Alkohol to substancja, która może silnie uzależnić. Nikogo więc nie powinno dziwić, że jej odstawienie – zwłaszcza w przypadku osób pijących regularnie – nieść będzie za sobą wiele wymiernych korzyści. Niestety, u alkoholików po odstawieniu napojów procentowych mogą pojawić się objawy tzw. alkoholowego zespołu abstynencyjnego. W takim przypadku wskazane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy (np. detoksu alkoholowego). W walce z nałogiem skuteczna jest także wszywka alkoholowa Esperal oraz terapia uzależnień. Badania jednoznacznie wskazują, że abstynencja jest zdrowsza dla człowieka niż nawet okazjonalne spożywanie trunków. Dowiedz się, co się stanie, jak rzucisz picie alkoholu? Jak zareaguje Twój organizm? Jak żyć bez piwa popijanego do serialu?

Dlaczego ludzie przestają pić?

Osoby, które rzadko spożywają alkohol, mogą nawet nie pomyśleć o tym, aby całkowicie go odstawić. Natomiast alkoholicy, którzy zmagają się z chorobą alkoholową, jako cel częściej wyznaczają sobie odstawienie tej substancji. Nie zawsze jest to jednak tak łatwe, jakby się mogło wydawać. Niektórym wydaje się, że rzucenie nałogu zależy tylko i wyłącznie od nich samych. Nie zdają sobie sprawy z tego, że decyzja o rozstaniu się z nałogiem jest pierwszym krokiem ku trzeźwości, jednak sama droga jest długa i wyboista.

Osoby uzależnione od alkoholu zazwyczaj decydują się na odstawienie używki, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Pragną również naprawić krzywdy, które wyrządzili swoim najbliższym. Bez względu jednak na powód zaprzestania picia alkoholu najważniejsze jest to, że taka decyzja z pewnością nieść będzie za sobą pozytywne skutki. Nie od dziś wiadomo, że regularne spożywanie alkoholu może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, w tym głównie zdrowotnymi. Rezygnacja z picia pomaga zapobiec destrukcyjnemu działaniu używki na organizm. To pierwszy krok do zdrowego, odpowiedzialnego życia, które daje satysfakcje i szczęście.

Czy powinienem zrezygnować z alkoholu?

Istnieją pewne uniwersalne pytania, które powinna zadać sobie każda osoba, zastanawiająca się, czy ma problem z alkoholem. Opowiedz sobie na nie:

1. Czy kłamię na temat picia alkoholu? Ukrywam się z piciem? Oszukuję co do ilości wypitych napojów procentowych?

2. Czy przez picie straciłem kontakt z bliską osobą – kimś z rodziny lub przyjacielem?

3. Czy przez picie alkoholu wystąpiły jakieś problemy w pracy, na uczelni lub w szkole?

4. Czy przez picie alkoholu miałem problemy z prawem?

5. Czy nie mogę kontrolować swojego picia? Piję częściej, niż zamierzam?

6. Czy po odstawieniu alkoholu pojawiają się u mnie niepokojące objawy np. drżenie rąk?

7. Czy próbowałem kiedyś zrezygnować z picia, jednak mi się to nie udało?

Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z tych pytań może świadczyć o tym, że powinieneś rozważyć rzucenie alkoholu. Rozstanie się z napojami procentowymi z pewnością przyniesie więcej korzyści, niż szkód.

Jakie są objawy obstawienia alkoholu?

Niektóre osoby, które mają problem alkoholowy, mogą doświadczyć objawów tzw. alkoholowego zespołu odstawienia, gdy zrezygnują z napojów procentowych. Jeżeli po dłuższym okresie regularnego picia nastąpi nagłe odstawienie używki, organizm dozna szoku. Wówczas pojawią się nieprzyjemne fizyczne i psychiczne objawy. Jakie?

Mogą to być m.in.:

· drżenie ciała,

· bóle głowy,

· zawroty głowy,

· wzmożone pocenie się,

· kołatanie serca,

· podwyższone ciśnienie tętnicze,

· problemy żołądkowe,

· trudności z zasypianiem,

· problemy z koncentracją,

· uczucie niepokoju i lęku,

· wahania nastroju,

· myśli depresyjne,

· zmęczenie lub pobudzenie,

· nadwrażliwość na światło i dźwięk.

Największym problemem jest nagłe odstawienie alkoholu u osób uzależnionych, będących w przewlekłej fazie choroby. W takim przypadku pojawić się mogą symptomy, które będą zagrażały życiu, np. napady drgawkowe, dezorientacja czy halucynacje. Rekomendowane jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy będą nadzorowali detoksykację organizmu i odpowiednio reagowali w razie potrzeby.

