej są to chwile złego samopoczucia, problemów zdrowotnych oraz stan tzw. kaca. Złe samopoczucie fizyczne może występować w towarzystwie poczucia winy.

Podstawowym krokiem, który pomoże zmotywować alkoholika do walki o własne życie, jest zwinięcie tzw. parasola ochronnego. Nie wolno kryć jego nieobecności w pracy czy też płacić jego długów. Otoczenie osoby uzależnionej powinno jasno wskazywać, że ma ona problem z nadużywaniem alkoholu. Ważne jest także zachowanie konsekwencji. Jeżeli jako żona poinformujesz męża z problemem alkoholowym, że się wyprowadzisz, gdy ten nie rozpocznie terapii – zrób to. Z alkoholikiem zawsze należy rozmawiać, gdy ten jest trzeźwy. Nie wolno wierzyć jego obietnicom i zapewnieniom składanym pod wpływem napojów procentowych.

Jakie leki bez recepty na alkoholizm?

Czy istnieją tabletki na alkoholizm? Czy są leki bez recepty na chorobę alkoholową? Zdecydowana większość preparatów, które mają udowodnione działanie, dostępna jest wyłącznie na receptę. Uzależnienie od alkoholu to choroba, którą powinno się leczyć podobnie jak nadciśnienie czy cukrzycę. Farmakologiczne leczenie alkoholizmu opiera się na kilku substancjach. Co podać alkoholikowi, żeby przestał pić?

Disulfiram to substancja, która zawarta jest we wszywce alkoholowej Esperal. Jest to lek awersyjny, który ma za zadanie wywołać szereg nieprzyjemnych dla pacjenta dolegliwości, gdy ten złamie zakaz i nie utrzyma abstynencji. Nawet niewielka ilość alkoholu powoduje szereg negatywnych i uporczywych skutków ubocznych. Wszywkę alkoholową należy wykonywać wyłącznie w profesjonalnych gabinetach lekarskich, które specjalizują się w tego typu zabiegach. Czasami konieczne jest wcześniejsze wykonanie detoksu alkoholowego.

Naltrekson sprawia, że osoba pijąca nie odczuwa oczekiwanych efektów po wypiciu alkoholu. Lek ten pomaga zmniejszyć częstotliwość picia, wydłużyć okres abstynencji oraz utrudnić powrót do niekontrolowanego picia.

Nalmefen stosuje się w przypadku osób, u których występuje duże ryzyko rozpoczęcia ciągu alkoholowego. Preparat ma zapobiec niekontrolowanemu piciu.

Akamprozat pomaga zmniejszyć częstotliwość picia i ilości wypijanego alkoholu oraz ograniczyć głód alkoholowy.

Jak zniechęcić się do alkoholu?

Jednym ze sprawdzonych, skutecznych i bezpiecznych sposobów na zniechęcenie się do alkoholu jest wszywka alkoholowa Esperal. Implant podskórny to lek pod postacią jałowych tabletek, w których substancją czynną jest disulfiram. Jest to terapia awersyjna, która ma wywołać niechęć do spożywania alkoholu. Substancja czynna zakłóca metabolizm etanolu. Jeżeli osoba „zaszyta” postanowi się napić, musi liczyć się z wystąpieniem licznych działań niepożądanych, które często porównywalne są do bardzo silnego kaca.

Czy powinno się pomagać alkoholikowi?

Czy alkoholik powinien zostać sam? Czy warto zostawić alkoholika samemu sobie? Osoba, w której najbliższym otoczeniu znajduje się uzależniony, powinna mieć świadomość, że alkoholizm to choroba przewlekła. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń również tutaj powrót do zdrowia jest możliwy. Nie powinniśmy osobie nietrzeźwej robić wyrzutów. Z rozmową należy poczekać, aż alkoholik wytrzeźwieje. Na nic z pewnością zda się wygłaszanie wykładów czy kazań.

Wbrew pozorom osoby uzależnionej nie powinno się pozostawiać samej sobie. Miłość, wsparcie i zrozumienie od bliskich to ważna część terapii. Należy okazywać pozytywne uczucia, gdy alkoholik zaprzestanie picia i motywować go do utrzymania trzeźwości.