Objawy po odstawieniu alkoholu najczęściej pojawiają się w ciągu pierwszego dnia. Długość ich utrzymywania się uzależniona jest od tego, jak długo dana osoba piła alkohol oraz w jakiej fazie uzależnienia się znajduje. Najgorsze są 2-3 dni. Pociesza fakt, że gdy miną, poczujemy się zdecydowanie lepiej i z pewnością nie pożałujemy decyzji o rozstaniu się z alkoholem.

Czym jest syndrom odstawienia?

Syndrom odstawienia alkoholu nazywany jest alkoholowym zespołem abstynencyjnym (AZA). Alkohol to substancja silnie uzależniająca, która oddziałuje na mózg. Organ ten stopniowo przyzwyczaja się do toksyn. Organizm człowieka z czasem zwiększa swoją tolerancję na napoje procentowe. Nic więc dziwnego, że w przypadku nagłego odstawienia alkoholu, pojawia się szok. Psychoaktywny alkohol silnie oddziałuje na neuroprzekaźniki, w tym dopaminę. Gdy następuje zaprzestanie picia napojów procentowych, wzrasta liczba neurotransmiterów, a w organizmie pojawia się syndrom odstawienia. Pierwsze jego objawy pojawiają się ok. 6 godzin po zaprzestaniu picia. Nasilenie symptomów uzależnione jest od indywidualnej reakcji ciała, fazy uzależnienia oraz dawki ostatnio przyjętego alkoholu.

Co zyskam, rzucając alkohol?

Większość osób doświadcza fizycznych i psychicznych korzyści z zaprzestania picia alkoholu wkrótce po jego odstawieniu. Na poziom odczuwanych korzyści wpływ ma to, jak długo i ile dana osoba piła. Jakich efektów można spodziewać się po rzuceniu napojów procentowych?

· wzmocnienie układu odpornościowego,

· przyrost lub utrata wagi (w zależności od wcześniejszych nawyków towarzyszących piciu alkoholu),

· wzrost ogólnej jakości snu,

· poprawa pracy układu trawienia,

· zwiększenie zdolności organizmu do wchłaniania składników odżywczych i witamin,

· poprawa kondycji układu sercowo-naczyniowego,

· zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru, chorób serca i nadciśnienia,

· obniżenie poziomu glukozy we krwi,

· poprawa pracy wątroby, zmniejszenie ilości tłuszczu w organie,

· zmniejszenie ryzyka wystąpienia marskości wątroby,

· poprawa kolorytu i ogólnego wyglądu skóry,

· poprawa stanu włosów,

· stabilizacja emocjonalna,

· zwiększenie ilości energii do działania,

· poprawa pamięci i skupienia,

· poprawa nastroju,

· ogólna poprawa stanu zdrowia psychicznego,

· łatwiejsze radzenie sobie ze stresem,

· poprawa pracy mózgu i zdolności poznawczych,

· wzrost pewności siebie,

· poprawa kreatywności,

· wzrost motywacji do działania,

· poprawa samooceny,

· poprawa relacji z bliskimi, rodziną i przyjaciółmi,

· poprawa życia rodzinnego, społecznego i zawodowego,

· pozyskanie wolnego czasu, który można produktywnie spożytkować (np. na realizację pasji, rozwój osobisty czy spędzanie czasu z rodziną),

· uświadomienie sobie, że można świetnie bawić się bez alkoholu,

· mniejsze prawdopodobieństwo podejmowania nieprzemyślanych decyzji,

· oszczędność pieniędzy (osoby uzależnione przeznaczają znaczną część swoich pieniędzy na zakup alkoholu),

· rezygnacji z alkoholu mogą towarzyszyć inne zdrowe wybory, w tym zmiana diety czy też zwiększenie aktywności fizycznej.

Im dłużej człowiek pozostanie w abstynencji, tym będzie doświadczał więcej pozytywnych efektów fizycznych i psychicznych. Rezygnacja z napojów procentowych niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. W ostatnim czasie można spotkać się ze zjawiskiem o nazwie tzw. suchy styczeń. Okazuje się, że wiele osób wraz z początkiem roku decyduje się na odstawienie alkoholu. Niektórzy z nich po zaobserwowaniu u siebie pozytywnych efektów dla zdrowia fizycznego i psychicznego wybierają całkowite życie w trzeźwości.

Nagłe czy stopniowe odstawienie alkoholu? Co lepsze?

Ograniczenie spożywania alkoholu może sprawić, że organizm będzie się go domagał przez jakiś czas. Wówczas pojawić się może rozdrażnienie, osłabienie oraz pogorszenie humoru. Jeżeli osoba uzależniona nagle odstawi używkę, musi być gotowa na wystąpienie wielu negatywnych skutków – objawów tzw. alkoholowego zespołu abstynencyjnego. W łagodnym przebiegu pojawi się nerwowość, drżenie oraz roztrzęsienie emocjonalne. W zaanonsowanym stadium typowymi objawami są drgawki i majaczenie alkoholowe. Dlatego też osoby uzależnione od alkoholu powinny skorzystać z profesjonalnej pomocy. Odstawianie napojów procentowych na własną rękę może być groźne dla ich zdrowia, a nawet życia.

Po jakim czasie od odstawienia alkoholu organizm wraca do normy?

Detoksykacja organizmu najczęściej trwa od 7 do 10 dni. W tym czasie organizm oczyszczany jest ze szkodliwych związków. Tak naprawdę jednak, aby organizm wrócił o normy potrzeba czasu. Ośrodki leczenia uzależnień przygotowują specjalne programy rehabilitacji po detoksie, które trwają ok. 30-45 dni. Osoby, które zmagają się z zaawansowaną fazą uzależnienia, mogą zdecydować się na pobyt w ośrodku leczenia choroby alkoholowej przez 60-90 dni.

Każdy organizm po odstawieniu alkoholu może zareagować inaczej. U niektórych pacjentów powrót do dobrej kondycji trwa kilka tygodniu, u innych nieco dłużej. Wszystko zależy od m.in. stopnia uzależnienia, indywidualnych predyspozycji, stopnia wyniszczenia organizmu oraz tego, czy osoba uzależniona działa na własną rękę, czy zdecydowała się skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Co oczyszcza organizm z alkoholu?

Odtruwanie organizmu to część leczenia alkoholizmu. Głównym zadaniem tego procesu jest oczyszczenie organizmu z alkoholu oraz ulżenie pacjentowi, gdy ten odczuwa dolegliwości wynikające z odstawienia używki. Ogromnym wsparciem terapii często jest implantacja Esperalu. Jest to wszywka alkoholowa, która ma na celu wywołanie awersji do alkoholu.

Długotrwałe spożywanie alkoholu zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową, poziom jonów potasu, magnezu i sodu. Odtruwanie organizmu przywraca optymalny poziom tych ważnych substancji. Alkoholik na detoksie otrzymuje m.in. potas, magnez, wapń, witaminę C, witaminy z grupy B (w tym głównie witaminę B1, B9 i B12) i elektrolity.

Czy mózg się regeneruje po alkoholu?

Alkohol oddziałuje na cały organizm człowieka, w tym ośrodkowy układ nerwowy. Osoby nadużywające napojów procentowych muszą liczyć się z wystąpieniem zmian w mózgu i rdzeniu kręgowym. Te natomiast negatywnie wpływają na zmiany w zachowaniu oraz zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych chorób. Alkohol silnie oddziałuje na funkcjonowanie neuronów.

Zmiany w mózgu osób nadużywających alkohol są tym większe, im wcześniejszy jest wiek inicjacji alkoholowej. Komórki nerwowe u osób młodych są bardzo wrażliwe na szkodliwy wpływ używki. To natomiast może wiązać się z wystąpieniem trwałych zmian w osobowości oraz zaburzeń funkcji poznawczych. Nadużywanie alkoholu wpływa na funkcjonowanie kory mózgowej, układu limbicznego oraz móżdżku.

Z badań naukowych wynika, że znaczna część zmian w mózgowiu, która została wywołana nadmiernym spożywaniem alkoholu, może być odwracalna. Wystarczą 3-4 tygodnie abstynencji, aby zaobserwować dużą poprawę w funkcjonowaniu mózgu. Odwrócenie negatywnych skutków zdrowotnych spożywania etanolu możliwe jest dzięki odtruciu alkoholowemu, którego celem jest m.in. uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów. To sposób na wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu.

Jak leczyć alkoholizm?

Są przypadki, gdy osoba uzależniona postanawia samodzielnie walczyć z nałogiem i jej się to udaje. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Większość wymaga profesjonalnej pomocy z zewnątrz, aby przestać pić i wytrwać w abstynencji. Skuteczne leczenie z reguły łączy w sobie m.in. detoks alkoholowy, terapię indywidualną oraz grupową. Istotne w walce z nałogiem jest wsparcie najbliższych. Co ważne, głód alkoholowy może pojawić się nie tylko od razu po odstawieniu napojów procentowych, ale nawet po kilku latach abstynencji.

Jednym ze sprawdzonych sposobów walki z alkoholizmem jest wszywka alkoholowa Esperal. To terapia awersyjna, której zadaniem jest wywołanie niechęci do alkoholu. Już sama wizja pojawienia się negatywnych skutków ubocznych powoduje w pacjencie strach przed sięgnięciem po kieliszek wódki czy też kufel piwa.